“Çifte vatandaşlık yolda”

Almanya 2 Aralık 2022 01:53
Videoyu Aç “Çifte vatandaşlık yolda”
A
a

Milletvekili Nezahat Baradari “Çifte vatandaşlık yolda. Bu, başta Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları olmak üzere tüm göçmenler için çok iyi bir haber.” dedi.


Federal Meclis (Bundestag) SPD Milletvekili ve Avrupa Birliği Heyeti Türkiye Raportörü Nezahat Baradari, İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in kamuoyuna açıkladığı Vatandaşlık Yasası Tasarısı hakkında konuştu.
Baradari, tasarının hükümetin programında yer alan vatandaşlık yasasının modernleştirilerek Almanya toplumunun çok kültürlü ve birçok bireysel farklılıkları barındıran yapısına uygun hâle getirilmesi hedefi konusunda kararlılığını ortaya koyduğunu ifade etti.   
Vatandaşlık yasasının modernleştirilecek olmasını memnuniyetle karşıladığını vurgulayan Baradari “Çifte vatandaşlık yolda. Bu, başta Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları olmak üzere tüm göçmenler için çok iyi bir haber. Alman vatandaşlığına geçişin önündeki engellerin kaldırılacak ve bekleme süresinin azaltılacak olması hem birlikte barış içinde yaşama arzusunu hem de Almanya’ya olan bağlılığı artıracaktır. Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin bir üyesi olarak yeni vatandaşlık yasasının göçmenlere verilecek çok doğru bir sinyal olduğu kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı.
Almanya´da 10,7 milyon yabancı uyruklu kişi yaşadığına, bu kişilerin 5,7 milyonunun 10 yıldan uzun süredir Almanya’da ikamet ettiğine işaret eden Baradari açıklamasını şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl vatandaşlığa geçiş bir önceki yıla göre yüzde 2,5 oranında gerilemişti. Yeni yasanın vatandaşlığa geçişi daha cazip kılacağı bekleniyor. Mevcut yasada vatandaşlığa başvuru için sekiz yıl ikamet edilmesi öngörülüyordu. Yeni yasaya göre Almanya’da artık beş yıl ikamet etmiş olanlar vatandaşlığa başvurabilecek. Başarılı bir uyum süreci hâli, eğitimde ve mesleki başarı gösterenler içinse bu süre üç yıla düşecek. 67 yaş üstü göçmenler ise Almanca yeterliliklerini yazılı test yerine sözlü açıklama ile kanıtlama olanağına sahip olacak. En önemlisi de mevcut vatandaşlıktan çıkmak gerekmeyecek, Alman vatandaşlığına geçenler, birden fazla vatandaşlığa sahip olabilecek.”

Hükümetin kararlığı

Çifte vatandaşlığın serbest bırakılacak olmasının Alman vatandaşlığına geçiş kararını kolaylaştıracağına değinen Baradari “Vatandaşlık Yasa Tasarısı, Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) önderliğindeki koalisyon hükümetinin göçmenleri toplumun asli unsuru hâline getirme kararlılığı içinde olduğunun bir başka kanıtı. Umarım, Hristiyan Birlik partileri bu sefer de yasanın çıkışını engellemeye çalışarak süreci yavaşlatmaz ya da engellemez. Hıristiyan Birlik partileri içinde çifte vatandaşlığa karşı mesnetsiz iddialarla itiraz sesleri duyulmaya başladı bile. Sosyal demokratlar olarak bizim için toplumsal dayanışma ve eşit ve barış içinde bir arada yaşamak çok önemlidir. Başkakan Olaf Scholz’un bu yöndeki çok doğru ve yerinde açıklamasına katılıyorum: ‘Almanya’da kalıcı olarak yaşayan ve çalışan herkes seçme ve seçilme hakkına sahip olmalı, bu ülkenin asli bir parçası olarak bütün haklardan faydalanabilmeli; menşei, ten rengi, dini ne olursa olsun.” şeklinde konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat