“Eğitimin amacı iyi insan yetiştirmektir”

Almanya 11 Haziran 2022 00:57
Videoyu Aç “Eğitimin amacı iyi insan yetiştirmektir”
A
a

Psikoterapist ve Aile Trapisti Arif Ünal “Eğitimin amacı iyi insan yetiştirmektir. Hepimiz çocuğun olumlu yanlarını görmeli, onların başarılarını övmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Ruhr Veliler Birliği çatısı altında yer alan Kuzey Ren Vestfalya Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV-NRW) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) desteklediği Aile İçi İletişim ve Genel İletişim konulu seminer Essen’de gerçekleştirildi.
Seminerde bir konuşma yapan Eski Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti’nin Eski Milletvekili, Psikoterapist ve Aile Trapisti Arif Ünal, seminerde aile yapıları, iletişim ve iletişim çeşitleri üzerinde durdu. Ses tonunun iletişimdeki önemi, temel iletişim kuralları, pozitif iletişim ve dinleme çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.
“Eğitimin temel kuralı çocuğu sevmek ve ona örnek olmaktır.” diyen Ünal “Eğitimin amacı iyi insan yetiştirmektir. Hepimiz çocuğun olumlu yanlarını görmeli, onların başarılarını övmeliyiz. Çocuğumuz bizimle konuşurken başka şeylerle ilgilenmeyi bırakıp onu dikkatle dinlemeliyiz. Onları başkalarının yanında eleştirmemeli, başkalarıyla kıyaslamamalıyız. Öfkeliyken çocukla konuşmaktan kaçınmalı, bunu sakin olduğumuz bir zamanda yapmalıyız. Onlara hakaret içeren, onları küçük düşüren sözler söylemekten kaçınmalıyız. Çocuğu suçlamak, utandırmak, ona ad takmak ve onunla alay etmek çocukların kendilerine olan öz güvenlerini sarsar. Çocuklara hazır çözüm sunmak yerine onların kendi başlarına karar almasını teşvik etmeliyiz, onlar ancak böylelikle hata yapa yapa doğruyu öğrenecektir.” ifadesini kullandı.

Aile sevgisine vurgu
Çocuk için aile sevgisinin beslenmeden daha önemli olduğunu söyleyen Ünal sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlıklı aile için aileyi oluşturan bireylerin birbirlerini dinlemesi, saygı göstermesi ve aile adına verilen kararlara katılması gerekir. Böylece güven ortamı yaratılır ve huzursuzlukların önüne geçilir. Huzurlu ailelerin çocukları daha başarılı olur. Evlilikte doğru iletişim kurmak için eşler birbirinin istek ve duygularına önem vermeli, birbirini anlamaya çalışmalı, şiddet ve zorbalıktan uzak durmalıdır. İsteklerimizi talimatla değil rica ile bildirmeli, hata yaptığımızda birbirimizden özür dilemeliyiz.” 
Anne ve babanın birlikte çocuğun yaşına uygun kurallar koymasını ve uygulamasını tavsiye eden Ünal” “Çocukların ev işlerine yardım etmeleri, sorumluluk üstlenmeleri gerekir. Onların ömür boyu bize bağımlı olması yerine bağımsız düşünmesini ve davranmasını teşvik etmeliyiz.” diye konuştu.


Amaç, çocukların okul başarısını artırmak

Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak, dernek bünyesinde oluşturduğu Veli Akademisi ile velileri bilinçlendirmek, çocukların ve gençlerin okul başarısını artırmak istediğini söyledi.

Eğitim desteği veriliyor

ESS Kuzey Ren Vestfalya Veli Dernekleri Başkan Yardımcısı Milazim Koçtürk, seminerlere uzman kişileri çağırarak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza kültürel ve toplumsal yaşamın farklı alanlarında eğitim desteği vermeyi amaçladıklarını belirtti.

Veli Danışmanı Sertifikası

Ruhr Veliler Birliği Başkan Yardımcısı Fatime Okuyucu, altışar saat süreyle yapılan seminerlerin sekiz defa yapılacağını, seminer sonunda katılımcılara Veli Danışmanı Sertifikası verileceğini söyledi.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat