‘Ticaret beni buldu.Ben ticareti aramadım’

İş Dünyası/Ekonomi 1 Şubat 2014 14:58
Videoyu Aç ‘Ticaret beni buldu.Ben ticareti aramadım’
A
a

Gazetehamburg’un iş adamlarını tanıtım serisinde İş adamlarımız Necati ve Necdet Çakı kardeşlerden Necdet Çakı ,başarıya uzanan hikayesini gazetehamburg’a anlattı.

Almanya’nın Hamburg kentinde  Halı ticareti alanında ‘Teppich Çakı’ adı ile adından söz ettiren  iş adamı Necati ve Necdet Çakı kardeşler başarılı çalışmalarıyla göz kamaştırmaya devam ediyorlar.
Gazetehamburg’un iş adamlarını tanıtım serisinde İş adamlarımız Necati ve  Necdet Çakı kardeşlerden  Necdet Çakı ,başarıya uzanan hikayesini gazetehamburg’a anlattı.
 
Gazetehamburg: Sizi tanıyabilirmiyiz?
N.Çakı : Elazığlıyım.Yıllarca yeşil sahalarda top koşturdum.Elazığ’da Sağlık spor,Şafak spor takımlarında top koşturdum. Hatta Almanya’da da en son  Hamburg Kulüp eti takımın da oynadım.
Gazetehamburg:Almanya’ya nasıl geldiniz?
Necdet Çakı :1979 Yılında Almanya’ya gezmek bu ülkeyi tanımak için geldim.Evlenerek burada kaldım.
Gazetehamburg :Ticarete nasıl atıldınız?
N.Çakı  :  İnanın ticaret beni buldu.Ben ticareti  aramadım. Hamburg Klüp Eti takımında amatör olarak oynarken, bir şeyler yapmanın zamanı geldi diyerek, Ticaretin çeşitli kollarında çalıştım.Kasaplık bile yaptım.Kayın pederimle beraber Türkiye’ye eşya taşıdım.Hatta Doğu Almanya’ya muz götürdüm.Bir saatte  mallarımız tükeniyordu.Ne götürdüysek onu satıyorduk.Halıcılık işine tesadüfen girdim.Bir arkadaş tanıdım.Onun tavsiyesiyle bu işe girdim.
Ticarette zaman zemin çok önemli

Gazetehamburg:Ticaretteki yükselişiniz nasıl oldu?
N.Çakı : İnanın Ticarette ne kadar çok pazarlamacınız olsun.Ne kadar çok elemanınız olsun.Fark etmiyor.Zaman zemin çok önemlidir.O zamanın şartlarında halıcılık alanında çalışan hizmet üreten firmalar azdı.Ne getirsen o gidiyordu.Bizim ilk mekanımız Altona semtindeydi. Yer ve zaman açısından kazançlı çıktık.Ancak şimdi bakıyoruz,çok firmalar bu işi yapıyor.’Kalite değil keseye uygun olsun önemli’ anlayışı hakim.Bu alanda ticaret yapmak zorlaştı.Halkımıza bazen 3 saat  zaman harcıyoruz beğendiremiyoruz.Çünkü bizde bulamadığını başka yerde bulabiliyor.Zaman Internet çağı artık.Sadece iyi bir isim yaptık.Bugün her yerde ‘Teppich Çakı’ deyince herkese güven verebiliyoruz..Bu da çok önemlidir. Halkın adamı olmak ne kadar önemli ise halkın firması olmak da o kadar önemlidir.Kardeşim Necati Çakı ile  firmamızı sürdürüyoruz.
Gazetehamburg: Sizin alanınıza yada iş yeri açmak isteyenlere tavsiyeniz var mı?
N.Çakı : Bir işe girmek için i işi bilmen lazım.İşi bilmiyorsan yapmayacaksın.bilmediğin işe girersen zarar edersin.Ben gençlere özellikle sevdikleri iş kollarına yönelmelerini tavsiye ediyorum.Mesleğini sevmek lazım.Sevmediğin meslek de başarılı olamazsın.Artık Avrupa’da ekmek aslanın ağzındadır.Önce okusunlar. Sonra sevdikleri mesleğe yönelsinler.
Gazetehamburg :Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
N.Çakı: Sitenizi çok beğeniyorum.Bu sitede beni kamuoyuna anlatma imkanı verdiğiniz için asıl ben teşekkür ediyorum.
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat