“EĞİTİMDE İSTEDİĞİMİZ YERE GELEMEDİK”

Almanya 18 Nisan 2022 22:38
Videoyu Aç “EĞİTİMDE İSTEDİĞİMİZ YERE GELEMEDİK”
A
a

Almanya ve Türkiye İş Gücü Anlaşması’nın 60. yılı konulu panelde konuşmacılar “Aşağı Bavyera da hâlâ eğitimde istediğimiz yere gelemedik. Gençlerimizin kendi kültürünü ve dilini yaşatarak daha iyi yerlere gelmeleri için ailelerimize büyük görevler düşüyor.” dedi.

Haber: Tevfik Şendöl /Landshut
Almanya ve Türkiye İş Gücü Anlaşması’nın 60. yılı konulu panel, Landshut Alte Kaserne Salonu’nda düzenlendi.
Moderatörlüğünü Aylin Himmetoğlu’nun yaptığı panelde konuşan Eğitimci Türkan Himmetoğlu “Meslek okuluna gittim. Mesleğimi elime aldığımda hiçbir yerde mesleğimi yapma imkânı verilmedi. Ben de Roederstein firmasında işçi olarak çalışmak zorunda kaldım.” şeklinde konuştu.
Landshut Alevi Kültür Merkezi Temsilcisi Serpil Kıskanç ise “Ben şanslıydım. Ailem bizim okumamız için elinden geleni yaptı. Bankacı olarak çalıştım ve güzel yerlere geldim. Şimdiyse kendi işimi yapmaktayım.” ifadelerini kullandı. 
Bavyera Türk Akademisyenler Derneği (Tatbayern e.V) Yetkilisi Sevim Kaya, Kendi Kendini Yaratan Türk Kitabı Yazarı Metin Abdiş ve Landshut Yeşil KV Şehri Bölge Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Karaman ise “Aşağı Bavyera da hâlâ eğitimde istediğimiz yere gelemedik. Orta okul ve spor salonunda aşırı derece de gerideyiz. Gençlerimizin kendi kültürünü ve dilini yaşatarak daha iyi yerlere gelmeleri için ailelerimize büyük görevler düşüyor. Bununla birlikte Aşağı Bavyera Landshut şehrinde eğitimde iyi şeylerde oluyor. Landshut Yüksek Okulu’nda 4 bin öğrencinin 4 yüzü Türkiyeli” şeklinde görüşlerini belirtti.

“Üç nesil geçti, hâlâ buradayız”
Panelde gerçekleştirilen “60 Sene Almanya” isimli video gösteriminde üç nesil Türk göçmeninin Almanya’daki hikâyeleri aktarıldı. Birinci nesil göçmenler “Almanya’ya gelirken bizleri bedenen çok büyük kontrolden geçirdiler. Almanya’ya geldiğimizde dört ile altı kişilik odalarda kadınlar birlikte kalıyorduk. Günlerimiz çalışmakla geçiyordu. Para biriktirip evimizi tarla ve bahçemizi alıp bir an önce Türkiye’ye dönmek istiyorduk. Üç nesil geçti ve hâlâ buradayız. Eğitime önem veren birinci neslin çocukları da okuyup meslek sahibi oldu ve kendi ayakları üzerinde durdu.” ifadelerini kullandı.
Programın sonunda katılımcılara lezzetli Türk yemekleri ikram edildi.
Destekleyen kurumlar
Landshut Alte Kaserne’de düzenlenen Podiumsdiskussionu DGB, IG Metall, Haus International, Caritas, Die Neuen Landshuter innen, Integrationsbeirat ve Tatbayern e.V kurumları destekledi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat