“Toplumun yaşam kalitesini yükselten sağlık hizmeti sunuyoruz”

Türkiye 10 Temmuz 2021 23:46
Videoyu Aç “Toplumun yaşam kalitesini yükselten sağlık hizmeti sunuyoruz”
A
a

Diş Hekimi ve Cerrahi Grup Diş Polikliniği Başhekimi Utku Can Usanmaz, “Cerrahi Grup Diş Polikliniği, ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda; etik hizmet anlayışı, nitelikli sağlık çalışanları ve sürekli eğitim ve gelişim çabasıyla toplumsal faydayı gözeten, toplumun yaşam kalitesini yükselten sağlık hizmeti sunmaktır.” diyor.

Röportaj :Hüseyin EKMEKÇİ

Diş Hekimi ve Cerrahi Grup Diş Polikliniği Başhekimi Utku Can Usanmaz’la Cerrahi Grup Diş Polikliniği’nin kuruluşu, amaçları, tedavi yöntemleri, sağlık turizmi çalışmaları, ağız ve diş sağlığı bakımı yöntemleri hakkında görüştük. 
Mesleki kariyerinizden ve öz geçmişinden söz eder misiniz?
Adana’da doğup büyüdüm. Anne ve babamın diş hekimi olması sebebiyle çocukluğumun büyük bir bölümü muayenehanelerde geçti. Hayalim olan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni 2010-2015 seneleri arasında bitirdim. Eğitim sürem boyunca ve sonrasında Türk Diş Hekimleri Birliği ve Türk Oral İmplantoloji Derneği kongrelerine katıldım. Şu anda ise Cerrahi Grup Diş Polikliniğinde başhekim olarak görevime devam ediyorum.
Cerrahi Grup Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği kaç yılında kuruldu?
Polikliniğimiz bu yıl itibarıyla üçüncü şube olarak İstanbul’un Avcılar ilçesinde hizmete geçti. Tüm branşlarda deneyimli kadrosu ve modern alt yapısı ile hizmet vermeye devam ediyoruz.
Günde ortalama kaç hasta bakabilme kapasitesiniz var?
Polikliniğimiz de 5 ünite bulunmakta. Pandemi öncesinde, günde ortalama 150 hasta bakıyorduk. Pandemi süreci ile tedbirlerimizi çok sıkı aldık ve her hasta muayenesi sonrası ünitelerde dezenfeksiyon yapılmaktadır. Dezenfeksiyon sonrası yaklaşık 20 dakika bekleyerek ortalama 80 ile 100 arası hastaya hizmet vermekteyiz.
Kurumunuzdaki uzman hekimler hakkında bilgi verir misiniz?
Kurumumuzda başta ağız, diş ve çene cerrahisi olmak üzere 7 branşta hekim bulunmaktadır. Bunlar protez uzmanlığı ve estetik diş hekimliği, ortodonti, endodonti, pedodonti ve periodontoloji olarak sıralayabiliriz.
Merkezinizdeki teknik ekipman ve cihazlarla ilgili açıklama yapar mısınız?
Merkezimizde tam donanımlı beş ünite bulunmaktadır. Bu ünitelerde, dokunmatik panelden tüm fonksiyonlar kontrol edilebilir, dört adet programlanabilir hasta konumu ve son konum hafızası ayarlanabilir hasta koltuğu bulunmaktadır. Ayrıca koltuk hareketlerini manuel kontrol imkânı vardır, koltuk oturma ve sırt bölümünü yukarı ve aşağı hareket ettirme teknolojisi ile donatılmıştır. Diğer ekipmanlar olarak 3D panoramik röntgen cihazı ve bize ait olan diş protez laboratuvarı olarak sayabiliriz.

Hastalarınızın kurumunuzu tercih etmelerindeki faktörler nelerdir?
Cerrahi Grup Diş Polikliniği, ağız ve diş sağlığı tedavileri konusunda; etik hizmet anlayışı, nitelikli sağlık çalışanları ve sürekli eğitim ve gelişim çabasıyla toplumsal faydayı gözeten, toplumun yaşam kalitesini yükselten sağlık hizmeti sunmaktır. Bu kapsamda, yurt içi ve yurt dışı tüm hastalarımızın tercih sebebiyiz.
Türkiye’de diş hizmetlerini yurt dışına göre kıyaslarsanız neler söylersiniz?
Ülkemiz sağlık turizmi açısından birçok avantajı bir arada barındırıyor. Turizm ülkesi olmamız, diş hekimliği alanında ileri teknolojilere ve eğitimli diş hekimlerine sahip olmamız ve tedavilerdeki fiyat avantajları Türkiye’yi başlıca tercih sebepleri olarak sıralayabiliriz.
 
Yurt dışından özellikle Almanya’dan gelen hastalar, daha çok hangi tedaviler ve teknikler konusunda rağbet gösteriyor?
Yurt dışından gelen hastalarımızın tedavi tercihleri açısından baktığımızda ise implant, lamina, gülüş tasarımı, beyazlatma, estetik diş dolgusu, ortodonti ve diş protezleri olduğunu görüyoruz. Diş hekimliği alanında, son 10 yılda yaşanan teknolojik gelişmeler ve ülkemiz diş hekimlerinin kendilerini, yenilenen ve gelişen teknolojilere hızlı ayak uydurması dünyada öne çıkmamıza neden oldu.
Diş tedavileri için Türkiye’yi ziyaret edenlerin memnuniyet oranı yüzde 90’lara ulaşmış durumda. 
 
Estetik operasyonlarının son dönemde yaygınlaştığı göz önüne alındığında diş estetiğine yönelik lamine veneer, zirkonyum, porselen kaplama gibi ne tür operasyonlar ve uygulamalar yapıyorsunuz?
Bu tedaviler, halk arasında gülüş tasarımı olarak bilinmektedir, estetik diş hekimliği yöntemleri sayesinde yapılır. Bu, porselen lamineler olabilir, kristal destekli veya zirkonyum destekli kaplamalarla diş beyazlatma ile beraber bonding sistemleri ile veya hepsinin kombinasyonu şeklinde olabilir. Önemli olan, burada hekim ile hastanın beraber görüşüp neye ihtiyacı olduğunu bulmaktır. Gülüş tasarımında son senelerde popüler olan bir tekniğimiz var, Gülüş tasarımı provası yöntemi. Bu teknik sayesinde estetik diş hekimi ile hasta bir araya gelerek tedavi sonunda hastanın nasıl bir görünüme kavuşacağını tedaviye başlamadan görebilmekte.
 
Peki, tedavi için yurt dışında gelen hastalar kaç gün kalması gerekiyor ve otel, transfer hizmeti gibi olanakları sunuyor musunuz?
 
Yurt dışından gelen hastalarımızın implant tedavisi ve gülüş tasarımı için ortalama beş ile yedi gün arasında kalması yeterli oluyor. Hastalarımıza sunduğumuz olanaklar; havaalanında karşılama, İstanbul içi transferler ve otel konaklama gibi sağlık turizmi kapsamında verilen hizmetlerdir. Avrupa’ya göre çok uygun fiyatlarla tedavi imkânı sunmamız, bizim en çok tercih edilme nedenimiz olmuştur
 
Diş bakımına gelmekten korkan hastalara yönelik yaklaşımınız nasıl?
 
Dentafobi, diğer adı ile diş hekimi korkusu olarak bilinmektedir. Çoğunlukla çocukluk dönemindeyken yaşanan olumsuz deneyim ve izlenimlerden kaynaklanmaktadır. Diş tedavilerinde acil durumlar olabilir ve korkuyla ilgili duygu durumunu düzeltmek uzun zaman alabilir. Bu durumlarda, hastaya damar içi ilaçlar verilmesiyle bilincinin açık olduğu, söylenilenleri anladığı ve uyguladığı, heyecanı ve işleme bağlı ağrı hissinin azaldığı bir işlem olan bilinçli sedasyon, hastanın diş tedavilerinin rahatlıkla yapılmasına olanak verir. Bilinçli sedasyon uygulanan hasta, işlemler sırasında korku ve endişe duygularından tamamen arınmış bir şekilde koltukta rahatça oturur.
 
Sizin ve kurumunuzun ileriye yönelik hedefleriniz nelerdir?
Cerrahi Diş Grubu’nun hedefi, sağlık turizminde yükselen değer olan Türkiye’nin referans kurumlarında biri olarak profesyonel ekip ve güncel tedavi şekilleriyle tüm hastalara doğru ve kaliteli hizmet vermektir.
Sağlıklı dişler için okuyucularımıza ne tür tavsiyeleriniz olur?
Günde en az iki defa ve doğru fırçalama teknikleri ile dişler fırçalanmalıdır. Muhakkak diş ipi kullanılmalı ve altı ayda bir diş hekimi ziyaret edilmeli.

 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat