“Mölln Vahşeti, Almanya tarihine utanç günü olarak yazılı”

Hamburg 22 Kasım 2022 21:02
Videoyu Aç “Mölln Vahşeti, Almanya tarihine utanç günü olarak yazılı”
A
a

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Barış Öneş: “Irkçılığın korkunç yüzünü somut bir şekilde ortaya koyan Mölln Vahşeti, Almanya tarihine utanç günü olarak yazılan acılı ve ders alınması gereken bir gündür.”

Hamburg Eyalet Parlamentosu Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Barış Öneş Mölln Katlimanı’nın 30. yılı nedeniyle anma mesajı yayımladı. Öneş mesajında “Irkçılığın korkunç yüzünü somut bir şekilde ortaya koyan Mölln vahşeti, Almanya tarihine utanç günü olarak yazılan acılı ve ders alınması gereken bir gündür.” ifadelerini kullandı.
 
Saldırıda hayatlarını kaybedenleri saygıyla andığını, ailelerin acısını yürekten paylaştığını aktaran Öneş “Bu tür ırkçı saldırılarda hayatlarını kaybedenleri anarken yaralananları ve sevdiklerini kaybedenleri de unutmamak gerekiyor. Zira en büyük acıları onlar yaşıyor. Bizler kaybettiğimiz bu değerli insanları senenin bir gününde anarken onlar sevdiklerini kaybetmenin acısını bir ömür içlerinde taşıyacak.” vurgusu yaptı.

“Birlik ve beraberlik önemlidir”
 
Aradan 30 yıl geçmesine rağmen günümüzde ırkçılığın ve ayrımcılığın farklı boyutlarıyla yaşandığına dikkat çeken Öneş şunları söyledi: “Bu tür ırkçı saldırıların gerçekleşmesine vesile olan bu korkunç ideolojiyi siyaseten desteklemeye devam eden insanların Almanya meclislerinde oturması ise bu konuda üzerimize büyük görevlerin düştüğü gerçeğini bize hatırlatmaktadır. Irkçılık zihniyetini kendilerine kariyer yapan insanların meclislere girmemesi, bu korkunç ideolojilerini yaymamaları biraz da bizlerin elindedir. Bu tür olaylarda birlik ve beraberlik önemlidir ve ırkçılık, sadece toplumun bir kesimini değil, tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir sorundur. Zira ırkçılık, insan bedenine giren habis bir tümör gibidir ve tedavi edilmezse bedenin her tarafını kaplayabilir. Ülkemize en acı tecrübeleri yaşatan bu habis tümörü bedenimizden atmak için en etkin yöntem ise, birlikte etkin şekilde mücadele etmektir. Etkin mücadele ise öncelikle ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi hastalıklı fikirlerle mücadeleyle başlar. Zira yaşanan bu korkunç eylemler, hastalıklı zihniyet ve fikirlerin eserleridir. Bu hastalıkla mücadele için en iyi ilaç, kültürlerarası diyalog ve ortak mücadeledir. Politikada aktif olarak bu habis düşünceleri meclislerimizden uzak tutabilir, bir göç ülkesi olan Almanya’mızın bir daha böyle bir utanç yaşamamasına destek olabiliriz”.” 
 
Mölln acısı 30 yaşında!
 
1992 yılında Mölln’de 22 Kasım’ı 23 Kasım’a bağlayan gece büyük bir acı yaşandı. İki Neonazi, gece kentteki Ratzeburgerstr.’de bulunan Türklerin binasını ateşe verdikten sonra Arslan ailesinin evini de ateşe verdi. Polisi arayan ırkçılar “Heil Hitler, Pis Türkleri yaktık.” mesajı bıraktı. İtfaiye ilk önce yakılan Ratzeburgerstr.’deki evi söndürmeye gittiği için Arslan ailesinin evine saatler sonra gelebildi ve onlar gelinceye kadar aileden üç kişi yanarak öldü, diğer aile fertleri camdan atladıkları için ağır yaralandı. Saldırıda Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz (14) hayatlarını kaybetti. Arslan ve Yılmaz aileleri yüreklerindeki yangını ve saldırının izini ömür boyu taşırken cinayetleri işleyen iki Neonazi’den biri yaşı küçük olduğu için 7,5 yıl, diğeri ise 15 yıllık hapis cezalarının ardından yeni kimliklerle korunmaya alındı.

 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat