‘İnsanları mutlu etmek bana enerji veriyor’

İş Dünyası/Ekonomi 10 Mart 2013 20:51
Videoyu Aç ‘İnsanları mutlu etmek bana enerji veriyor’
A
a

Gazetehamburg’un okuyucularına sunduğu ‘İş sahiplerini tanıtıyoruz’ yazı dizisinde Almanya’nın Hamburg kentinde yaşamını sürdüren hem yazar hem iş kadını olan Esma Aslan Esma Aslan gazetehamburg’un sorularını içtenlikle cevaplandırdı.Gençlerimize tavsiyelerde bulundu.

 
Hazırlayan=Zafer Özpolat

İş sahiplerini tanıtıyoruz (2)
Gazetehamburg’un okuyucularına sunduğu ‘İş sahiplerini tanıtıyoruz’ yazı dizisinde
Almanya’nın Hamburg kentinde yaşamını sürdüren hem yazar hem iş kadını olan
Esma Aslan
Esma Aslan gazetehamburg’un sorularını içtenlikle cevaplandırdı.Gençlerimize tavsiyelerde bulundu.
Gazetehamburg= Esma Hanım sizi tanıyabilirmiyiz?
Esma Aslan      =Yozgat’ın sorgun ilçesi Karabalı Köyünde dünyaya geldim
Gazetehamburg=Almanya’ya nasıl geldiniz?
Esma Aslan    =Ailem Almanya’da yaşıyordu.1975 yılında aile birleşimi ile Almanya’ya geldim.İlkokul 4.sınıfı Almanya’da okudum.Liseyi bitirdim.Daha sonra gençlik ve çocuk eğitimi konusunda eğitim aldım.Pedagog okudum.Gençlik evlerinde çalıştım.

‘İnsanları mutlu etmek bana enerji veriyor’
Gazetehamburg=Nasıl iş kadını oldunuz?
Esma Aslan     =1998 yılında iş hayatına atıldım.Hasta ve yaşlı bakım servisini kurdum.hastalara evde hizmet yapıyoruz.Şu anda şirketimde 22 kişi çalışıyor.Eskide Alman hastalarımız bu hizmetten yararlanıyordu.Yapılan bilgilendirme toplantıları sayesinde son dönemlerde Türk hastalara da hizmet veriyoruz.Sosyal bir insanım.İnsanlara hizmet vermek insanları mutlu etmek bana enerji veriyor.Mesleğimi severek yapıyorum.Müşterilerimizin % 90’nı alman müşterilerimizdir.Bize ev doktorlarından ve Hastanelerden hasta müşterilerimiz gönderiliyor.Müşterilerimiz bize ödeme yapmıyor.Hastalık kasaları hastaların ücretini bize ödüyor.Mesleğimiz gereği uzman işçiler çalıştırmak zorundayız.Uzman hemşireler bizde görev yapıyor.15 yıldır iş yerini işletiyorum.1 Nisan tarihinde açık kapı düzenleyerek iş yerimizi halkımıza tanıtacağım.
Siyasete atılmayı hiç düşünmedim
Gazetehamburg=Siyasete atılmayı düşünüyormusunuz?
Esma Aslan      =Siyasetten milletvekilliği için çok teklifler aldım.Ama siyaseti düşünmüyorum.

‘Yazmayı çok seviyorum’
Gazetehamburg=  İş kadınlığı dışında yazarlığınızda var.Yazarlığa nasıl başladınız?
Esma Aslan     =Yazma tutkum çok vardı.Yazmayı çok seviyordum.İyi bir okuyucuyum.Yazma tutkum sayesinde Edebiyat Atelyesini kurdum.Bazı etkinlikler yapıyorum.Edebiyat alanında yaptığımız etkinlikler basının ilgisi sayesinde halkımız tarafından ilgi ile takip ediliyor.Yazarlık kursu açmayı düşünüyorum.Yazma tutkum beni kitap yazmaya teşvik etti.’Yarım kalan aşk’ adlı kitabımı çıkardım.
Gazetehamburg=Bu kitabınız çok tuttu.Hatta 2.baskısını düşündüğünüzü biliyoruz.Bu kitabınızın bu kadar tutmasının nedeni nedir?
Esma Aslan     =Gerçekten kitap beklenenin üstünde ilgi gördü.Hatta kitapevi bile bu ilgiye şaşkın kaldı.Bir şans bana bu kitap sayesinde kapıyı açtı.Beni bu kitap motive etti.
Kitabın ikinci baskısı için teklif geldi.Şimdi ikinci baskı çalışması yapabilirim.

‘Kitabımın gelirini hayvan sever derneklere bağışlayacağım
Gazetehamburg=Çok sorulan bir soruyu sie sormak istiyorum.İkinci kitabınız ne zaman çıkacak?
Esma Aslan   =Bu soru bana gerçekten çok soruluyor.Bu soruyu soranlara ben kitabımın iyi okunmasını tavsiye ediyorum.Bir roman hazırlığım var.’Yarım Kalan aşk’ adlı kitabın Almancası yakında çıkacak.Kitabımın gelirini Hayvan sever derneklere bağışlayacağım.Bu konuda bana güzel tepkiler geliyor.
Gençler çok okumalı.
Gazetehamburg=Esma Hanım gençlerimize tavsiyeleriniz var mı?
Esma Aslan     =Evet var.Gençlerimiz gelecekleri için hem Türkçe’yi hem de Almancayı çok iyi öğrenmeliler.Çok okumalılar.Meslek eğitimlerini iyi yapmaları lazım.artık günümüzde mesleği olmayanın iş bulma şansı çok az.Siyasete atılsınlar.Kendi işinin patronu olsunlar.Çok iyi bir eğitim için ailenin çocukların üzerinde etkisi vardır.Çocuklar kendilerine ailelerini örnek alıyorlar.Aileler de çocuklarına örnek olacak şekilde davranmalıdır.Gençlerimiz için eğitim eğitim diyorum.
Gazetehamburg=Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.
Esma Aslan      = Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ediyorum.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat