'Bir insanı aldatmak onu kandırmakla ticaret yapamazsın '

İş Dünyası/Ekonomi 6 Temmuz 2019 23:08
Videoyu Aç  'Bir insanı aldatmak onu  kandırmakla ticaret yapamazsın '
A
a

'Zafer Özpolat ile pazar sohbetleri' röportaj serimizin bu haftaki konuğu Hamburg'un Tantuni ustası Zeki Çarhaoğlu 42 yıllık meslek hayatındaki başarısını anlattı


Röportaj  Zafer ÖZPOLAT

Sizi tanıyabilir miyiz?

 
1973 yılında Almanya’nın Hannover şehrine geldim. Kendim aslında Elektronik teknisyeniyim. 1974 yılında Hannover’de petrol krizi vardı çalıştığım yer  bana çıkış verd. Ben de Hamburg’a geldim.
 
Elektronik teknisyenisiniz. Gastronomiye ilginiz nasıl oldu ve neden gastronomi ?
 
Gastronomi benim  baba mesleğimdir. İki yıl başka restaurantlarda aşçılık yaptım. Mekanım  eskiden Alman İmbisiydi. (Büfe) O zamanlar burası satılıyordu. Bende burayı aldım. Gastronomi bana göre daha cazip geldi. Elektronik teknisyeni olarak iş bulamadım. Baba mesleğini yapayım dedim. Zevk alarak yaptığım bir meslek.
Önceleri sulu yemek yapıyordum. Bugün Tantuni ve Adana kebap başta olmak üzere et yemekleri,ızgara restaurantımızda yapıyorum.
 
Almanya’ya gelmeden önce Türkiye’de ne iş yapıyordunuz?
 
Türkiye’de öğrenciydim. Elektrik üzerine dükkanım vardı. Ben akşam  okula giderdim. Mühendislik bölümünü daha sonra bırakmak zorunda kaldım. Almanya’ya gelmemin nedeni üniversiteye burada devam etmekti. Oda kısmet olmadı.
 
Almanya’ya geldikten sonra ne iş yaptınız?
 
Hannover ‘de radyo ve televizyon fabrikasında çalıştım. Beni iş ten çıkarıldılar. İşsiz kalınca Hamburg’a gelmek zorunda kaldım.
 
Restaurantınız da hangi tür yemekler yapıyorsunuz?
 
Genellikle kebap çeşitlerimiz mevcuttur. Güzel ciğer yapıyoruz. En önemlisi Tantuni yapıyorum. Hamburg kentinde ilk Tantuniyi ben yaptım.
 
Tantuniye müşterilerinizin ilgisi nasıl ?
 
Türk vatandaşlarımızın ve Almanların ilgisi çok büyük diyebilirim. Adana kebap ve tantuniyi  ilgi ile istiyorlar ve beğeniyorlar
 İyi bir Adana kebabı nasıl yapılır?
 
Kuzunun ön kolundan ben yapıyorum. Sadece kuzu eti, kuzu kuyruk yağı, pul biber ve tuz ile yapılır. Mevsiminde ise pul biber elde edilen ve yörede kök biber denilen kırmızı biber, taze olarak minik küpler halinde doğranıp eklenir. Dinlenmiş et zırh tabir edilen ve iki elle kullanılan keskin bıçakla kıyılır. Kıyılmış et ile kıyılmış kuyruk yağı, kırmızı pul biber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. Karışım Adana kebabının ana unsurunu oluşturur. Yoğrulmuş karışım ikinci kez zırh ile kıyılır. En az 4-5 saat buzdolabında dinlendirilir. Hazırlanan karışım, 0,5 cm kalınlığında, 3 cm eninde 90–120 cm uzunluğunda şişlere sıvanır gibi saplanır. Şişlendikten sonra 1 saat kadar şişte dinlendirilir. Bu dinlendirme el suyunun etten akması içindir.
 
Ben müşteri olarak sizi neden tercih edeyim. Sizin özelliğiniz nedir?
 
Temizliğe ve fiyata çok önem veririm. Yemek lezzetimiz çok güzeldir. Müşteri bunun farkına varır. Tantunimizi ve Adana kebabımızı yiyen bir daha yer
 
Size göre Ticaret nedir?
 
Ticaret bana göre dürüstlüktür. İnsanız bizim hatalarımız olabilir.  Bir insanı aldatmak,  kandırmakla ticaret yapamazsın. İnsanı seveceksin ve sevdiğin insana  dürüst ve iyi bir hizmet sunmak çok önemli diye düşünüyorum.
 
Gastronomide hedefiniz nedir?
 
42 yıldır gastronominin içindeyim. İyi bir konumda olduğumuza inanıyorum. Şu anda oğlumda yanımda ,oğlum inşallah bu ismi onlar daha iyi noktaya taşıyacaktır. Ben bu işi yapanların tezgahına müşteri potansiyeline hiç bakmam. Ben kendime bakarım. Acaba müşteri sayımı nasıl artırırım. Sunduğum hizmetin daha güzelini nasıl sunarım. Yada müşteri sayım düşerse Allaha şükür şimdiye kadar düşmedi. Bu sayı niye düştü nerde hata yaptım. Ben bunlara bakarım.
 
42 yıldır gastronominin içindesiniz, bir iş adamı olarak gençlerimize tavsiyeniz var mı?
 
Gençlerimiz maalesef teknolojiye yenik düşüyorlar. Okusunlar, meslek yapsınlar ve yapabilecekleri mesleği yapsınlar. İnanın çalışabilecek gençleri bulamıyoruz. Gençlerimiz biraz rahatlık düşünüyorlar.
 
42 yıl bu mesleğin içinde olmanızda ki başarınız nedeni nedir?
 
İş disiplini, işimi severek yapıyorum. İşime özen gösteriyorum. Ciddiyet işte çok önemlidir. Bu meslekte inişli çıkışlı günlerim oldu. Ama hiç moralimi bozmadım. Yoluma hep inançla devam ettim.
 
Kendi branşınızda hizmet yapan iş adamlarımıza ve Türk vatandaşlarımıza bir mesajınız var mı?
 
Bu piyasa herkese açık bir piyasadır. Herkes kendi branşında en iyi hizmeti sunsunlar. Kıskançlık hasetle ticaretin olmayacağını bilsinler. Halka ve keseye uygun hizmet versinler. Türk vatandaşlarımızı da restaurantımıza davet ediyorum. Buyursun gelsinler tantunimizi ve Adana kebabımızın tadına baksınlar. Vatandaşlarımızın güzel tepkileri bize yön verecektir.
 
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
 
Aslında ben size teşekkür ederim. Bizi tanıtma fırsatı verdiniz. Sorularınızdan iyi bir gazeteci olduğunuzu anladım. Yolun açık olsun.
 
Adres

 Ankara Kebap - Tantuni
Böckmannstr. 26
20099 Hamburg

040 - 38674858
tantuni@ankara-kebap.de 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat