‘Turizm’de hedefimiz 2015 sayılarına ulaşmak…’

Hamburg 10 Nisan 2018 18:33
Videoyu Aç ‘Turizm’de hedefimiz 2015 sayılarına ulaşmak…’
A
a

Öger Tours CEO’su Songül Göktaş Rosati tatilini Türkiye’de yapmayı planlayan vatandaşlarımıza önemli uyarılarda bulundu. Öger Tours’un vatandaşlarımıza sunduğu hizmetleri anlattı.


Röportaj Zafer ÖZPOLAT

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ankaralıyım. Evliyim; bir kızım var. Eşim İtalyan. Babam işçi göçü anlaşması sonrası Almanya’ya gelen ilk Türklerden. Numarası 300 imiş. O dönemlerde  misafir işçi olarak gelenlerin çoğunu  İtalyan işçiler oluşturuyormuş. Babam İtalyanlarla çalışmış, İtalyanlarla aynı işçi yurdunda kalmış. Hatta İtalyan eşim Marco’yu babamla tanıştırdığımda, babam eşimle İtalyanca konuşunca çok şaşırmıştım. Meğer babam İtalyancayı İtalyan arkadaşlarından öğrenmiş. Babam geldikten sonra annem, ‘Ya döneceksin ya da bizi de aldıracaksın’ diye babama rest çekti.  Babam daha sonra bizi buraya getirdi. Hamburg yakınlarında elma bahçeleriyle ünlü Jork kasabasında büyüdüm. Kasabanın tek Türk ailesiydik.  O kasabada doktor yardımcılığı mesleğini öğrenerek iş hayatına başladım. Ailece gezmeyi çok seviyorduk. Almanya’nın birçok şehrini gezdim. Kafamda hosteslik vardı. İstanbul Hava Yolları’na girdim. İstanbul’a yerleştim.  Hosteslik deneyimimden sonra Almanya’ya döndüm. Ünlü müzikallerin bilet satışlarını yapan çağrı merkezinde yöneticilik yaptım.
 
Öger Tours’a girmeniz nasıl oldu?
 
2001 yılında Öger Tours’un rezervasyon merkezi yöneticisi olarak girdim. Bir yıl sonra Öger Tours’un  satış ofislerinin sorumluluğu bana verildi. 2004 yılında çağrı merkezini Antalya’da kurdum. 2010 yılında Öger Tours kurucusu ve sahibi Vural Öger firmayı Thomas Cook’a sattı. Müşteri hizmetleri havalimanları ofisleri koordinasyonu görevini sürdürdüm. Daha sonra bu firmanın CEO’su  björn Walther, kendisinin Oberursel’deki merkezine döneceğini ve görevinin bana devredileceğini söyledi. Çok şaşırdım. Bu göreve getirildim.
 
Öger Tours hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
 
Öger Tours  bugün Almanya’nın en büyük, en kapsamlı Türk tur operatörüdür. 1969 Yılında Vural Öger Bey tarafından Öger Türk Tur kuruldu. Bizim bu alanda otuz yıllık deneyimimiz var. O günden bu yana liderliğimizi bu alanda sürdürüyoruz. 2010 yılında Vural Öger Bey şirketi Thomas Cook adlı İngiliz şirketine sattı. 2012 yılından bu yana da Türkiye ürün sorumluluğu bize verildi. Türkiye turizminde en büyük piyasa payı Thomas Cook şirketine aittir. Sadece Türkiye değil, Avrupa, Asya, Ortadoğu ülkeleri Dubai, Tunus, Mısır, Ürdün gibi ülkelere seyahat planları yapıyoruz. Bizim beş kataloğumuz var. Satışlarımızın % 90’nı Türkiye’ye aittir.
 
Öger Tours olarak hangi uçak şirketleri ve hotellerle çalışıyorsunuz?
 
Thomas Cook’a ait Condor uçak şirketi var. Sun Expres ve Türk Havayolları ile çalışıyoruz. Thomas Cook’a ait hotellerin dışında Türkiye’de birçok hotelle çalışıyoruz.
 
Öger Türk Tur’un iflası sizi etkiledi mi?
 
Etkiledi. Başta Türk vatandaşlarımız Öger Tours ile Öger Türk Tur’u karıştırdılar. Anlatmak zor oldu. Vatandaşlarımız iki değişik şirketin olduğunu bilmediler. İlk zamanlarda çok sıkıntı yarattı. Reklamlarla bunu açıklamaya çalıştık.
 
Öger Tours’da çalışmanızda bir farklılık hissettiniz mi?
 
Tabii ki hissettim. Ben başladığımda burası bir Türk şirketiydi.  Çok farklıydı. Türkiye ürününü satmak benim için çok önemlidir. Ben bu şansı yakaladım. Türkiye gerçekten çok güzel bir ülke. Turizm ülkesidir.  Onun için ben bunun keyfini yaşıyorum. Ülkemin güzel yerlerini tanıtıyorum.
 
Türkiye’de tatil yapmak isteyen vatandaşlarımıza Öger Tours ne gibi hizmet sunuyor?
 
Türk vatandaşları bizim hedef kitlemizdir. Bizler bir Alman gibi klasik iki hafta tatil köyünde tatil yapmıyoruz.  Aile ziyaretleri de yapıyoruz. Bizde şirket olarak bunu gözlemlediğimiz için ona göre paketler sunuyoruz.  ‘Gönlünüzce tatil’ adı altında bu paketlerimizi Türk vatandaşlarına sunuyoruz.
 
Türk vatandaşlarının tatil için tercih ettiği yerler genelde hangi turizm beldeleridir?
 
En çok Bodrum’u tercih ediyorlar. Kaliteye önem veren hedef kitlemiz Türk vatandaşları olduğu için Türk vatandaşlarının % 80’i Bodrum’u tercih ediyor.
 
Bu yıl Alman turist beklentiniz Türkiye için nedir?
 
Geçen yıl çok büyük sıkıntı yaşadık. Siyaset geçen yıl hep turizmin önüne geçti. Bizim en önemli rezervasyon ayımız Ocak ayıdır. Yüksek iki haneli artışlarımız oldu. Hedefimiz bu yıl 2015 yılı sayılarına ulaşmaktır. 2015 Türk turizminde güzel bir yıldı. Şu anda gayet iyiyiz. Özellikle Almanlarda talep oranı çok yüksek. Almanlar genelde en çok Antalya’yı, Belek, Alanya ve Side’yi tercih ediyorlar. Onu söyleyebilirim. Bu yıl piyasada en uygun tatil paketi sunan bir operatörüz.
 
Tatilini Türkiye’de planlayan vatandaşlarımıza önerileriniz var mı?
 
Bizim Öger Tours olarak sunduğumuz çeşitli tatil paketlerinden vatandaşlarımız yararlanabilirler. Güvenli kaliteyi sunan bizi tercih etmelerini öneririm. Aile paketlerimiz var. Ege bölgesine yönelik güzel paketlerimiz var. Her keseye uygun, herkese hitap edecek paketlerimiz var.
 
Öger Tours’un bundan sonraki hedefleri nedir?
 
Biz kendimizi Türkiye elçisi olarak kabul ediyoruz.  Gelecek yıl elli yaşına gireceğiz. Elli yaşa özel kampanyalarımız olacak. Onun hazırlıkları içerisindeyiz. Hedefimiz Türkiye’mizi bütün güzelliğiyle en iyi şekilde tanıtmaktır. Türkiye’yi önyargısız görmelerini ve yaşamalarını istiyoruz.  Almanya’ya baktığımızda 80 milyon insan yaşıyor. 6 milyon insan Türkiye’de tatil yapıyor. Bu büyük bir sayı değildir. Bu sayıyı artırmak için uğraş vereceğiz.
 
 
 
Son olarak bir Turizm şirketinin Ceo’su olarak vatandaşlarımıza mesajınız var mı?
 
Mesajım Türkiye’de bizi tercih ederek gönüllerince tatil yapsınlar. Paketlerimizden faydalansınlar. Türkiye’nin güzel turizm beldelerini görsünler. Kaliteli bir tatilin keyfini ülkemizde yaşasınlar…
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat