‘Çiçek sevgidir. Çiçeğin verdiği mutluluğu hiçbir şey veremez’

Hamburg 27 Ocak 2019 22:26
Videoyu Aç ‘Çiçek sevgidir. Çiçeğin verdiği mutluluğu hiçbir şey veremez’
A
a

Almanya’nın Hamburg kentinde 19 yıldır çiçekçilik mesleğini yapan Sevda Blumen’in sahibi Sevda Yırtıcı ile çiçekçilik üzerine söyleyişi de bulunduk

Röportaj: Zafer Özpolat

Almanya’nın Hamburg kentinde 19 yıldır çiçekçilik mesleğini yapan Sevda Blumen’in sahibi Sevda Yırtıcı ile çiçekçilik üzerine söyleyişi de bulunduk
 
 
Sevda Hanım 2018 yılında gazetehamburg’a sponsor olarak yaptığınız destekten dolayı teşekkür ediyorum. Siz tanınan bir çiçekçisiniz. 2019 yılında Sevda Blumen’in hedefleri nelerdir?
 
Kendimi daha yenileyerek aşmak istiyorum. Kendimden bir şeyler katarak en iyisini yapmayı hedefliyorum. Kendi tarzımı ortaya koymak istiyorum.
 
Tarz derken…
 
Herkesin kendine göre el becerisi fantezileri vardır. Bu tatlı yaparken, yemek yaparken de görülür. Çiçek daha nasıl göze hitap eder yada gençlere ne hitap eder bunlar o kişinin kendine has tarzı ile el becerisi ile ortaya çıkar. Benim her şeyden önce beğenmem lazım. Ben beğenmediğim bir şeyi sunmam. Ticari yön benim için ikinci planda yer alır. Sizde beni tanıyan birisi olarak fark ediyorsunuzdur. Önce yaptığın işi beğeneceksin. Hep bir öncekinin aynısı olmuyor. Her zaman bir kat daha fazlasını yapmak lazım. Görmek, kopya çekmek, taklit yapmak ile bu meslekte en iyisini yapamazsınız. Birilerini taklit ederek bir şeyler yapıyorsanız o birileri yanlış yapıyorsa sizde yanlış yaparsınız. Kendi becerin ile yapıyorsan o doğrudur.

2019 yılının çiçek trendi nedir?
 
Önceki yıllara oranla bu son dönemlerde kutu ve sepet içindeki çiçek istekleri daha çok oldu. Dükkanım hastaneye yakın olduğu için doğumla ilgili değişik çiçek trendleri yapmayı düşünüyorum. İnanın çok istekte var. Doğan bebeklerin kendi isimlerini yazma imkanı olacak, sadece ‘Hoş geldin’ ile sınırlı kalmayacak o bebeğin ismi neyse onun ismini yazma imkanımız olacak. Sepet çiçekleri bu yılın yeni trendi olacak. Benim özel tercihim canlı çiçeklerdir. Ancak istek olursa yapay çiçeklerde olabilir.
 
Evlenen çiftlerin tercihi genelde hangi çiçekler oluyor?
 
Genelini kıyaslarsak yüzde yüzü canlı çiçek tabii ki  istiyor. Yapay çiçekten zaten ben zevk almıyorum. Yapay çiçek soğuk bir ortam yaratıyor. Kış ayında olmamıza rağmen renkli ve bahar çiçekleri daha çok tercih ediliyor. Şu anda en çok laleler tercih ediliyor. Baharı bu aylarda evin içinde his etmek istiyorlar.
 
Hamburg’un belirli semtlerinde dükkanlar açmayı düşünüyor musunuz?
 
Hayır düşünmüyorum. Bir dükkana odaklanmak istiyorum. O hatayı ben bir kere yaptım. Başında durmadığın bir iş ilerlemiyor. Ailece el ele verdiğimiz zaman daha güçlü oluyoruz.
 
Gelin arabalarında evlenen  gençlerin özel tercihi var mı?
 
İşimi severek yaptığım için gören insanlar o enerjiyi alıyor. Söylemekle ben bu işi yapıyorum demekle bir insanı ikna edemeyiz. İnsanların görüp beğenmesi çok önemlidir. Bu benim işimin devamını sağlıyor. Araba süslemelerinde de canlı çiçekler daha çok tercih ediliyor.
 
Son aylarda Türk çiçekçilerin sayısında bir artış var? Bir çiçekçi olarak mesleğinizle ilgili meslektaşlarınıza, dostlarınıza müşterilerinize nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
 
Çiçek sevgi ile yapılması gerekir. Sadece bu mesleği parasal ve ticari anlamda görürsek bir yere kadar gider bir süre sonra tıkanır. Çünkü beklenti çoğalır. Bu mevsim mevsim inişli çıkışlıdır.  Sabır isteyen bir meslektir. Sabırla sevgi ile yapılırsa bu meslekte başarılı olursunuz. Ticari konuyu ikinci plana atmak lazım.
 
Ama sonuçta herkes para için çalışıyor. Dükkân kirası elektrik parası var. Kazanamadığın bir mesleği sürdürmek sonunda zarar açmaz mı?
 
Bir işi severek yapıyorsan yaptığın işle insanlara güzel hitap edebiliyorsan kazanırsınız. Tabii ki, para önemlidir, Kazanmak önemlidir. Kazanmak içinde severek işi yapacaksınız. Bu meslekte insan kendisi ile yarışması gerekir.
 
Çiçeklerin belirli bir dilleri var. Toplumumuzda mesela beyaz gülün uğursuzluk ,sarı gülün ayrılık getirdiğine inanılıyor. Sizce öylemidir?
 
Ben buna inanmıyorum. Hepsinin ayrı bir güzelliği vardır. Kırmızı gül sevgiyi ifade eder. Kesinlikle çiçeklerin dilleri var. Beyaz gül temizliktir, iyi niyettir. Pembe lila bunlar pozitif renklerdir.
 
Siz bu mesleğin eğitimini aldınız?
 Evet, eğitimini aldım.
 
Kaç yıldır bu mesleği yapıyorsunuz?
 
19 yıldır yapıyorum.
 
19 yıldır bu mesleği yapıyorsunuz? Hiç kaybettiğiniz bir arkadaşınızın, yakınınızın yada sevdiğiniz birinin  cenaze çiçeğini yaptınız mı?
 
Çok samimi bir arkadaşımın cenaze çiçeğini ben yaptım. Ben ağlayarak çiçeğini yaptığım insanlar oldu. Çok hüzünlendiğim göz yaşı damlası ile çiçek yaptığım günler oldu. Gözüm kapalı yaptığım çiçeği zorlukla duygusal bir şekilde yaptım.
 
Çiçek alımında daha çok Almanlar mı  yoksa Türkler mi etkili?
 
Almanlar özel günlerinde muhakkak çiçek alıyorlar. Onlarda bir adet gibidir. Şimdi çiçekçilerin işini marketçiler düşürdü. Marketler bizim alış fiyatımızın altında satıyor. Müşteri onun kalitesine bakmıyor. Almanlar artık eskisi gibi çiçek de almıyor. Sadece özel günlerinde alıyor. Bizim Türk toplumu ise o almış niye ben almıyorum anlayışı ile hareket ediyor. Maalesef çiçeği gösteriş olsun diye tercih edenler bile var.
 
Çevrenize, meslektaşlarınıza ,okuyucularımıza bir mesajınız var mı?
 
Çiçek sevgidir. Çiçeğin verdiği mutluluğu hiçbir şey veremez. Karşı tarafa ne kadar pahalı hediyeler versek de çiçeğin yerini tutamaz. İnsanlara çiçek verdiğim zaman yüzündeki o tebessümü ben görüyorum.
 
 
 
 

1000
icon
Erol Arslan 29 Ocak 2019 10:37

Sevdas Blumen çiçek sektöründe Türk Çiçekleri arasında 1 Markadır...Başarıların Devamın Diliyoruz.

0 0 Cevap Yaz
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat