“ŞİDDET VE TACİZLERİ KONUŞMAYA DAHİ KORKUYORUZ”

Hamburg 21 Nisan 2021 19:06
Videoyu Aç  “ŞİDDET VE TACİZLERİ KONUŞMAYA DAHİ KORKUYORUZ”
A
a

Yeni çıkan kitabı Mavi Işık’la ilgili olarak gazetehamburg’a konuşan Yazar Gülderen Arık “Maalesef pek çok kadın ve çocuk hâlâ şiddet ve tacize uğruyor ama biz bunu konuşmaya dahi korkuyoruz. “ dedi.

Zafer ÖZPOLAT

26 yıldır Hamburg kentinde yaşayan Gülderen Arık’ın beklenen kitabı Mavi Işık kitap raflarındaki yerini aldı. Yazar kitabında, en büyük sosyal sorunlarından biri olan kadın ve çocuğa yönelik şiddet ve taciz konusunu ele alıyor. Mavi Işık’ı tesadüfen tanıştığı bir kadının gerçek hayat hikâyesinden esinlenerek yazdığını gazetehamburg’a açıklayan Arık, “Beni bu kitabı yazmaya teşvik eden en büyük neden, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddetin, tacizin; korku, utanma ve toplumsal baskı sebebiyle saklanmasını biraz olsun önleyebilmek ve bunları açıkça su yüzüne çıkartmaktı. Asıl sorunun şiddet ve taciz olaylarının konuşulmaması ve üstünün kapatılması olduğunu düşünüyorum. Maalesef pek çok kadın ve çocuk hâlâ şiddet ve tacize uğruyor ama biz bunu konuşmaya dahi korkuyoruz.” şeklinde konuştu.

 Tacizciler genellikle güçlü, mağdurlar ise zayıf kalıyor

Yazar Arık, kitabında tacizcilerin genellikle güçlü, mağdurlarınsa zayıf olmasından dolayı kurbanların konuşmaya korktuğunun altını çizdiğini belirtiyor. Arık, Mavi Işık’ta ne yaşarsa yaşasın hayata sıkıca tutunan ve içindeki umudu yitirmeyen kadın kahramanın, yaşamın ona sunduğu mucizelerle birlikte mutluluğu yakalamasını konu ettiğini söyleyerek “Romanın kahramanının yaşadıklarını herkese haykırmak istemesi beni yazmaya yönlendirdi. Her insanın hayatı, bir romandır kendine göre. Önemli olan o hikâyeyi betimlemelerle, tasvirlerle, hayal gücüyle romanlaştırarak okuyucuları o hikâyenin içine çekebilmektir. Acının, şiddetin, kötülüğün yanında mutluluğun, aşkın, maceranın da yer aldığı bu romanı yazarken akıcı sürükleyici bir solukta okunabilecek bir kitap olması için çabaladım. Sevdiğim insanların teşvik etmesi ve desteklemesi de beni cesaretlendirdi. Böylelikle ilk adımı atmış oldum.” diye konuştu.  

En kötü anımda ileriye baktım

Kitabının büyük ilgi göreceğine inandığını belirten Arık, okuyanlarına unutamayacakları bir hayat dersi de kitabında veriyor: “En kötü anımda hep ileriye baktım. O mavi parlak ışığı gördüm. Ümitsiz, vazgeçmiş, tükenmiş ruh halimden, o mavi parlak ışık sayesinde çıkmayı hep başardım.”

İkinci kitap sırada

İlk kitabının ardından ikinci kitabının da yazımına başladığını söyleyen Arık “İkinci kitaba başladım. Bu arada bazı kadın okuyucularımdan hayatını yazmam konusunda teklifler de geliyor. Bundan sonra yazacağım kitaplarda da çizgim değişmeyecek. Gerçek hayat hikâyelerinden esinlenerek yazılan romanlar olacak.” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon
Zülfikar Yalcinkaya 22 Nisan 2021 08:35

Eyvallah

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat