“EN BÜYÜK YATIRIM, ÇOCUKLARIN EĞİTİMİDİR”

Almanya 26 Eylül 2022 19:01
Videoyu Aç “EN BÜYÜK YATIRIM, ÇOCUKLARIN EĞİTİMİDİR”
A
a

Alman Eğitim Sistemi Uzmanı Pedagog Halil Cesur “En büyük yatırım, çocukların eğitimidir. Çocuklarınızla yakından ilgilenirseniz başarılarına, geleceklerine büyük katkı sağlamış olursunuz.” dedi.

Haber: İlhan Baba
 
Alman Eğitim Sistemi Uzmanı Pedagog Halil Cesur velilere “Çocuklarınıza iyi bir gelecek sağlamak istiyorsanız onlarla yakından ilgilenin, onlara kötü örnekler vermeyin, okul hayatına dâhil olun, sahip çıkın ve öğretmenleriyle empati kurun. En büyük yatırım, çocukların eğitimidir. Çocuklarınızla yakından ilgilenirseniz başarılarına, geleceklerine büyük katkı sağlamış olursunuz.” şeklinde seslendi.
Öğrencilerin okula gereken önemi vermediğinde meslek seçiminde çok zorlandığını aktaran Cesur “Öğrenciler, okul hayatına ilk günden itibaren gereken önemi vererek başlaması gerekir. Okulun başladığı ilk haftalarda veya ilerleyen aylarda okulda gereken ilgiyi gösteremezse, öğretmenleri can kulağıyla dinleyerek ders içeriğini kavrayamazsa aradaki bilgi açığını kapatmak öğrenciler için zorlaşacaktır. Bu nedenle çocukların ilk gününden itibaren büyük bir ciddiyet ve disiplinle derslere katılması, geri kalmamaya çaba göstermesi sağlanmalıdır.” diye konuştu.

 

Takibin önemi
 
Yaş itibarıyla ve tecrübe eksikliğinden dolayı çocukların, gençlerin ilk zamanlarda okulun önemini kavrayamadan, diploma alamadan okuldan ayrılmak zorunda kaldığına değinen Cesur “Meslek eğitimi veya yüksek eğitim için yeterli diplomaya sahip olunması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Karnesinde iyi yeterli not olmayan gençlerimizin meslek başvurularının meslek eğitimine alınmayıp ret cevabı aldıklarını görüyoruz. Alınan her ret cevabı gençlerde motivasyon düşüklüğüne ve moral bozukluğuna yol açıyor. İlk zamanlarda okulun önemini kavrayamayan çocuklarınızla yakından ilgilenirseniz başarıları artar. Lise bitirme (Abitur) not ortalaması sebebiyle istediği bölümde yüksek eğitimine adım atmayan gençler, genelde boşta kalmamak için kendilerine uygun olmayan herhangi bir meslek dalını seçmeleri nedeniyle yüksek okul seçimlerinde istediği bölüme başlama şansını elde edemiyor. Yanlış meslek seçimi sebebiyle ilerleyen zaman diliminde gençlerin eğitimini yarıda bırakma tehlikesi yükselmektedir. Ebeveynlerin bu durumları göz önüne alarak çocuklarına daima yol göstermesi ve destek olması gerekiyor. Ebeveynlerin çocuklarına nasıl destek verebileceği konusu ise çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir. Çocukları en iyi anne ve babalar tanır ve hangi şekilde destek verilmesi gerektiğini de anne babaların düşünceleri önem taşır fakat çocuklarınızın doğru meslek seçimlerinde uzman eğitimcilerden yararlanılması fayda sağlar.” ifadelerini kullandı.Öğretmenlerle irtibat hâlinde kalınarak sürekli fikir alışverişinde bulunmanın hem çocuk hem okul için büyük fayda getireceğini ileten Cesur “Bu şekilde, çocuğun okuldaki gelişimini anında takip etme, gerekirse müdahale etme imkânı doğacaktır. Öğrenci anne ve babasıyla sürekli diyalog hâlinde olması, velilerin okul toplantılarına, veli toplantılarına katılması okul yetkililerinin arzu ettiği bir durumdur ve okul hayatına dâhil olan ve okula destek veren ebeveynler okul tarafından ciddiye alınır, eşit bir partner olarak görülür. Ayrıca evden destek alan çocukların öz güvenlerinin yüksek olduğunu ve okul hayatında başarılı oldukları görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Meslek seçimi
 
Cesur sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir çocuk, okul hakkında fazla konuşmak istemiyorsa ve “Okul nasıldı?” diye sorulduğunda tek kelimeyle iyiydi cevabı geliyorsa okul hayatında sorun var demektir. Anne ve babanın sohbet şeklinde, korkutmadan çocuğun düşüncesini öğrenmesi varsa korkusunu anlaması gerekmektedir. Belki okula alışmakta zorluk çekiyor. Belki de öğretmenlerle sorun yaşıyor, belki de diğer öğrencilerle zorluklar yaşıyor. Okul hayatına yeni başlayan çocuklar, kendi beceri ve özelliklerini tam bilemediğinden okul hayatında gerek öğretmenlere gerek öğrencilere nasıl davranacağını kestirememektedir. Bu da çocuklar üzerinde baskı oluşturmakta ve onları tedirgin etmektedir. Erken yaşlarda çocukların becerilerinin, yatkınlıklarının gözlemlenmesinin ve ona göre desteklenmesinin hayati önemi vardır. Bu gözlemlemeyi ilk etapta evde çocuğun ebeveynleri yapmalıdır. Örneğin çocuk ellerini iyi kullanabiliyorsa, matematikle arası iyiyse, dile yatkınlığı varsa veya sosyal yetenekleri varsa çocukların meslek seçimini de bu yönde desteklemek gerekir. Teknik konulara yatkınlığı olmayan bir çocuğun makina mühendisliği okuması doğru karar olmayabilir.”
 
Pedagoji kurallarının önemi
 
Öğrenci ebeveynlerinin, çocuğunu anlayabilmesi ve etkin destek verebilmesi için okul hayatı konusunda, eğitim sistemi konusunda ve eğer mümkünse temel pedagoji kuralları hakkında bilgi sahibi olmasının önemine değinen Cesur “Bu şekilde, veliler, çocukları daha iyi anlayabilecek ve onlara daha etkili destek olabilecektir. Gerekli bilgilere sahip olmayanların çocuklarına okul hayatında sahip çıkarak destek olmaları zor olacaktır.” diye konuştu.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat