“Hakikat, hak aramanın, 1400’lü yıllardan günümüze uzanmasını ele alıyor”

Magazin 14 Ekim 2021 20:05
Videoyu Aç “Hakikat, hak aramanın, 1400’lü yıllardan günümüze uzanmasını ele alıyor”
A
a

Hakikat Şeyh Bedreddin filminin yönetmeni Hakan Alak, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Hakikat, 1400’lerde başlayan hak arama mücadelesinin bir şekilde günümüze kadar uzanan sürecini anlatıyor.” dedi.

Osmanlı Mutasavvifi  Kazaskeri, Dini ve Siyasi Ayaklanma Lideri Şeyh Bedreddin’in hayatını konu alan ve 8 Ekim’de vizyona giren Hakikat Şeyh Bedreddin filminin tanıtım toplantısı Hamburg'da, StiftungSaal Salonu’nda gerçekleştirildi.
Kuzey Almanya'da faaliyet yürüten sivil toplum kuruluş yöneticilerinin de bulunduğu, moderatörlüğünü Ertan Çelik’in yaptığı tanıtımda toplantısına, filmin yönetmeni Hakan Alak, tanınmış tiyatro ve film oyuncusu Bülent Emrah Parlak, Yapımcı Özer Barış Çalık ve filmin destekçilerinden İş Adamı Haydar Aygören katıldı.

Yönetmen Hakan Alak toplantıda yaptığı konuşmada, filmin yüzlerce insanın desteği ve katkılarıyla piyasaya çıktığını belirtti. Bir yerde zulüm ve haksızlık varsa orada hak ve adalet arayışı başladığının altını çizen Alak “Hakikat Şeyh Bedreddin filmi, 1400’lerde başlayan hak arama mücadelesinin bir şekilde günümüze kadar uzanan sürecini anlatıyor. “Bize bu filmde 129 grup destek verdi. Bize destek verenlere huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Bizim içimiz rahat. İyi bir film yaptığımıza inanıyorum. Filmi izleyenler bir hayli memnun kaldı fakat vizyona girdiğimizden bugüne kadar beğeninin gişelere yansımamasının hayal kırıklığını yaşadığımı itiraf etmem gerekir. Umarım, bu durum, önümüzdeki günlerde değişir.” şeklinde konuştu.

Oyuncu Bülent Emrah Parlak da Hakikat Şeyh Bedreddin filminin kolektif bir çabanın ürünü olduğunu belirterek “Sanatsal, duygusal ve çağın film estetiğine çok uygun, hamasete açık bir film oldu. Hakikat 600 yıl öncesinde de vardı, bugün de var. Sizlerle bir yola çıktık ve bu film, bu uzun yolculukta bizim gerçekliğimizi gösteriyor. Filmimizin gişede çökmeyeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.


Filme büyük destek

Filmin destekçilerinden Köln’de yaşayan İş Adamı Haydar Aygören de yaptığı konuşmada, sinemalarda gösterime giren filme ilk dört beş gün ilginin az olduğunu belirterek “Büyük bir emek ve çaba sarf edilerek ortaya çıkan filme gerekli destek vermek, tarihsel bir insani sorumluluktur.” dedi. 

Tanıtım toplantısını yöneten Ertan Çelik ise konuşmasında “Bu filmi çeken insanları gösterdikleri bu yürekli cesaretlerinden dolayı kutluyorum.” dedi.
Tanıtım toplantısına katılan Alevi-Bektaşi dernek temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, iş adamları sırayla söz aldı ve filmin seyirciye ulaştırılması konusunda maddi ve manevi yönden destek sözü verdi.
StiftungSaal Salonu ve Hamburg Alevi Vakfı Başkanı İsmail Ceylan, Salon Yöneticisi Cemal Altun, Salon Menajeri Canan Serpil 150 bilet satın aldı. Hamburg'da yayın yapan radyo ve basın aracılığıyla Hamburg'da filmin oynatılacağı Wandsbek UCI Sineması’nda, Cuma saat 19:50 biletlerini seyirciye ulaştıracağını belirtti.
Tanıtım toplantısının sonunda, yönetmen ve oyuncular verilen destekten duydukları memnuniyeti memnun ifade etti.
 
Şeyh Bedreddin’i Suavi canlandırıyor
Şeyh Bedreddin'i Sanatçı Suavinin canlandırdığı filmde; Bülent Emrah Parlak, Börklüce Mustafa'yı; Saygın Soysal ise Torlak Kemal karakterini canlandırıyor. Dram ve tarihi türünde olan ve İmece yapım tarafından piyasaya sürülen filmde, Suavi, Bülent Emrah Parlak, Saygın Soysal, Ali Barkın, Ezgi Esma Kürklü gibi oyuncular rol alıyor.
Hakikat filmi, Nazım Hikmet'in ünlü Şeyh Bedreddin destanından uyarlandı. Destanın son kısmında yer alan Ahmet'in hikâyesi beyaz perdeye yansıtıldı. Yönetmen Hakan Alak'ın senaryosunu Ali Şahin ile birlikte kaleme aldığı film, 600 yıl önce yaşamış olan Şeyh Bedreddin'in hayatını konu alıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat