“Çifte vatandaşlık bir an önce yasalaşsın”

Almanya 30 Nisan 2022 19:44
Videoyu Aç “Çifte vatandaşlık bir an önce yasalaşsın”
A
a

KRV-Seçim Hakkı Girişimi Sözcüleri Dr. Aysun Aydemir ve Eğitimci-Yazar Bahattin Gemici, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’a da mektup yazarak çifte vatandaşlığın bir an önce yasalaşmasını istedi.

Kuzey Ren Vestfalya’da faaliyet gösteren KRV- Seçim Hakkı Girişimi Sözcüleri Dr. Aysun Aydemir ve Eğitimci-Yazar Bahattin Gemici, Türk kökenli yurttaşlara bir çağrı yaparak “15 Mayıs‘ta Kuzey Ren Vestfalya’da Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) ağırlıkta olduğu bir hükümetin kurulması, Eyaletler Meclisi‘ndeki sandalye sayısını değiştirecek ve çifte vatandaşlığın yasalaşmasını sağlayacaktır. Alman vatandaşı olan yurttaşlarımızı mutlaka oy kullanmaya çağırıyoruz.” vurgusu yaptı. 
Dr. Aydemir ve Gemici, Yasa’nın Federal Meclis’te kabul edildikten sonra Eyaletler Meclisi’ne gönderileceğini anımsattı.
Sözcüler bu kapsamda, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’a da mektup yazarak çifte vatandaşlığın bir an önce yasalaşmasını istedi. Dr. Aydemir ve Gemici, çifte vatandaşlığın, göçmenlerin geleceği planlamalarını kolaylaştıracağını, yurttaşların bu topluma ait oldukları hissini vererek bütünleşme ve katılımı hızlandıracağını ve toplumsal barışa katkı sağlayacağını belirtti.
“Konular bir an önce hayata geçmeli”
Sözcüler Başbakan Olaf Scholz’a, İçişleri ve Uyum Bakanlığı’nın yanı sıra, parti yöneticilerine ve Türk kökenli milletvekillerine seslenerek “Hükümet protokolünde yer alan konuların bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.  
Mektupta Yasa’nın geniş kapsamlı olarak ele alınmasını isteyen sözcüler taleplerini şöyle sıraladı:
1-) Yaşam ve çalışma koşulları nedeniyle iyi Almanca öğrenemeyen ve ülke kalkınmasına büyük emeği geçen birinci kuşak göçmenlere dil sınavında zorluk çıkarılmadan Alman vatandaşlığı verilmelidir.
2-) Daha önce Alman vatandaşı olan ancak 2000’den sonra Türk vatandaşlığına geçtikleri için vatandaşlıktan çıkarılan on binlerce insanın mağduriyeti giderilmelidir.
3-) Alman vatandaşlığı için yapılan başvuruların karara bağlanması iki yıla kadar uzamaktadır. Başvuruların 6 ay, en geç bir yıl içinde sonuçlandırılmasını talep ediyoruz.
4-) Yeni bir dil öğrenmek zorlu ve uzun bir süreçtir. Dil sınavı kolaylaştırılmalı, vatandaşlık başvurusunda bulunanların bu yöndeki çabaları dikkate alınmalıdır.
5-) Beş yıldan fazla bu ülkede yaşayan ancak Alman vatandaşlığına geçmek istemeyen göçmenlere yerel seçimlere katılma hakkı verilmeli, onların politik yaşama katılması sağlanmalıdır.
Sivil toplum kuruluşlarına mektup yazma çağrısı
Sözcüler tüm sivil toplum kuruluşlarının ilgili kişilere mektup yazmasını istedi.
Mektup yazılacak adresler şöyle: Bundeskanzler Olaf Scholz, Bundesinnenministerin Frau Nancy Faeser, Justizminister Herr Marco Buschmann, Bundestagspräsidentin Bärbel Bas, Vizepräsidentin des Bundestages Aydan Özoğuz, Staatsministerin für Migration, Flüchtlinge und Integration Frau Reem Alabali- Radovan.
Başbakan Olaf Scholz’a yazılan mektup
Betrifft: Erleichterte Einbürgerung unter anderem auch bei Beibehaltung der eigenen Staatsbürgerschaft
Sehr geehrter Herr Bundeskanzler Olaf Scholz,
Wir begrüßen, dass die Ihre Regierung in das Koalitionsprotokoll die Themen aufgenommen hat, die Maßnahmen gegen Rassismus und Fremdenfeindlichkeit beinhalten und die darauf abzielen, die doppelte Staatsbürgerschaft für Einwanderer zu erleichtern und ihre Teilhabe am gesellschaftlichen Leben zu stärken, und wir danken Ihnen und den Koalitionsparteien.
Ihre diesbezüglichen Schritte erleichtern Einwanderern die Zukunftsplanung, vermitteln ihnen das Zugehörigkeitsgefühl zu dieser Gesellschaft, beschleunigen die Integration und tragen zum sozialen Frieden bei.
Als NRW-Initiative Kommunales Wahlrecht kämpfen wir für Gleichberechtigung und die Einführung der doppelten Staatsbürgerschaft für Drittstaatenangehörige. Wir unterstützen auch alle damit zusammenhängende Anstrengungen und wollen, dass die Anliegen des Regierungsprotokolls diesbezüglich schnellstmöglich umgesetzt werden.
Unsere Empfehlungen zur doppelten Staatsbürgerschaft lauten wie folgt:
1. Zuwanderer der ersten Generation, die aufgrund ihrer Lebens- und Arbeitsbedingungen nicht gut Deutsch lernen können und einen großen Beitrag zur Entwicklung des Landes geleistet haben, sollen ohne die Teilnahme an einer Sprachprüfung die deutsche Staatsbürgerschaft erhalten.
2. Die Beschwerden/Benachteiligungen von zehntausenden Menschen, die zuvor deutsche Staatsbürger waren, denen aber nach dem Jahr 2000 die Staatsbürgerschaft entzogen wurde, da sie die türkische Staatsbürgerschaft erworben haben, sollten beseitigt werden.
3. Es dauert bis zu zwei Jahre, bis über die Anträge auf deutsche Staatsbürgerschaft entschieden wird. Wir fordern, dass die Anträge innerhalb von 6 Monaten, spätestens jedoch innerhalb eines Jahres abgeschlossen werden.
4. Das Erlernen einer neuen Sprache ist ein schwieriger und langwieriger Prozess. Die Sprachprüfung soll erleichtert werden und die diesbezüglichen Bemühungen derjenigen, die die Staatsbürgerschaft beantragen, sollten berücksichtigt werden.
5. Zuwanderer, die länger als fünf Jahre in Deutschland leben, aber die deutsche Staatsbürgerschaft - aus welchen Gründen auch immer - nicht erwerben wollen, sollten zumindest das Recht erhalten, an Kommunalwahlen teilzunehmen, um ihre Teilhabe am politischen Leben zu gewährleisten.
Wir sind bereit, Sie bei positiven Schritten für die doppelte Staatsbürgerschaft und Gleichberechtigung zu unterstützen. Wir bitten Sie, diese Anliegen so bald wie möglich auf die Tagesordnung des Parlaments zu setzen und in die Praxis umzusetzen.
Mit freundlichen Grüßen
Bahattin Gemici, Dr. Aysun Aydemir                                 
NRW-Initiative Kommunales Wahlrecht

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat