‘İş verenler dürüst olduğu sürece çalışanları da dürüst olur’

İş Dünyası/Ekonomi 4 Haziran 2019 07:50
Videoyu Aç ‘İş verenler dürüst olduğu sürece çalışanları da dürüst olur’
A
a

Hamburglu genç iş adamlarımızdan Nur Hier Unlu Mamuller firması işletmecisi Murat Güner iş hayatındaki başarısını gazetehamburg’a anlattı


Röportaj: Zafer ÖZPOLAT


Hamburglu genç iş adamlarımızdan Nur Hier Unlu Mamuller firması işletmecisi Murat Güner iş hayatındaki başarısını gazetehamburg’a anlattı
 
Sizi tanıyabilir miyiz?
2000 yılında Almanya’nın Hamburg kentine geldim. Samsun Bafra doğumluyum.
Uzun yıllar schanzen bäckerei , beş yıl da Nur hier unlu mamuller yapan firmalarda çalıştım. Son üç yıldır da 140’a yakın şubesi bulunan içerisinde en fazla gelir elde eden 4 satış şubesinden biri olan Nur Hier unlu mamuller firmasının  lange Reihe 46 adresinde bulunan 160 metre karelik alana sahip  satış şubesinin sahibiyim.
 
Almanya’ya nasıl geldiniz?
 
Almanya’ya akrabalarımı görmek için geldim. 2010 yılında eşimi tanıdım burada evlenip kaldım.
 
Almanya’ya gelmeden önce Türkiye’de ne iş yapıyordunuz?
 
Çiftçilik yapıyordum.
 
Almanya’da unlu Mamuller firmalarında çalışmak senin tercihim miydi?
 
Rahmetli dayım çalışıyordu. Onun sayesinde çalışmaya başladım.
 
Genç başarılı bir iş adamısın size göre ticaret nedir?
 
Ticaretin güzel yanlarının yanında zor yanları da var. Ticaret dürüstlük, işini sevmek ve iş disiplini içinde olmak demek diyebilirim. Zaten bunlar  olursa Ticarette başarıyı yakalarsınız.
 
Seni iş hayatında başarılı kılan neden nedir?
 
Benim iş hayatımda başarılı olmamdaki neden iş disiplini, aile hayatı ve çalıştığım insanlar diyebilirim.
 
Eşinizin iş hayatınızda etkisi oldu mu?
 
Eşim Aynur Güner’in iş hayatıma büyük etkisi oldu. Her zaman benim yanımda oldu. Bana zor günlerimde sürekli destek oldu. Benim başarımın arkasında hep eşim vardır
 
Genç iş adamı olarak gençlerimize tavsiyeleriniz var mı?
 
Meslek eğitimlerini yapmalarını öneririm. Çünkü günümüz şartlarında meslek eğitimi olmayan gençlerimizin iş bulma imkanları çok zordur.  Meslek seçerken de yapabileceği mesleği seçsinler.
 
Her insanın küçüklük meslek aşkı vardır. Senin böyle bir meslek aşkın var mıydı?
 
Evet ,polis olmayı çok istiyordum. O zamanlar köylerde sadece İlk okul vardı. Orta ve liseyi okumak için şehre gitmek gerekiyordu. Maalesef gidemedim.
 
İş hayatınızda ve evde nasıl birisiniz?
 
Aslında fark etmiyor. Bura da 10’ a yakın çalışanım var. Onlarda benim ailem gibidir. İş hayatımı eve taşımam.
 
Duygusal mısınız?
 
Evet duygusalım.
 
İş hayatınızda duygusal anlar yaşadığınız oldu mu?
 
Evet oldu. Duygusal olduğum için bazen onun zorluklarını yaşıyorum. Bana bir bayan bir gün iş sordu. Bu bayanı süresiz iş anlaşması yaparak işe aldım.  Bana hamile olduğunu söylememişti. Süresiz iş anlaşması yaptığım için bu bayanın çalışmadığı ayların maaşını ödemiştim. Aslında bana dürüst davranıp söyleseydi ona yine de yardım ederdim. Ancak bana dürüst davranmaması beni çok üzmüştü. İşe almadan bana anlattıkları beni duygulandırmıştı ama iyi niyetimi suiistimal ettiği için onun adına çok üzülmüştüm.
 


Birazda iş yerinle ilgili bilgi verebilir misiniz?

 
İş yerimiz 100 kişinin üzerinde bir kullanım alanı ile özel günler için ideal bir yer olduğunu söyleyebilirim. Çocuklara ait özel bir bölümde mevcut olan bu nezih işyerimiz  doğum günü kutlamalarından, özel ve işyerleri toplantı buluşmalarına kadar birçok yönlü randevulara  ev sahipliği yapabilecek güzel bir atmosfere sahiptir. Her gün, saat 06:00-20:00 arası açık olan bu güzel mekan ’da cumartesi ve pazar günleri saat 08:00-14:00 arası ağız tadınıza layık zengin Kahvaltı/ Brunch yapabilirsiniz
 
İşletme olarak farklı yenilikleriniz var mı?
 
Evet var. Helal hindi ( Pute ) çeşitlerini Brötchen içeresinde kahvaltılık olarak satışa sunmaktayız. Farklı kılan diğer bir özelliğimiz ise , Oyulmuş ekmek içinde sunulan değişik leziz çorba çeşitlerini müşterilerimize sunmaktayız. Şunu da söyleyebilirim.  Bu nezih iş yerimiz  güler yüzlü personelimizle müşterilere sunulan zengin çorba çeşitleri, her gün sabit 4 değişik günlük makarna menüsüyle çok kısa sürede Hamburg’un gözde işletmeleri arasındadır. Bunu açık söyleyebilirim. Müşterilerimiz mekanda kalınan süre içersin de süresiz internet kullanabilirler. Ayrıca çevrede müsait geniş bir park yeri imkanının yanı sıra güzel havalarda oturulabilecek dış bahçemizde var.
 
Son olarak Nur Hier gibi bu firmaya girmeniz nasıl oldu?
 
Bir akrabamın tavsiyesiyle oldu. Oda benim gibi böyle şubenin işletmesini yapıyordu. Bende müracaat ettim. Kabul ettiler. Bu yıl onuncu senem olacak başarılı bir şekilde devam ediyorum.
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
 
Asıl bana bu imkanı verdiğin için ben teşekkür ederim . Bu arada herkesin bayramını içtenlikle kutluyorum. Bayramın mutluluk, kardeşlik sağlık ve başarı herkes için getirmesini diliyorum.
 

St Georg semtinde Lange Reihe 46 numarada hizmet veren Nur Hier Bäckerei’da yer rezarvasyonlarınızı 040/35967297 numaralı telefon’dan yapabilirsiniz.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat