“Kırmızı göz hastalığı, kalıcı görme bozukluğuna neden olabilir”

SAĞLIK 11 Ağustos 2022 19:29
Videoyu Aç “Kırmızı göz hastalığı, kalıcı görme bozukluğuna neden olabilir”
A
a

Op. Dr. Tuncay Sezgin “Gözlerde oldukça yoğun kızarıklık ve çapaklanma ile seyreden kırmızı göz hastalığı, kimi hastalarda tedavi yapılmadığı takdirde ciddi, kalıcı görme bozukluklarına neden olabilir.” dedi.

Op. Dr. Tuncay Sezgin, göz kızarıklığına dikkat çekti.
Dr. Sezgin, geçici olduğu düşünülerek genellikle önemsenmeyen kırmızı gözün (göz kızarıklığı) tedaviye başvurulmaması hâlinde kalıcı görme kaybına yol açabileceğini aktardı.
Viral etkenler nedeniyle ortaya çıkan kırmızı gözün yanı sıra, bazı göz kızarıklıklarının daha şiddetli seyredip bulaşıcı olduğunu dile getiren Dr. Sezgin, bunun en önemli örneğinin adenovirus konjonktiviti salgınları olduğunu kaydetti
Dr. Sezgin “Adenovirus nedeniyle gelişen kırmızı göz hastalığı, genellikle kreşler, okullar, hastaneler ve toplu taşıma araçlarında hızla yayılıyor. Gözlerde oldukça yoğun kızarıklık ve çapaklanma ile seyreden kırmızı göz hastalığı, bir hafta, on gün gibi bir süreçten sonra iyileşirken kimi hastalarda tedavi yapılmadığı takdirde ciddi, kalıcı görme bozukluklarına neden olabilir.” dedi.

“Ellerinizi yıkayın”
Hastalığın bulaşmasını engellemenin en pratik yolunun sıklıkla el yıkamak olduğunu belirten Dr. Sezgin, kırmızı göz olan kişilerle tokalaşıp öpüşmekten kaçınılması gerektiğini söyledi. Sezgin “Bu göz enfeksiyonuna yakalanmış kişilerle aynı havlu ve makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Adenovirus enfeksiyonu, bazı hastalarda gözün kornea tabakasının da tutulmasına neden olmakta ve görmeyi azaltabilmektedir.” diye konuştu.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat