‘İş hayatımda ırkçılığı bire bir yaşadım’

İş Dünyası/Ekonomi 4 Ağustos 2019 10:22
Videoyu Aç ‘İş hayatımda ırkçılığı bire bir yaşadım’
A
a

‘Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri’ röportaj serimizin bu haftaki konuğu Alman Demir Yollarında savcılık özel izni ile memur olan Mesut Yaşar iş hayatındaki başarısını anlattı.

Röportaj Zafer ÖZPOLATSizi tanıyabilir miyiz?

 
1967 Gaziantep doğumluyum.1981 yılından bu yana Almanya’nın Hamburg kentinde yaşıyorum. Almanya’ya geldikten sonra bir yıllık dil eğitiminin ardından Alman Demir Yollarında iki yıllık eğitime başladım. 1988 yılında savcılık müsaadesiyle ilk Türk kökenli olarak   Alman Demir Yollarında bilet kontrol memuru olarak göreve başlayan tek bendim.
 
Bilet kontrol memurluğu için Alman vatandaşlığı şartı yok muydu?
 
Evet ,bilet memuru olmak için Alman vatandaşı olma şartı vardı. İş yeri şefinin desteğiyle Alman vatandaşı olmadan savcılık özel izni ile bilet memurluk görevini yaptım.

 

Bu görevde zor bir an yaşadığın oldu mu?
 
O yıllarda inanın kendi vatandaşlarımın küfürlerine maruz kaldığım günler oldu. Biletsiz binen gençler ile ağız münakaşası yaptığım oldu. Bazı gençlerimiz Türk olduğum için kaçak bindiği trende ceza yazmamı ve onları görmememi istediler. Kısacası zorluklar yaşadım. Bu bilet kontrollerinde insanları tanıyabiliyorsun, kasıtlı olarak bilet almadan kaçak binenler olduğu gibi gideceği yere bilmeden düşük fiyatlı biletle gidenler arasında ki, farklı durumlarda bende ona göre ceza yazıyordum. Kasıtlı binenlere tabii ki, ceza kesiyorum. Ama bilmeyerek az ücret ödemiş binenlere uyarılarda bulunuyordum.
 
Kurumda ilk Türk kökenli memur olmanın zorluğunu yaşadınız mı?
 
Ben kontrol memuru olduğumda Almanya’nın savaş sonrası yetişen gençleriyle çalıştım. İçlerinde ırkçı olan kişiler vardı. Benim Alman vatandaşı olmadan nasıl memur olduğumu iş yerinde sorguluyorlardı. Hatta beni işten uzaklaştırma talebinde bile bulundular. İş yerinde ırkçılığı bire bir yaşadım.
 


Siz politika ile iç içesiniz. Hatta iki defa bağımsız aday oldunuz.
Neden siyaseti düşündünüz?
 
Ben 2000’li yılların başında Wilhelmsburg semtinde gayri resmi bir kurumda 11 yıl boyunca bulunduğum semti temsil ettim ve sosyal hizmet verdim. Bu durum beni tahmin etmedi. Vatandaşıma daha iyi hizmet vermek için önce ilçe meclisine aday oldum. Siyasi partilerden teklif aldım ama kabul etmedim. Nedeni ise siyasi partilerdeki siyasetçiler , parti düşünceleri içinde hareket ediyorlar. Bağımsız hareket etmiyorlar. Ben 2015 yılında Hamburg parlamentosu seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı oldum.
 


Seni iş hayatında başarıya götüren neden nedir?
 
Özellikle Alman kültürünü iyi bildiğim için Alman kurumlarıyla ilişkilerim çok iyi tutuyorum. İş hayatımda Almanlar ile iç içeyim. İnsan iletişimini seven ve beceren bir insanım. Genel kültürüm normalin üzerinde diyebilirim. Yaklaşık 55 ülke gezdim. Başarımın nedenin bu olduğuna inanıyorum

 
Alman Demir Yollarında işe alma kontenjan açığı var mı?
 
Almanya genelinde 21 bin işçi alımı yapılacak. Ben burada da sosyal sorumluluk üstlendim. Özellikle Kuzey Almanya’da Alman Demiryollarına girmek isteyen , meslek eğitimi almak isteyen hatta 40 yaşına gelmiş işsiz vatandaşlarımıza kurumda yardımcı oluyorum. İş için bana gelebilirler. Bunları yaparken hiçbir ücret talep etmiyorum.
 
Kurumda bundan sonra hedefin nedir?
 
Çok kısa süre sonra baba olacağım. Zamanımın büyük bölümünü çocuğumla geçirmek istiyorum. Oturduğum semtin sorunlarına yardımcı olmaya çalışacağım. Değişik dinlere mensup insanları bir çatı altında toplayacak bir örgütlemenin öncülüğünü yapmak için  bir çalışma içerisinde olmayı düşünüyorum.
 
İş hayatında duygusal bir an yaşadığın oldu mu?
 
İş hayatımda çok yaşadım. Gezen bir insan olduğum için trenlerde insanlarımız bazı şeylerini kaybedebiliyorlar. Eğer bir şey bulduğumda o insanların yerine kendimi koyup üzülüyorum.


 
Gençlerimize tavsiyeleriniz var mı?
 
Hiçbir şeyden korkmadan çekinmeden  iş hayatlarında başarabilecekleri işte meslek eğitimi alsınlar. Mümkün olduğu kadar üniversite okusunlar.
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
 
Asıl ben size teşekkür ediyorum. Bana bu fırsatı verdiğiniz için
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat