“Hamburg’da insanların oy kullanma hakkı engelini kaldıralım!”

Hamburg 19 Mayıs 2021 07:09
Videoyu Aç “Hamburg’da insanların oy kullanma hakkı engelini kaldıralım!”
A
a

Yazar Rahime Sürücü, milliyet farkı gözetmeksizin Hamburg’da yaşayan tüm insanların oy kullanma hakkı engelinin kaldırılması çağrısında bulundu.

Orman Koruyucusu Halk İnsiyatifi adına bir açıklama yapan Yazar Rahime Sürücü, milliyet farkı gözetmeksizin Hamburg’da yaşayan tüm insanların Alman-AB Vatandaşı olarak kabul edilip muamele görmesini istediklerini vurgulayarak çözüm önerisi sundu: Sürücü, partilerden katılacak olan milletvekilleri, halk inisiyatifleri ve üniversitelerle beraber grup çalışması yaparak oy kullanma hakkı engelini beraberce kaldırma ricamıza ses verin!” dedi. 
Sürücü, konuyla ilgili olarak açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:
“Alman Yazar Max Frisch şöyle der:‘Biz iş gücü çağırdık ama insanlar geldi.’ Yurttaş olarak uzun yıllardır, AB vatandaşı sayılmadıkları için alınan kararlarda söz sahibi olamayan, yaşadıkları mahallelerinde alınan kararlara sadece seyirci kalmak zorunda bırakılan tüm insanların katılım hakkına dikkat çekmek istiyoruz.
Onlar, doğrudan kendi yaşamları ve mahalleleri ile ilgili olsa da sivil toplum girişimlerine katılma hakkına sahip değil. Hiçbirinin sesi işitilmiyor.
Hamburg, dünyaya açılan bir kapı
2021 senesindeyiz. Hamburg, çok uzun seneler boyunca dünyaya açılan bir kapı.
Davul ve zurna coşkusuyla karşılandığımız 1960 senesinden beri beraber yaşıyoruz. Almanya’nın çok iyi gelişip kalkınması için biz de çok çalıştık ve terledik. İyi ve kötü günde, birbirimizin yanında olduk hatta “Dayanışma Ek Ücreti“ ödedik, çok iyi komşuluk yapıp beraberce çocuklarımızı yuvaya ve okula götürüp aldık. Cenazelerimiz olduğunda birbirimizin gözyaşlarını silip teselli ettik. Noel ve bayramları beraber kutladık ve küçük hediyelerle sevinç yaşadık. 
Çocuklarımız âşık oldu, onları evlendirdik, düğünde hep beraber halay çekip, dans ettik.  Torunlarımızı beraber büyüttük, daha pek çok şey yaşadık.
Bugüne kadar hem Almanya hem Türkiye politikacıları bizleri yalnızca siyasi malzeme yaptı.
Nerede yaşarsanız yaşayın, eğer oy kullanma hakkına sahip değilseniz, insan olarak değersizsinizdir ve siyasete kurban edilirsiniz. Demokrasiden yalnızca AB ve Alman vatandaşları faydalanabilir, diğer insanlara demokrasi yok. Bu olamaz!
Hepimiz insanız.
Misafirlik asla altmış, yetmiş sene sürmez. Biz burada yaşıyor, çalışıyor, vergi ödüyor, ölüyor ve burada gömülüyoruz.
Hamburg’un kurdu, kuşu, kelebeği, ağacı, gülü, çiçeği, ormanları, atom santralleri, güneş enerjisi, kısacası her şeyi bizi de ilgilendiriyor çünkü biz buralıyız.
Almanya bizim vatanımız.
Oy kullanma hakkı bir lüks değil
Onun için siyasi olarak da duyulmak istiyoruz. Lütfen, burada yaşayanların Alman-AB vatandaşı olarak kabul edilip muamele görmesini istiyoruz.
Alman politikacıları da Alman halkı gibi bizi artık gönülden bağrına basmalı.
Bu konu herkesi ilgilendiriyor. Oy kullanma hakkı bir lüks değil ki. Oy kullanma hakkı; bir bardak su, bir parça ekmek ve nefes alıp vermek gibi elzem.
İyi bir çözüm için ricamız şu:
Partilerden katılacak olan milletvekilleri, halk inisiyatifleri ve üniversitelerle beraber grup çalışması yaparak oy kullanma hakkı engelini beraberce kaldırmak.
El ele verirsek başarırız. Siz de bize katılır mısınız?”

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat