“Hücreden Düşünceler"

Magazin 28 Ağustos 2021 15:59
Videoyu Aç “Hücreden Düşünceler"
A
a

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Tiyatro Köprüsü Festivalinin açılışı Almanya'nın Hamburg kentinde ki Mut Tiyatrosu’nda yapıldı.”Hücreden Düşünceler" adlı tek kişilik oyunu Mahmut Canbay yönetirken Emrah Demir oyuna hayat verdi.


Kibar ÖZKAN/HAMBURG


Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen  Tiyatro Köprüsü Festivalinin açılışı  Almanya'nın Hamburg kentinde ki Mut Tiyatrosu’nda yapıldı.”Hücreden Düşünceler" adlı tek kişilik oyunu Mahmut Canbay  yönetirken  Emrah Demir oyuna hayat verdi.
Oyun sonrası verilen resepsiyonda davetliler Argos Grubu müziği eşliğinde eğlendiler.
 
Korona kısıtlamaları nedeniyle daha küçük çapta düzenlenen ve aşılanmış veya koronayı atlatmış kişilerin davet edildiği  festivalin açılışı Mahmut Canbay'ın yönettiği, Emrah Demir'in oynadığı “Hücreden Düşünceler” adlı tek kişilik oyunla yapıldı.
Bu yıl ifade ve düşünce özgürlüğünün tema alındığı festivalin açılışında konuşan festivalin organizatörü ve Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay ve açılış oyununun dramaturgu Franz Scheurer, günümüzün dünyasında ifade özgürlüğü kısıtlanmasının sadece otoriter ülkelerde değil, Almanya ve diğer Batı ülkelerinde de yaşandığına dikkat çektiler.

“Sanatın hoşgörü yaymakta rolünün büyük olduğuna inanıyorum. “
İnsanların, ülkelerin birbirleriyle anlaşma ve verimli ilişkiler kurma yolunun hoşgörü olduğuna işaret eden Canbay, “Yaşadığımız Almanya'da farklı kültür, din ve etnik kökenden insanlar bir arada yaşıyor. Hoşgörü insan ilişkilerinde esastır. Sanatın hoşgörü yaymakta rolünün büyük olduğuna inanıyorum. Bu bağlamda festivalin de bir katkısı olacağını umuyorum” diye konuştu.

Aralarında Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekilleri Kazım Abacı ve Güngör Yılmaz'ın da bulunduğu davetliler, birçok başka oyundan tanıdıkları usta oyuncu Emrah Demir'in oynadığı yaklaşık bir saatlik oyunu ilgiyle izlediler. Bazı bölümlerde Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar'ını çağrıştıran monolog şeklindeki oyunda, Emrah Demir'in etkileyici performansı takdir buldu. Oyun sonunda Emrah Demir dakikalarca alkışlandı.

Oyun sonrası müzikli, halaylı eğlence
Oyun sonrası verilen resepsiyonda Turan Vurgun – Apo Gülbeyaz'dan oluşan Argos ikilisinin müziği eşliğinde misafirler eğlendiler. Festival çerçevesinde “Qesra Balindeyen Xemgin” (Üzgün Kuşlar Kalesi) adlı Kürtçe oyunu sahneleyecek olan, Belçika'dan Antract Tiyatrosu oyuncu Heja Netirk, spontane şekilde Argos'a eşlik edip Kürtçe, Türkçe ve Almanca parçalar okudu, misafirler dans edip, halay çekti. Almanya, Türkiye ve Belçika'dan grupların Almanca, Türkçe ve Kürtçe oyunlar sahneleyeceği festival 4 Eylüle kadar sürecek. Festival programı hakkında geniş bilginin www.muttheater.de sitesinden edinilebileceği belirtildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat