“İTALYA VE TÜRKİYE DERİN BAĞLARLA BİRLEŞTİ”

Türkiye 19 Kasım 2022 21:59
Videoyu Aç “İTALYA VE TÜRKİYE DERİN BAĞLARLA BİRLEŞTİ”
A
a

İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi: “İtalya ve Türkiye, ikili ilişkiyi besleyen sivil toplumlar düzeyinde derin bağlarla birleşti.”

XIII Türkiye’de faaliyet gösteren İtalyan Misyonları Sempozyumu, 17-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
İtalya'nın Ankara Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen sempozyum, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal tarafından düzenlendi.
Sempozyumda Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren tüm İtalyan arkeolojik misyonları başkanları dönüşümlü olarak söz aldı ve kendisini Türk kamuoyuna tanıttı.
İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi sempozyumda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İtalya ve Türkiye, karşılıklı refah ve huzuru teşvik etmek için birlikte hareket etmeye odaklandı ve çalışmalara devam ediyor. İtalya ve Türkiye, ikili ilişkiyi besleyen sivil toplumlar düzeyinde derin bağlarla birleşti. İki ülkeyi karakterize eden sadece maddi değil, aynı zamanda fikirlerin de geniş mirası olan ikili diyaloğumuzun her yönde derinleşmenin temeli olmalıdır."İnsanlık tarihinin ana dönemleri inceleniyor

Sempozyumda konuşan İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo "Bugün İtalyan arkeologlar, Türk meslektaşlarıyla birlikte, tarih öncesinden Klasik Dönem’e ve Bizans Dönemi’ne kadar insanlık tarihinin ana dönemlerini inceliyor, analiz ediyor. Bulguları en prestijli uluslararası dergiler yer alıyor.” diye konuştu.


Arkeologlar, sunumlarında, çalışma alanlarında yaz mevsiminde ortaya çıkan bilimsel araştırmaların temel sonuçlarını anlattı.
İtalya, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan iş birliği ve yerel makamlarla yapılan verimli anlaşmalar sayesinde Türkiye'deki arkeolojik kazıların geliştirilmesine en fazla katkıda bulunan ülkeler arasında yer alıyor. MAECI tarafından finanse edilen Anadolu'daki en önemli İtalyan arkeolojik misyonlar arasında Malatya-Arslantepe, Gaziantep-Karkamış, Yozgat-Uşaklı Höyük, Niğde-Kınık Höyük, Mersin-Yumuktepe, Kayseri-Kültepe ve Mersin-Elaiussa yer alıyor.

Bilimsel titizlikle çalışılıyor

Onlarca yıldır Türkiye topraklarında faaliyet gösteren İtalyan arkeolojik misyonları, Anadolu'da bulunan uçsuz bucaksız arkeolojik mirası geliştirmek için Türk akademik kurumlarıyla uyumlu ve yakın iş birliği içinde bilimsel titizlikle çalışıyor.
 

 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat