“Çifte vatandaşlık hakkı mutlaka tanınmalıdır”

Almanya 25 Ocak 2021 21:54
Videoyu Aç “Çifte vatandaşlık hakkı mutlaka tanınmalıdır”
A
a

NRW-Yerel Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici: “Türk İşçi Göçü’nün 60. yılında, yıllardır bu ülkeye emek veren göçmenlere çifte vatandaşlık hakkı mutlaka tanınmalıdır.”

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Grubu, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti (NRW) Parlamentosuna, vatandaşlık yasasının düzeltilerek çağın gereklerine uydurulması ve çifte vatandaşlığa geçmenin kolaylaştırılmasını içeren bir yasa teklifi sundu.  
 
Almanya’nın en büyük nüfuslu eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde yasa teklifi, sivil toplum kuruluşları tarafından destek gördü.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan NRW-Yerel Seçim Hakkı Girişimi Başkanı Bahattin Gemici, hazırlanan yasa teklifini sevinçle karşıladıklarını belirterek “Çifte vatandaşlığın kabulü, çoğulcu ve demokratik toplumda göçmenlerin de politik yaşama katılmalarını, toplumla kaynaşmalarını sağlayacaktır. Göçmenler bunu, verilen emeğe saygı, kıymet bilme ve toplum tarafından benimsenme olarak görecek; toplumda şans eşitliğinin, demokratik katılımın ve barış içinde bir arada yaşamanın kapıları açılacaktır. Almanya, Türk İşçi Göçü’nün 60. yılında, yıllardır bu ülkeye emek veren göçmenlere çifte vatandaşlık hakkı mutlaka tanınmalıdır.” vurgusu yaptı.
 
“Yurttaşların oy kullanma hakkı doğacak”
 
Gemici açıklamasında, yasa teklifinin 27/28 Ocak tarihlerinde parlamento gündeminde ele alınacağını belirtti. Gemici, yasa teklifinin kabul edilmesiyle AB üyesi ülkelerden ve İsviçre’den gelen insanlara uygulandığı gibi diğer ülkelerden gelen göçmenlere de kendi vatandaşlıklarını kaybetmeden Alman vatandaşlığına geçmelerinin önünün açılacağını kaydetti. Gemici böylece, başta 1. ve 2. kuşak olmak üzere Alman vatandaşlığı olmayan tüm yurttaşların seçimlerde oy kullanma hakkının doğacağına işaret etti.
 
“Tüm yurttaşlarımızı konuyu takip etmeye çağırıyoruz”
 
Gemici açıklamasını şöyle tamamladı: “2016’da eyalet düzeyinde yaptığımız geniş kapsamlı tüm etkinliklere; parti gruplarıyla görüşmelere, meclis önünde yaptığımız mitinge ve topladığımız 14 bin imzaya rağmen göçmenlere yerel seçim hakkını reddeden Eyalet Meclisi’nin bu kez olumlu bir karar almasını, tüm demokratik partilerin bu öneriye destek vermelerini bekliyoruz. Bu amaçla NRW-Eyaleti Başbakanı Sayın Armin Laschet’e, Meclis Başkanı Sayın André Kuper’e ve eyalet milletvekillerine birer mektup yazdık. Kuzey Ren Vestfalya-Türk Veli Dernekleri Federasyonu FÖTEV-NRW’de mektup yazan kuruluşlar arasında yer alıyor. Tüm yurttaşlarımızı ve derneklerimizi adı geçen yetkililere mektup yazmaya ve konuyu takip etmeye çağırıyoruz.”

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat