“TGH, demokratik bir zeminden kaydı”

Hamburg 25 Kasım 2021 18:21
Videoyu Aç “TGH, demokratik bir zeminden kaydı”
A
a

TGH bünyesinden ayrıldıklarını vurgulayan Hamburg Demokrat Çorumlular Platformu Başkanı Durmuş Erkişi “TGH’nin son yıllarda demokratik bir zeminden kaydığını üzülerek yaşamış bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı.

Hamburg Demokrat Çorumlular Platformu Başkanı Durmuş Erkişi, yayınladığı yazılı açıklamayla Hamburg Türk Toplumu’ndan (TGH) ayrıldıklarını duyurdu.
Erkişi açıklamasında “2014 yılından itibaren üyesi bulunduğumuz Hamburg Türk Toplumu’nun son yıllarda demokratik bir zeminden kaydığını, şeffaflaşma girişimlerinin boşa çıktığını, özgürlükler konusunda işlevsizleştiğini, Türkiye gündemi konusunda çıkar ve konjonktüre göre davrandığını üzülerek yaşamış bulunmaktayız.” ifadelerini kullandı.
“Çorum katliamına sessiz kalındı”
Hamburg Demokrat Çorumlular Platformu’nun, insanların, dil, din, ırk, inanç, mezhep ve cinsiyet bazında birbirlerini kabul eden, barış ve hoşgörü içerisinde yaşamayı amaç bilen ve şiddetin her türlüsüne karşı olan bir dünyayı savunan bir dernek olduğunun altını çizen Erkişi,
TGH’nin Çorum katliamı anma etkinliklerinde sesiz kaldığını belirtti.  
“Derneğimizin ana tüzük maddelerinden olan Çorum katliamında yaşamını yitirenleri yıllardır anarken TGH yönetimini hiçbir zaman yanı başımızda göremediğimizi üzülerek belirtmek durumdayız. Gerek Almanya´daki katliamlara gerekse ülkemizdeki katliamlara karşı yeri geldiğinde sesini yükselten TGH, Çorum Katliamı konusundaki anlamsız sessizliğini anlamakta zorluk çektik ve çekmeye de devam ediyoruz.” vurgusu yapan Erkişi, TGH’nin yeri geldiğinde Türkiye gündemi ile ilgili uyarılarda bulunan, yeri geldiğinde ise üç maymunu oynayan bir yapıya dönüşmüş bulunduğunu kaydetti.
“Çıkar grubuna dönüştü”
Açıklamasında, TGH’nın, Hamburg Türk toplumunun çıkarları yerine bünyesindeki konumlarını korumak için içindeki baskın grubun çıkarlarını kullandığına şahit olduklarını dile getiren Erkişi açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu TGH maskesi arkasındaki çıkar grubu, TGH`yi yıllardır dar bir alana hapsetmiş, fikirsel açılımlara, düşünceye, ilkelere ve örgütlenmeye değil, kişilere taraf olmak üzerinden şekillendirmiş, farklılıklara kapatılmıştır.  Çoğulculuğa yasaklı, tekçi, milliyetçi ve yukarıdan aşağıya örgütlenmiş bir yapıya dönüştürmüştür. Yukarıda saydığımız ve sayamadığımız sebeplerden dolayı pandemi nedeniyle uzun bir aradan sonra toplanan Genel Yönetim Kurulumuz, oy birliği ile TGH`dan çıkma kararı almıştır.”
“Her türlü ayrımcılığa karşıyız”
Erkişi açıklamasını “Demokrat Çorumlular Platformu-Hamburg olarak, her türlü ayrımcılığa, ırkçılığa, dinsel ve mezhepsel kutuplaşmaya karşı yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla barış ve dostluk içerisinde tüm kararlılığımızla çağdaş, demokratik, laik, hukukun üstünlüğüne inanan ve insan haklarına saygılı cumhuriyetimizin temel niteliklerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.” ifadeleriyle sonlandırdı.

 
1000
icon
Azmi Ahgül, 26 Kasım 2021 00:39

Üye olmak ve üyelikten ayrılmak Demokratik bir haktır. TGH üye Dernekleri Üyesi olduklar Derneğin Tüzüğünü iyi bilmelidir. Ayrılan Dernekler çalışmalarında bağımsızdır.. Demokrat Çorumlulara çalışmalarında başarılar dileriz. Azmi Akgül / Başkan Hamburg Türk Veliler Birliği e.V.

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat