“Din, dil ve kültür nedeniyle insan ayrımı yapılmamalıdır”

Almanya 16 Mayıs 2022 19:57
Videoyu Aç  “Din, dil ve kültür nedeniyle insan ayrımı yapılmamalıdır”
A
a

Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König: “İnsanlara yapılan zulümler, yapılan baskılar tüm dünya ülkelerine duyurulmalıdır ve din, dil ve kültür nedeniyle insan ayrımı yapılmamalıdır.”

İlhan Baba-Nürnberg 

Nürnberg Şehir İdaresi, pandemi nedeniyle 2021 yılında verilemeyen 14. Uluslararası Nürnberg İnsan Hakları Ödülü’nü Kazak kökenli Çinli Doktor Sayragul Sauytbay‘a verdi.
 
Sauytbay, Doğu Türkistan da yaşayan Müslüman Kazak ve Uygur Türklerinin, Çin Devleti tarafından baskı altına alınarak eziyet ve işkence görerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını farklı platformlarda anlatması ve Çin’deki azınlıkların baskıdan eziyetten ve işkenceden kurtulması için mücadele edilmesi gerektiğini vurgulamasıyla ödüle hak kazandı. Nürnberg’in tarihi opera binasında gerçekleştirilen törende Sauytbay, ödülünü uluslararası seçici kurulunun başkanlığını da yapan Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Marcus König’den aldı. 
 
Ödül törenine Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König, Avrupa Parlamentosu  Üyesi Reinhard Bütikofer, Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, Bavyera Anayasa Mahkemesi Başkanı Dr. Hans Joachim Hessler, Nürnberg Mahkeme Başkanı Dr. Thomas Dcikert, Federal Adalet Divan Başkanı Prof. Wolfgan Schaffert, Nürnberg Şehir Dekanı Dr. Jürgen Körnlein, Hristiyan ve Katolik din derneklerinin temsilcileri, federal ve Bavyera milletvekillerin yanı sıra, Nürnberg Belediye Meclis Üyesi Cengiz Şahin, Nürnberg Türkiye-Almanya Film Festival Başkanı Adil Kaya, Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplum Başkanı Bülent Bayraktar, İGMG Kuzey Bavyera Teşkilat Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Sürekli, İslam Rat Bölge Temsilcisi Tahir Aksu, Kuzey Bavyera Türk-Alman Kadınlar Kulübü Başkanı Gülseren Suzan Menzel, Doğu Türkistan Türklerinden Gazeteci ve Yazar  Çağatay Koçar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.  

Hangi rejimde olursa olsun zulüm, zulümdür”
 
Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Marcus König törende yaptığı konuşmada bu ödülün özgürlüğün, insan haklarının ve demokrasinin ne kadar önemli olduğunu hatırlattığını ifade etti. Köning “Dünyanın neresinde ve hangi rejimde olursa olsun zulüm, zulümdür. İnsanlara yapılan zulümler, yapılan baskılar tüm dünya ülkelerine duyurulmalıdır ve din, dil ve kültür nedeniyle insan ayrımı yapılmamalıdır. Müslüman oldukları için kendi kültürünü korumaya çalışanlara eziyet yapılamaz. Büyük eziyetlere maruz kalan Müslüman Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan eziyetler, işkenceleri dünyaya duyurmaya çalıştığı için ödül alan Doktor Sayragul Sauytbay’ı gösterdiği cesaretinden, duyarlılığından ve mücadelesinden dolayı kutluyorum.” şeklinde konuştu.  


Çin’in azınlıklara uyguladığı eziyeti dünya çapında duyurmaya devam edeceğim”
 
Nürnberg İnsan Hakları Ödülü’nü kazanan Doktor Sayragul Sauytbay da konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Doğu Türkistan’da ağırlıklı olarak Uygur Türkleri ve Kazaklar yaşıyor.  Ben de Çin’in Sincan bölgesinde Müslüman bir Kazak olarak doğdum, tıp okudum ve doktor olarak Doğu Türkistan’da çalıştım ve ana okullarında da yöneticilik yaptım.  
Hem Çince hem Kazakça konuştuğum için kamplarda öğretmen olarak görevlendirildim. Mavi pantolon ve gömlek giyen 56 kişinin bulunduğu sınıfa girdiğimde, ayaklarından zincirlenmiş, saçları kazınmış açlıktan ölecek kadar zayıflamış çocuklar gördüm. Çin hükümeti tarafından Müslüman azınlıklara uyguladıkları baskıları dile getirmek, işkence ve eziyet kamplarının olduğunu ve insanlık suçu işlendiğini anlatmak için Avrupa’ya kaçarak İsveç’e yerleştim. Müslüman Kazak ve Uygur Türklerinin, Çin hükümeti tarafından baskı altına alınarak eziyet ve işkence görerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını farklı platformlarda anlatmaya, Müslümanların eziyetten ve işkenceden kurtulması için mücadele etmeye ve Çin’in azınlıklara uyguladığı eziyet ve işkenceleri dünya çapında duyurmaya devam edeceğim.”  

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” 

Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar da konuşmasında, Nürnberg Königstrasse/Hallplatz köşesinde barış ve dostluğa destek amaçlı dört adet masa açtıklarını, masaya gelen farklı kültürler yaşayan insanlar ile çay ve simit yiyerek sohbetler yaptıklarını belirtti. Bayraktar “Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır. Türk ve Müslüman olan kardeşlerimize yapılan zulmü tüm dünyaya duyurmak hepimizin görevi olmalıdır.” dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat