“Emek harcandığında her şey başarılabilir”

Hamburg 20 Ekim 2021 19:59
Videoyu Aç “Emek harcandığında her şey başarılabilir”
A
a

SPD Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Barış Öneş, milletvekili bürosunda farklı etnik kökenlerden gençlere staj imkânı sunuyor. Öneş, “Emek harcandığında her şeyin başarılabileceğini gençlere anlatmak istiyorum.” diyor.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Barış Öneş, gençlerin siyasete aktif katılımı için önemli çalışmalar yapıyor.
 
Öneş bu doğrultuda, Billstedt’teki milletvekili bürosunda farklı etnik kökenlerden gençlere staj imkânı sunuyor. Öneş, gençlerin okul, mesleki eğitim, üniversite ve siyasete yönelik motivasyonlarının ve bilgilerinin artmasında ve meslek seçiminde stajın çok önemli olduğuna değiniyor. Gençlerin eğitiminin her açıdan desteklenmesinin önemine vurgu yapan Öneş şunları söylüyor: “Almanya’ya iş gücü olarak gelen göçmen bir ailenin çocuğuyum. Bugün ise bir hukukçu ve milletvekili oldum ama nereden geldiğimi hiçbir zaman unutmadım, unutmayacağım. Okul ve üniversite dönemimde, eğitimimle ilgili tavsiye alabileceğim hiçbir akademisyen tanımıyordum. O zamanlar, gençlere kapılar açmak için kendi kendime söz verdim. Bugün bunu başarabildiğim için mutluyum. Gençlerin eğitiminde ailenin de rolü tabii ki çok büyük. Bu bağlamda, özellikle çocuklarına daha iyi bir gelecek sunabilmek için burada en zor şartlar altında çalışan Türkiye kökenli ilk neslimizle ne kadar gurur duyduğumu bir kez daha dile getirmek isterim.”
 
Tecrübelerimi gençlerle paylaşmak istiyorum”
  
Öneş, çıkmış olduğu yolda çok şey yaşadığını, öğrendiğini, tecrübe kazandığını belirterek bu kazanımları ve bilgileri gençlerle paylaşmak istediğini aktarıyor. Öneş, “Her şeyden önce gençleri motive etmek, istendiğinde, emek harcandığında her şeyin başarılabileceğini onlara anlatmak istiyorum.” diyerek gençlere yönelik şu ifadeleri kullandı: “Birçok göçmen kökenli çocuğun başına geldiği gibi ben de iyi bir performansım olmasına rağmen dördüncü sınıftan sonra lise için tavsiye alamadım ama buna rağmen yılmadım ve liseye devam edip Abitur diplomamı aldım. Sonrasında da Hamburg ve Madrid’de hukuk eğitimimi tamamladım. Bunu siz de yapabilirsiniz. Bünyemizde staj yapmak isterseniz bana E-Posta (kontakt@baris-oenes.de), Whatsapp (0157 545 000 49), Facebook (Barisoenes) veya Instagram (BarisOenes) üzerinden başvurularını gönderebilir.” 
 
“Toplumun bir parçasıyım”
 
Yaklaşık iki yıl önce Hamburg’a mülteci olarak gelen Ezidi gençlerden 18 yaşındaki Alham, Barış Öneş’in milletvekili bürosunda staj yapan gençlerden biri. Ahlam niçin milletvekili bürosunda staj yapmayı tercih ettiğini şu cümlelerle anlatıyor: “Sosyal hayatımızın çerçevesini, seçilmiş temsilcilerimiz belirlediği için hepimizin siyasetle ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, özellikle kadın siyasetçilerin günlük yaşamda neler yaptıklarını, birinci elden öğrenmek arzusuyla stajımı bir milletvekili bürosunda yapmak istedim. Ben de bu toplumun bir parçasıyım ve sadece içinde bu toplumun içinde yer almak değil, aynı zamanda şekillenmesinde de rol almak istiyorum. Barış Öneş’in bürosunda geçirdiğim zaman, beni siyasi olayları yakından takip etmem konusunda oldukça cesaretlendirdi ve motive etti. Zira politikacıların kararları hepimizi birçok açıdan etkiliyor.”  
 
Niçin staj yapılmalı?
 
Gençler için staj yapmanın şu avantajları bulunuyor:  
 • Staj yaparak ileride yapmak istenilen mesleği, çalışmak istenilen işi önceden yakından tanıma fırsatı bulunabilir. Bu şekilde hem meslek için uygun olup olunmadığını hem mesleğin ya da işin beklentilere cevap verip vermediği konusunda fikir sahibi olunabilir. Abitur öncesi staj imkanıyla üniversitede okumak istenilen dalın kişiye uygun olup olmadığı tartılabilir.  
 
 • Üniversite eğitimi sürecinde yapılacak stajla üniversitede öğrenilen teorik bilgiler pratiğe dökülebilir, yön en sağlıklı şekilde belirlenebilir. 
 
 • Staj, iletişim ağını genişletmek açısından çok önemli bir fırsat. Bu süreçte tanınacak yeni insanlar aracılığıyla yeni meslek ve iş imkânlarına ulaşma şansı da artar.  
 
 • Staj bitirildikten sonra staj yapılan iş yerinden veya işverenden alınacak iyi bir staj mektubu, ileride yapılacak iş veya meslek başvurularında önemli bir referans olacaktır.  
 
 • Staj yapılırken iş arkadaşlarına, müşterilere veya iş ortamında nasıl davranılması gerektiği öğrenilebilir. Her mesleğin farklı müşteri kitlesi, farklı davranış biçimleri ve beklentileri var ve staj bunları yakından tanımak için önemli bir fırsat. 
 
 • Staj yapmış olmak, iş başvurusu yapılırken sunulan öz geçmişi de olumlu yönden etkileyecektir. İşverenler genellikle sadece teori değil, pratik bilgileri de olanlara öncelik verir.  
 
 • Hiçbir stajın boşa yapılmadığını, vaktin boşa harcanmadığını hatırlatmakta fayda var. Tabii ki yapılan staj her zaman beklentilerin karşılığı olmayabilir. Fakat yaşamda, iş seçiminde önemli bir tecrübe kazandıracağı unutulmamalı. En azından ne istenmediği öğrenilmiş olur.  
 
 • Staj sayesinde yetenekler, güçlü veya zayıf yanlar keşfedilebilir.   
 
 • Yetenekler geliştirilebilir. Üstlenilecek her yeni görev, gerek sunum, geliştirme ya da ekip ruhu yeteneklerini güçlendirecektir. 
 
 • Hata yapılabilir. Üzücü ya da sıkıntılı olsa bile staj dönemi bu gibi şeyleri öğrenmek için var. İnsanın öğrenirken hata yapması kadar doğal ne var ki? Üstelik stajyer olduğun için karşındakiler daha toleranslı olur.  
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
 • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat