“Çalışma hayatı, çağdaş standartlara kavuşturulmalı”

Hamburg 1 Mayıs 2021 15:07
Videoyu Aç “Çalışma hayatı, çağdaş standartlara kavuşturulmalı”
A
a

CHP HH SH Birliği, 1 Mayıs Emeğin Uluslararası Mücadele, Birlik ve Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında “Çalışma hayatı, örgütlenme ve grev hakkı çağdaş standartlara kavuşturulmalı.” vurgusu yapıldı.

CHP Hamburg ve Schleswig-Holstein Birliği (CHP HH SH Birliği) 1 Mayıs Emeğin Uluslararası Mücadele, Birlik ve Dayanışma Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. 
 
Türkiye’nin 1 Mayıs’a bir kez daha büyük sorunlarla girdiğinin vurgulandığı açıklamada, çalışma hayatının, örgütlenme ve grev hakkının çağdaş standartlara kavuşturulmadığına, gelir eşitsizliğinin, işsizliğin,  hayat pahalılığının, zamların ve baskıların arttığına dikkat çekildi.   Açıklamada “Grev hakkının güvenceye kavuşturulmadığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün yerlerde süründüğü, gazetecilerin, milletvekillerinin ve siyasetçilerin cezaevlerine atıldığı, medyanın tamamının tekleştirilerek yandaş kılındığı, yargının daha çok siyasallaştırılarak siyasal iktidara ve tek adama bağımlı hale getirildiği, gece yarılarında ilân edilen keyfi yasaklarla baskıların daha da artırıldığı bir döneme girildi.” denildi. 
Herkesin eşit yurttaş olarak yaşayacağı laik bir ülke talebi
1 Mayıs’ta dünyada emekçilerin, demokrasi ve özgürlükten yana olanların bir kez daha meydanlarda buluşamadığının altının çizildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “ “Haklarımızı kazandığımız eşitlik ve barış içinde yaşayabileceğiniz bir ülke istiyoruz. Eğitimden sağlığa, barınmadan ulaşıma, kadınların toplumsal yaşamdan dışlanmadığı, erkek şiddeti ile öldürülmediği, cinsiyet ayrımcılığının yapılmadığı, kadınların özgür ve eşit yaşadığı bir ülke istiyoruz. Hangi inançtan, hangi mezhepten olursa olsun herkesin eşit yurttaş olarak yaşayacağı laik bir ülke istiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.   
“Yaşasın 1 Mayıs”
Açıklama, “Bu düşünce ve duygularla başta 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanında katledilen emekçiler, demokrasi ve özgürlükler yolunda hayatını kaybedenler olmak üzere tüm insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor,  tüm işçilerin, emekçilerin 1 Mayıs uluslararası mücadele, birlik ve dayanışma gününü kutluyoruz. CHP HH SH BİRLİĞİ olarak 1 Mayıs 2021’i bu düşünce ve duyguların yanı sıra bir başka heyecanla tekrar alanlarda kutlamak adına, iş, adalet ve özgürlük için, emeğimiz, ekmeğimiz ve geleceğimiz için yaşasın 1 Mayıs.” sözleriyle tamamlandı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat