“CDU, CSU ve AFD karşı kampanya başlatacak”

Almanya 26 Ocak 2023 00:52
Videoyu Aç “CDU, CSU ve AFD karşı kampanya başlatacak”
A
a

KRV-Seçim Hakkı Girişimi Sözcüsü Bahattin Gemici: “CDU, CSU ve AFD Çifte Vatandaşlık Yasa Tasarısı’na karşı kampanya başlatacak. Yurttaşlarımızın Çifte Vatandaşlık Yasa Tasarısı’na destek olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

gazetehamburg.com

Vizyon 2023 başlıklı toplantı Dortmund’da gerçekleştirildi.
Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTEV NRW) tarafından düzenlenen toplantıya sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve eğitim gönüllüleri katıldı.
Toplantıda, NSU cinayetleri, Mölln ve Solingen katliamlarında ırkçılık kurbanı olan vatandaşlar bir dakikalık saygı duruşu ile anıldı.
T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Sekreteri Mustafa Toni Aksu katılımcıları selamlayarak başkonsolosun başarı dileklerini iletti.
Toplantıda konuşan KRV-Seçim Hakkı Girişimi Sözcüsü Bahattin Gemici, Federal Meclis’te ele alınacak olan çifte vatandaşlık yasa tasarısı hakkındaki son gelişmeleri aktardı. Gemici “Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU), Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Almanya İçin Alternatif Partisi (AFD) Çifte Vatandaşlık Yasa Tasarısı’na karşı kampanya başlatacak. Yurttaşlarımızın bölgelerindeki milletvekilleri ve kurumlarla iş birliği yaparak Çifte Vatandaşlık Yasa Tasarısı’na destek olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.“Çocuklarınızı Türkçe dersine kaydettirin”
Toplantıda, Federasyon Eş Başkanı Dr. Aysun Aydemir FÖTEV NRW’nin geçmişten bugüne yaptığı çalışmaları özetledi.
Federasyon Eş Başkanı Dr. Ali Sak da toplantıda yaptığı konuşmada ana dili ve çok dillilik konusunu ele aldı. Sak eyaletteki ana dili dersleri ve eğitim sorunları hakkında bilgi verdi.
Eş başkanlar “Çocuklarınızı mutlaka Türkçe dersine kaydettirin.” çağrısında bulundu.


“Yabancı düşmanlığından endişe duyuyoruz”
Türkiye Uyum ve Araştırmaları Merkezi Vakfı Türkiye-Almanya, Türkiye-AB Masası Başkanı Yunus Ulusoy ise toplantıda bir konuşma yaparak “Almanya’da giderek artan ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığından endişe duyuyoruz. Yetkililer gereken önlemleri almalı.” ifadelerini kullandı.
 
Demokratik kuruluşlarla güç birliği

Toplantıda, ana dili, eğitim ve eşit haklar için mücadele kararı alındı, konular belirlendi ve çalışma grupları oluşturuldu. Ayrıca hedeflere ulaşmak için demokratik kuruluşlarla güç birliği yapılması kararlaştırıldı.
Katılımcılar, Cumhuriyet’in 100. yılında Cumhuriyet değerlerinin yurt dışında tanıtılması, ortak hedeflerin belirlenmesi için görüş alışverişinde bulundu.  “Ana Dili ve Çok Dilliliğin Yaygınlaştırılması”, “Veli Dernekleri Ağının Genişletilmesi”, “Dijitalleşme ve Sosyal Medya Kullanımının Genişletilmesi” ve “Dernekler Arası Koordinasyon Kurulu Oluşturulması” olarak dört çalışma alanında çalışmaların yoğunlaştırılması kararlaştırıldı.
Buna göre 19 Şubat’ta “Dünya Ana dili Günü Etkinliği”, 19 Mart’ta ise “Dünya Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü” etkinlikleri çerçevesinde konuya özel toplantıların düzenlenmesi öngörüldü.


Yunus Emre Destanı 
Toplantıda, “Yeşil Başlı Gövel Ördek” ve “Bizim Ele Bahar Geldi” gibi türkülerin beste ve yorumcusu Kazım Birlik ve Dortmund Türk Eğitim Merkezi Müdürü ve Ney Üstadı Gül Mehmet Akkaya’nın eşliğinde Eğitimci- Yazar Bahattin Gemici yeni yayımlanan “Bana Seni Gerek Seni- Yunus Emre Destanı” kitabından bölümler okudu.
Gemici “Yunus Emre, çağlar ötesinden bizi barışa, kardeşliğe, iyiliğe, dostluğa ve merhamete davet ediyor. Bu kitabımın toplumuzdaki barış ve hoşgörü ortamına katkı sağlayacağına inanıyorum.” diye konuştu.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat