‘Ticaret bir çocuk misali gibi işini severek yapmaktır.’

Hamburg 19 Mart 2018 00:04
Videoyu Aç ‘Ticaret bir çocuk misali gibi işini severek yapmaktır.’
A
a

Gazetehamburg haber sitemizin başlatmış olduğu iş adamlarımızı tanıtım köşemizin konuğu Hamburg’da başarılı iş adamlarımızdan Vatan Feinkost adlı firmanın sahibi Ali Gümüş.

Röportaj Zafer Özpolat


Ali Gümüş kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

 
1971 Çorum Osmancık ilçesi  Çam Pınar köyünde doğumluyum. 1993 yılında  Almanya’ya geldim. İthal damat olarak geldim.
 
Ne zaman Ticaret yapmaya başladınız?
 
1994 yılının Eylül ayında Selam firmasına şoför olarak girdim. 1996 yılında kendi işyerimi açarak ticaret yapmaya başladım.
 
Ticarette istediğiniz hedeflere ulaştınız mı?
 
Ticarette hedef koyamazsın. Çünkü her gün yeni bir şeyler öğreniyorsun. Her yeni bir şey öğrendiğinde hedef belirliyorsun. Yeni bir pazar tanıyorsun. Yeni bir iman, yeni bir çeşit tanıyorsun. Ticarette hep ileriyi göreceksin. Allah’a şükür, sağlığımız yerinde olduğu sürece firmamızı devam ettireceğiz.
 
Size göre ticaret nedir?
 
Tabii ki bir alın teri var ama bana göre bir hobidir. Ticaret, özcesi,bir çocuk misali işini severek yaparak tat aldığın şeydir diyebiliriz. Ticaret dürüstlüktür. Yapılması gereken için sürekli peşinden koştuğun, karşılığında ekmeğini de yediğin, mesleki bir bütüne verilen addır.
 
Firmanızda  hangi ürünleri satıyorsunuz?
 
Taze tavuk ve hindi ürünleri satıyoruz. Selam firmasının Kuzey Almanya bayisiyiz. Köy tat ürünleri satıyoruz, Mantı çeşitlerimiz var. Kendi  markamızla Türkiye’den getirdiğimiz balık çeşitlerimiz var. Yaklaşık 170-180 ürünümüzü marketlere ve toptancılara satıyoruz.
 
İleriye dönük farklı bir dal düşünüyor musunuz?
 
Farklı bir dal düşünmüyorum. Yapabileceğimi yapıyorum.  Ben çocukluğumdan bu yana ticaretin içindeyim. Ticarete alıştım.  Yapabileceğim olsa olsa tır ehliyeti alarak şoförlük yapmak olabilir. Ama hayatımdan memnunum. Ticareti bırakmayı düşünmüyorum. Ama her şeyin bir finali vardır. Allah nasip ederse, çocuklarım da isterlerse firmayı onlara veririm.
 
Bir iş adamı olarak gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?
 
Çok okumalarını tavsiye ediyorum. Meslek öğrensinler. Mesleksiz iş artık aslanın ağzında.  Burada büyüyen gençler var. Anne ve babaların çocuklarını toplumla barışık hale getirmesi lazım.  İnternet ortamında yaşıyoruz. Çocukları ve gençleri internet başından kaldırmak çok zor. Hedefleri olan gençlik  yetiştirmemiz lazım. Benim birinci hedefim polis olmaktı. Diğer hedefim şoför  olmaktı. İkinci hedefimi gerçekleştirdim.
 
Sizin iş dünyasına, sevenlerinize iş adamlarınıza mesajınız nedir?
 
Herkes sevdiği işi yapsın. Sevdiği işlerinde emin adımlarla yürüsünler. Büyüklerimiz çocuklarında ısrarcı davranıyor. Şu mesleği seçsin, bunu yapsın diye 
ısrarcı olmasınlar, çocuklar sevdikleri meslekleri yapsınlar. Gayret olmazsa hedef olmaz.
Avrupa’da ticaret çok zordur. Dürüst ticaret yapsınlar. Bildiğimiz, inandığımız yolda ticareti yapalım. Sen dürüst ticaret yaparsan Allah sana verir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat