'Tiyatro hayatın kendisidir'

Tiyatro ve Sanatın içinden 24 Kasım 2019 02:57
Videoyu Aç 'Tiyatro hayatın kendisidir'
A
a

'Zafer Özpolat ile Pazar Sohbetleri' röportaj serimizin konuğu tiyatro Asmin oyuncusu Canan Yılmaz

Röportaj Zafer ÖZPOLAT

S
izi tanıyabilir miyiz?
 
1972 yılında beş yaşında Almanya’ya geldim. Erzincanlı işçi ailesinin kızıyım .Ailem Erzincan depremi dolayısıyla Adana’ya yerleşmiş bende Adana’da doğdum. Almanya’da büyüdüm ve İki çocuk annesiyim.
 
Eğitim durumunuz nedir?
 
Almanya’da ortaokul bitirdim. Lise son sınıfta maalesef okulu yarıda bıraktım. Meslek eğitimimi büro elemanı üzerine yaptım.
 
Tiyatroya nasıl girdiniz?
 
Ben tiyatro Asmin kurucusu ve tiyatro yönetmeni  Ferman Karayiğit 20 yıldan bu yana tanırım. Bizim o zamanlar dükkanımıza gelmişti. İyi bir dostluğumuz oldu. Bana devamlı kendi tiyatrosuna davet ediyordu. Bir türlü gidememiştim. Ama bana sürekli sende tiyatro oyunculuğu kabiliyeti var derdi. Ben ciddiye almıyordum. Daha sonra gittim tiyatrosunu ziyaret ettim. Bana ışık ve müzik görevi verdi. İlk sahneye çıkmayı kısa bir rol ile denedim. O gün bugün tiyatronun içerisinde kendimi buldum.
Yaklaşık altı yıldır tiyatronun içerisindeyim.
 
Size göre tiyatro nedir?
 
Bana göre tiyatro insanlara hayatı yansıtmaktır. Hayatın zorluklarını göstererek insanlarımıza bir şeyler veren bir sanat dalıdır.
 
Şimdiye kadar kaç oyunda sahne aldınız?
 
Şu ana kadar dört oyunda sahne aldım.
 
Sahne aldığınız oyunlar hangileriydi?
 
Birinci oyunumda bir Akıl hastanesinde süslü bir bayan dudaklarını yaptırmak isteyen bir bayanı oynadım. İkinci oyunumda Doğuda gelen çocuğu olmayan kaynanası tarafından baskı yapılan bir eşi oynadım. Kuma getirilmek isteniliyor. Eşin mücadelesini oynadım. Bu oyun sonrası oyunda çok ağladığım için ağlayan kız adını bana taktılar. Kendimi role çok kaptırmıştım. Değişik değişik roller sahnede aldım.

 
Aldığınız bu roller içerisinde sizi hangi rol etkiledi?
 
Doğudan gelen kadın rolü beni çok etkiledi. Sanki o rolde yer alan kadının acısını ben yaşamış oldum.
 
Sahnede metin unuttuğunuz bir an oldu mu?
 
Evet oldu.
 
O anda nasıl oldunuz?
 
Doğaçlama ile arkadaşların yardımıyla seyirciye belli etmeden devam etmek zorundasınız ve bende öyle yaptım. Tekrar rolüme döndüm.
 
Tiyatroda hedefleriniz nedir?
 
Hedefim tiyatroda kalmak ve tiyatroyu sürdürmektir. Çünkü tiyatro hayatıma çok şeyler katıyor.
 
Tiyatro içerisinde örnek aldığınız tiyatrocu var mı?
 
İnanın yok. Çünkü kendim olarak bu basamaklara çıkmak istiyorum.
 
Siz tiyatro mutfağında kendinizi nerede buluyorsunuz?
 
Ne Amatör nede profesyonel ikisinin arasında bir yerdeyim. Ama basamakları yavaş yavaş çıkarak bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorum.
 
Yeni bir oyun hazırlığınız var mı?
 
Evet var. Hocam beni aradı yeni bir oyun hazırladığını söyledi. İki oyun çıkaracağız. İlk oyunda oyuncular belli olduğu için bana sadece küçük bir oyun verilecek. Çünkü ben başka bir grupta yapılacak oyuna hazırlık yapıyordum. O grubun oyunu olmayınca geç kaldım. İkinci oyunda iyi bir rol alacağıma inanıyorum.
 
Genç tiyatrocu arkadaşlara tavsiye veya mesajınız var mı?
 
İşlerini severek yaparlarsa ,disiplinli çalışırlarsa tiyatroda basamak basamak  çıkarak  profesyonelliğe yükselirler. Azimli olsunlar.
 
Tiyatro severlere mesajınız var mı?
 
Bizde tiyatro kültürü çok zayıf diyebilirim. Bizim amacımız insanları tiyatroya çekmek, onlara güzel mesajlar vermektir. Aileleriyle beraber tiyatroya gelsinler. Eskiden sinemaya gitme alışkanlığı vardı. Maalesef televizyon ve teknoloji sayesinde sinemaya gitme oranı düştü. Biz tiyatro kültürünün yayılmasından mutluluk duyarız.
 
Sinema mı? Tiyatro mu?
 
Alman kanalında 13 yaşında bir çocuk programına katılmışlığım var. Sinema da rolünde hata yaptığında onu yeniden o rolü oynayabiliyorsun. Ancak Tiyatroda bu şansın yoktur. Benim tercihim tiyatro
 
Hamburg’da tiyatro seyircisini nasıl buluyorsunuz?
 
Komedi oynuyoruz bazen seyircinin gülmediğini gözlemlediğimiz oluyor. Bazı seyircide kendisini oyuna kaptırıyor o anı yaşıyor. Farklı bir seyirci profili ile karşılaştığımız oluyor.
 
Tiyatroda sizce küfür olmalı mı?
 
Bakın size bir şey söyleyeyim Türkiye’den tiyatro grubu gelmişti. Bende o oyunu seyrettim. Baktım hemen cinsellik ve argo kelimeler ön plana çıktı. Seyircide dikkatlice dinliyor ve gülüyor. Biz mesela  kapalı cinsellik türü hareket yaptığımızda hemen tepki veriliyor. Bence küfür olmamalı ama küfürlü oyunlar daha ilgi görüyor. Bunu gerçekten  anlamış değilim.
 
Bir hayat kadını rolünü oynamak ister misiniz?
 
Bir tiyatro oyuncusu her rolü oynamalıdır. Hayat kadının yaşamı ,çektiklerini, yaşadıklarını topluma yansıtmak, bazı yerlere mesajlar vermek adına neden olmasın oynarım. Bir tiyatrocu zaten sahnede giydiği rolü oynuyor. Yani kendin olmuyorsun.
Tabiiki, oynarım.
 
Son olarak tiyatro severlere mesajınız var mı?
 
Tiyatro oyunlarına gelsinler. Tiyatro hayatın kendisidir. Stresten, iş hayatından uzak belli bir saatini tiyatroya gelerek bu kültürün parçası olsunlar.
 
Üç cümle ile Canan hanım kendini nasıl ifade eder
 
Savaşçı, duygusal ve dürüst
 
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
 
Aslında ben size teşekkür ederim. İyi bir gazeteciye röportaj vermenin mutluluğunu yaşadım. Size teşekkür ederim.
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat