‘Ticaret karşılıklı anlayıştır, saygıdır, disiplindir, iş ahlakıdır ‘

İş Dünyası/Ekonomi 30 Haziran 2019 01:20
Videoyu Aç ‘Ticaret karşılıklı anlayıştır, saygıdır, disiplindir, iş ahlakıdır ‘
A
a

'Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri' Röportaj serimizin bu haftaki konuğu Hamburg Hardal Restaurant İşletme Müdürü Mehmet Bayri iş hayatındaki yükselişini anlattı.

Röportaj : Zafer ÖZPOLAT


Sizi tanıyabilir miyiz?

 
Yaklaşık 12 yıl önce Almanya’ya geldim. İlk işime kendi aile firmamız  olan Bäckerei (Fırın) ‘da başladım. Gastronomiye merakım vardı .Ramazan kardeşim sağ olsun bu restaurantı açtı. Gastronominin işine de girmiş oldum.
 
Almanya’ya gelmeden önce ne iş yapıyordunuz?
 
Almanya’ya gelmeden önce bir çok özel şirketlerde çalıştım. Halı pazarlama işinde bulundum. En son Almanya’ya gelmeden önce sinema sektöründe yaklaşık beş yıl yönetici olarak çalıştım.
 
Neden gastronomiye merak duydunuz?
 
 İnsanlarla iç içe olmayı seven bir kişiliğim var. Yemekleri tanıma merakım çok vardı. Türk mutfağının içinde olmayı çok istiyordum. Benim için değişik bir iş koluydu.
 
Hardal restaurant işletme müdürüsünüz , Türk mutfağına Almanların ilgisi nasıl?
 
Gerçekten şunu söyleyebilirim. Almanların Türk mutfağına ilgisi çok büyük ,hazırlamış olduğumuz tabağın dekoru, sunumda bazen onların yüzlerindeki şaşkınlık ifadesini görüyorum. Zaman zaman personelimize  yedikleri yemek ile ilgili söyledikleri açıkçası beni çok memnun ediyor. Türk mutfağını Alman müşterilerimize en güzel şekilde tanıttığımıza inanıyorum.
 
Neden restaurantınızın adı Hardal ?
 
Bu restaurant iki yıllık bir proje sonunda açıldı. Açılmadan önce isim konusunda aramızda çok konuşuldu. Arkadaş gruplarımızla istişareler hep yapıyorduk. Bu restaurant’ın sahibi Ramazan kardeşimizden Hardal ismi telaffuz edildi. Düşündük Hardal gastronomi ile ilişkili ve baharat ismi olması da restaurant ismine uygun ve bu ismi koyduk.
 
Alman müşterileriniz genelde hangi yemeği tercih ediyor?
 
Adana kebap devamlı ilk sırada  ve Almanlar ismini de öğrenmişler ve lezzetini de bildikleri için ilk tercihleri oluyor. Karışık gril ızgaramız da tercihleri arasındadır.
 
Hardal restaurant olarak ilerisi için neler düşünüyorsunuz?
 
Aslında çok önemli projelerimiz var.  Önceliğimiz istikrarlı bir şekilde müşterilerimize en güzel hizmeti burada vermektir. Her zaman şunu ölçü olarak alıyoruz. İnsanlar buraya iş yerlerinden çıktıktan sonra rahat bir ortamda yemek yemeyi arzu ediyorlar. Hizmeti güzel restaurant  arıyorlar. Bizlerde böyle arzular içinde bulunan insanlarımızı şaşkına uğratmadan en güzel hizmeti vermek. Personelimizi bu konuda iyi bir şekilde bilinçlendirmeye çalışıyoruz.
 
Ben bir müşteri olarak neden sizi tercih etmeliyim?
 
Biz güler yüz ,güzel hizmet ,kalite ve burada aile ortamında güzel bir atmosferde iyi bir hizmet verdiğimizi görebileceğinize inanıyorum. Yemeklerimize ve etlerimize çok dikkat ediyoruz. Bunların tercih edilmesi için önemli bir sebep olduğunu düşünüyorum.
 
Her insanın küçüklük meslek aşkı vardır, senin böyle bir meslek aşkın var mıydı?
 
Güzel bir soru aslında, ama ben kararsızdım.  Ben hep insanlarla iç içe nasıl olabilir meslek seçerim diye düşündüm. Hep bu yolda ilerledim. Pazarlama ve gastronomi iler her zaman bana daha uygun diye düşündüm. Meslek anlamında bir şey düşünmedim. İnsanlarla iç içe olmak bana enerji veriyordu.
 
Bundan sonraki hedefin nedir?
 
Hedefim devamlı kendimi bu alanda yenilemek. Bu sektörde kalıcı olmak.
 
Genç bir işletme müdürü olarak gençlerimize tavsiyeleriniz var mı?
 
Gençlerimiz ne yapmak istediklerini ve hangi işte mutlu olacaklarını belirledikten sonra hedeflerini o şeklide seçmelerini tavsiye ederim. İş ahlakı ve iş disiplinini elden bırakmamaları gerekir. Her zaman pozitif hayata baksınlar. Zaman zaman hayatlarında inişli çıkışlı günleri olacak. Bu durumda pes etmesinler. Hayata pozitif baktıklarında her zaman başarılı olacaklardır. Okusunlar meslek eğitimi yapsınlar.
 
Herkese soruyorum. Size de sorayım ‘Duygusal mısın’ ?
 
Evet duygusalım
 
İş hayatında duygusal bir an yaşadın mı?
 
Tabii ki, duygusal an yaşamış olduğum olmuştur. Ama bazen de profesyonelliğin getirmiş olduğu bir durum olduğu için duygusallığı içimde bazen yaşıyorum. Bazen duygusal verdiğimiz kararlar zamanımızdan çalıp bizi geriye atabiliyor. O yüzden profesyonel düşünüp duygusal olmak gerekli olduğunu düşünüyorum , fakat profesyonelliği ön planda tutup duygusallığı arka plana atıp önümüze bakmanın daha iyi olacağını düşünüyorum.
 
Hayatında yapmak istediniz de yapamadığınız, yapmamak istediniz de yaptığınız oldu mu?
 
İstediğin bir şey olmuyorsa kesinlikle kısmet olmadığına inanıyorum.  Allah’ım bana ne kısmet etmişse o olsun isterim.
 
Haber sitemiz aracılığıyla  son mesajınız var mı?
 
İnsanlığa çok önem verilmesini arzu ediyorum. Çünkü hayatımızda ki bir çok zorlukların insanlıktan ve iyilikten geçtiğini düşünüyorum. Eğer insanlığımızı ve iyiliğimizi doğru bir şekilde kullanırsak bu hayatımızdaki zorlukları da aşmış olmamıza sebep olacak. Bu iş hayatımız da da çok önemli olacaktır.
 
Size göre Ticaret nedir?
 
Ticaret karşılıklı anlayıştır, saygıdır, disiplindir, iş ahlakıdır
Bazen bunları alamadığımız zamanlar oluyor. Bu saydıklarımı hayatımıza birazcık yansıtabilirsek, o zaman ticaret çok zevkli olur.
 
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
 
Asıl ben Zafer  abi sana teşekkür ediyorum. Genç iş adamlarının ve bizlerin sesi oluyorsun. Pazar sohbetlerin çok ilgi görüyor. Bu sohbetler sayesinde bazı insanları yakından tanımamızı sağlıyorsun.
Hardal Restaurant adına size teşekkür ediyorum.


HARDAL RESTAURANT
Adresse
Billstedter Hauptstraße, 22111 Hamburg
 1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat