‘Bir pastayı yapmak için içinde sevgi olması lazım ‘

İş Dünyası/Ekonomi 12 Ekim 2019 23:04
Videoyu Aç ‘Bir pastayı yapmak için içinde sevgi olması lazım ‘
A
a

“Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri’ röportaj serimizin bu haftaki konuğu Derbrotkorb firması sahibi Celal Pamukoğlu başarılarını anlattıRöportaj Zafer ÖZPOLAT

 
Sizi tanıyabilir miyiz?

 
1967 yılında Konya  Beyşehir Akçabilen kasabasında doğdum. İlk ve ortaokul eğitimimi doğduğum kasabada bitirdim.1982 yılında işçi ailesi olarak Almanya’ya geldim.  1983 yılında meslek eğitimimi bitirdim. Dört yıl bir firmada yönetici olarak çalıştım.  1989 yılında ticaret hayatıma başladım.
 
Meslek eğitiminizi unlu mamuller alanında mı yaptınız?
 
Hayır, o zamanlar yaptığım meslek eğitimim ticaret alanındaydı. Kendim 1989 yılında taksi firması kurdum ve taksicilik yaptım. Taksicilik dört yıl yaptım. 1995 yılında Der brotkorb adıyla bu iş yerimi açarak pasta hane işine girdim.
 
Firmanızın adı neden Der brotkorb  ?
 
O yıllarda çalıştığımız reklam ajansı bize birkaç isim önerisinde bulunmuştu.  Bize önerilen isimlerden birisi bu isimdi ve ben bu ismi çok beğendiğim için  firmanın adını bu ismi kullandık. Yıllardır kullandığımız bu isminde patentini aldık.
 
Firma olarak neler yapıyorsunuz?
 
1995 yılında kurulduğumuz yıllarda sadece brötchen, franzbrötchen yani kısacası Alman unlu mamul satış yerlerinde satılan ürünleri satıyorduk. Kısa bir süre sonra  yoğun destek ve talep üzerine düğün yaş pastaları  ve resimli pasta yapmaya başladık.  Çalıştığımız reklam ajansı ile görüşerek  Hamburg’da yer alan tüm düğün salonlarına teklifler götürdük.  Düğün salonları kendilerine götürdüğümüz teklifleri cazip buldular. Bugün bir çok salonuna düğün pastası , özel doğum günü pastaları , özel günler pastalarını veriyoruz. Pastalarımız  kendi imalatımızdır.
 
Bildiğim kadarıyla resimli pastayı ilk Hamburg’ da yapan firmasınız değil mi?
 
Evet firma olarak biz yaptık. Bize müşterilerimizden çok talep geliyordu. Bizde bu konuda araştırma yaptık. 1997 yılının başında resimli pasta yapımına başladık.
Şu an istenilen kapasitenin üzerinde resimli pasta yapıyoruz.
 
Firmanızda teknolojinin gelişmesiyle birlikte yenilenmelerde oluyor mu?
 
Eskiden müşterilerimiz resimlerini bize getiriyordu. Artık resimlerini bize watshapp üzerinde gönderiyorlar. Müşteri görmeden gönderdiği resim imalathanemizde hazırlanıyor. Müşterimiz sadece gelerek pastasını alıyor. Teknoloji ile birlikte bizim çalışma sistemimizde değişti. Teknoloji ile birlikte çalışma makinelerimizi de yeniledik.
 
Firma olarak hedefiniz nedir?
 
Hamburg’da  şu anda bizimle çalışan 16 satış yerimiz var. Bizim ürünlerimizi satıyorlar. Hedefimiz satış yerimiz sayısını 50’ye çıkarmaktır. 
 
Özel günlerinde müşterileriniz ne tür pasta tercihinde bulunuyor?
 
Genelde özel pastalar istiyorlar. Mesela 18 yaşına girmiş gencimiz doğum günü pastasında bebeklik resminden, şu anki  resmini birlikte olan   özel pasta istiyor. Evli çiftler ilk evlilik resimlerini pastalarında istiyorlar.  Düğün salonlarının müşterilerinin farklı pasta tercihleri oluyor. Yani tercihler kişiden kişiye değişiyor. Bizde tercihlere göre gelen talepleri en iyi şekilde kendilerine sunuyoruz.
 


Hamburg’da bir çok yerde pasta imalatçısı, satıcısı var. Ben bir pastayı yerken sizin yaptığınız pasta ile başkasının yaptığı pastayı nasıl bileceğim. Sizin diğerlerinden farklı yanınız nedir ?
Ben pasta yerken bunun farkını nasıl anlayacağım?
 
Bizim bir sloganımız var. ‘Pastada  Der brotkorb  farkı’  bu sloganımızın arkasındayız.  Müşteri  memnuniyeti bizim için çok önemlidir.  Müşteri memnun olmamış onun parasını almışız. Bu bizim için kayıptır.  Hamburg piyasasında ben duyuyorum. Sizin pastanız farklıdır.  Şimdiye kadar hiçbir şikayet almadık. Eğer şikayet alırsak aldığımız o şikayeti yok etmek adına uğraş veririz.
 
İyi bir pasta nasıl yapılır?
 
Bir pastayı yapmak için içinde sevgi olması , özel bir pasta için  ona özen göstermemiz lazım. Çok iş alıp,  her  şey karışacağına az iş olsun her şey düzgün olsun, biz buna çok dikkat ediyoruz.  Eğer bir hafta çok iş almışsak yeni bir sipariş almıyoruz. Aldığımız işleri en iyi şekilde nasıl yaparız düşüncesiyle hareket ediyoruz.
 
Genç bir iş adamı olarak gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir?
 
Gençlerimiz kesinlikle meslek yapsınlar.  Meslek yapmayan gençlerin iş bulma imkanı çok zordur. Ellerinde meslek bileziğini takan gençler yaptığı meslek ile ilgili iş bulma şansı daha yüksektir. Yapabilecekleri, başarabilecekleri meslek seçsinler.
 


Bir iş adamı olarak Alman toplumundan bir ayrımcılık gördünüz mü?
 
Ben yaşamadım.
 
Alman müşterilerinizin , Türk müşterilerinize göre tercih farkı oluyor mu?
 
Alman müşterilerimiz daha çok sade ve standart  istiyorlar Farklı renk tonları ve abartılı bir tercih yapmıyorlar.
Türk müşterilerimiz görüntüye daha çok önem veriyor.
 
Size göre ticaret nedir?
 
Bana göre ticaret dürüstlük, istikrarlı ve güvenli bir çalışmadır. Kalıcı olmak lazım. Kalıcı olmak içinde yaptığın işte dürüst olmalısın. İşler yürüyorsa para kazanırsınız ama hemen para kazanayım anlayışıyla yola çıkarsanız hayal kırıklığı yaşarsınız. Ticaret çaba ve emek gerektiriyor.
 
Kendinizi üç cümle ile nasıl ifade edersiniz?
 
Dürüst, güler yüzlü ,  işinde disiplinli, çalışkan
 
İş hayatınızda başarılı olmanızın nedeni nedir?
 
İlk olarak dürüst, işini sevmem, işime çok önem veririm.  İş hayatımda başarılı olmam için kendime ait prensiplerim vardır.  İş disiplinine dikkat eden bir yapım var.
Ben  insanların kökenine, rengine ırkına bakmadan herkesi severim ve onunla oturup muhabbet ederim. Bende insan ayrımcılığı olmaz.
 
İş hayatınızda duygusal bir an yaşadığınız oldu mu?
 
Tabii ki, zaman zaman yaşadığım oldu.


 
İyi bir Galatasaraylısınız, bu yıl Galatasaray’ın ligdeki şansını nasıl buluyorsunuz?
 
İyi oynayan kazansın diyorum. Ben Galatasaray Derneği üyesiyim. Sporu seven birisiyim. Gönlümde Galatasaray’ın şampiyonluğu yatıyor.
 
Bir iş adamı olarak Hamburg iş dünyasına ,Türk toplumuna bir mesajın var mı?
 
Hamburg’da göre bildiğim kadarıyla bir iş adamı olarak bir birlik göremiyorum. Bir iş adamları derneğimiz yok. İş adamlarının bir araya gelerek konuşacağı, görüş alış verişinde bulunacağı bir derneğimiz yok.  Gönlümde samimi dürüst iş adamlarının bir araya gelerek dernek kurması yatıyor.
Böyle bir oluşuma desteğim sonsuz olur.
 
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
 
Seni çok yakından tanıyan birisi olarak gazeteciliğini çok beğeniyorum. Gazetehamburg haberin doğru adresidir. Güzel çalışmalar yapıyorsun. Seni kutluyorum, başarılarınızın devamını diliyorum.

 
 
 Wohlwillstr. 43 - 45
20359 Hamburg
St. Pauli 
 
 
                                                 www.gazetehamburg.com
 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat