'Başarı azim ve yılmadan çalışmaktan gelir '

İş Dünyası/Ekonomi 16 Haziran 2019 03:17
Videoyu Aç  'Başarı azim ve yılmadan çalışmaktan gelir '
A
a

'Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri' Röportaj serimizin konuğu genç iş adamı Aykan Ceran iş hayatındaki başarısını anlattı

Sizi tanıyabilir miyiz?
 
1974 Hamburg doğumluyum. Benim ailem 1968 yılında Türkiye’den Almanya’ya çalışmak için geldi. Eğitimimi burada tamamladım. Şu anda Hamburg’da üç şirketim var. Bir tanesi işçi kiralama şirketi HAM Personel Service , diğeri HAM Cleanning Port, Hamburg limanında uçakların iç ve dış temizliğini yapan bir şirket 25 yıldır bu sektörde faaliyet gösterdim. Geçtiğimiz yılda  Hamburg limanında Lokomotifle nakliye taşımacılığı hizmeti veren  HAM RALL PORT şirketini kurdum.
 
Farklı bir sektöre girmeniz nasıl oldu?
 
Uzun yıllar havalimanında şirketimde faaliyet gösterdim. Artık farklı bir sektöre yönelmek istiyordum.  Yakınlarımdan ve arkadaşlarımdan hep restaurant, büro temizliği işi gibi fikirler geldi. Ben anlamadığım bir alana girmek istemedim. Daha sonra bir arkadaşım vasıtasıyla 35 yıldır Hamburg limanında çalışan birisini tanıma fırsatı buldum. Bu kişi limanda bir şirket açma teklifinde bulundu. Fakat daha sonra bu arkadaşın bazı şirketlerle sorun yaşadığını görünce kendi başıma bu şirketi yönetme kararı aldım.
 
Değişik bir iş kolunda şirket kuruyorsunuz bazı zorluklar yaşadınız mı?
 
Evet yaşadım. 2106 yılında şirketi kurmak için evraklar toplamaya başladık. Bu noktada bilgisine başvurduğum kişinin aslında şirket kurma konusunda hiçbir bilgisinin olmadığını anladım. Kişiliğim ve karakterim gereği başladığım bitirmek istiyordum. Tüm zorluklara rağmen azimle ve yılmadan şirketi kurmak için çalışmaya başladım. Tüm işleri tek başıma yaptım. Tüm belediye işlerini kendim yaptım. Hatta belediye çalışanları bile benim azmime şaşırdılar. Arkamda biri olmadan bu şirketi kuracağıma kimse inanmadı. Gerekli tüm evrakları tek başıma hazırladım.  Gece gündüz  tam iki hafta boyunca şirket kurmakla ilgili kanun kitaplarını okudum. Çok uğraştım  ve gerekli evrakları hazırlayıp belediye ye vererek cevap bekledim.
 
Cevap ne kadar süre sürdü?
 
Bir ay geçmesine rağmen belediyeden cevap gelmedi.  Belediyeyi arayarak neden cevap gelmediğini sordum. Bana ilk defa böyle bir dilekçe gördükleri için dilekçeyi kabul etmediklerini söylediler. Randevu aldım ve görüşmeye gittim. Dilekçemin tüm kanunlara uygun olduğunu anlattım. Tekrar incelediler kendileri karar veremeyeceğini söyleyerek Bonn’a genel merkeze gönderdiler. Bonn’da dosyamı incelediler.  Şirketi kontrol etmek şartıyla onay vereceklerini söylediler. Sekiz kişilik bir heyetle gelip her şeyi kontrol ettiler. Sıkı bir denetimden sonra zoru başardım ve onay verdiler.
1 Ocak 2017 tarihinde şirketin açılışını yaptık.
 
Tam anlamıyla şirket olarak ne yapıyorsunuz biraz bilgi verebilir misiniz?
 
Hamburg limanında hizmet veren taşımacı şirketiz.  Lokomotifle 48 Konteynır taşıyabiliyoruz.  Yani 750 metreye kadar yük taşıyabiliyoruz. Daha çok Hamburg içine taşımacılık yapıyoruz. Şunu da söyleyebilirim. Firma olarak en iyi Lokomotife sahibiz. Lokomotifimizin adı Vatan koyduk.  Hamburg limanında belirli noktalar var oradan konteynırları alıyoruz nereye gidecekse oraya götürüyoruz. Terminalde ya konteynır boşaltılıyor yada dolduruluyor  ve daha sonra o konteynırları hazır bir vaziyette uzun yolculuk için hazırlıyoruz.  Hamburg limanında belirli noktalara teslim edip müşteriye ‘ sizin tren hazır yolculuk yapabilirsiniz’  diyoruz
 
Firmanızda kaç eleman çalışıyor?
 
Firmamızda altısı Türk altısı Alman toplam 12 kişi çalışıyor.
 
Sizden başka bu işi yapan firma var mı?
 
Kuzey Almanya’da bu işi yapan Türk firması yoktur.
 

Bu işi yapmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz var mı?
 
Değişik mesleklere yönelsinler. Bu tür meslekleri öğrensinler. Kendilerine güvensinler. Bu sektörde şu anda eleman ihtiyacı var. Bu mesleği yaparak iyi maaş alabilirler. Makinistlik geleceğin mesleğidir. Gençlerimiz bize gelip iş başvurusu yapabilirler. Bize başvurduklarında biz onlara ‘Gelecekte bu kişi ile çalışmak istiyoruz.  Bu nedenle makinist ve makinist yardımcılığı mesleğini  öğrenmesini istiyoruz’  yazılı bir belge verip iş ve işçi bulma kurumuna gönderiyoruz. Onlar başvuru yaptığında mesleğin eğitimini alıyorlar. Eğitim için kendilerinden ücret alınmıyor. Eğitimleri. 9 ile 12 ay arasında sürüyor. Normal de bu eğitimi almaları çok pahalı 40 ile 70 bin Euro arasında değişiyor. Verdiğimiz belge ile bu meslek eğitimini ücretsiz almalarını sağlıyoruz.18 yaşını doldurmuş Almancası iyi olan herkes başvurabilir.
 
Aykan Ceran evde nasıl iş hayatında nasıl
 
Ben kesinlikle işimi eve taşımam. Ev dinlenme ve huzur yeridir. İş işte kalır.
 
Seni iş hayatında başarıya götüren neden nedir?
 
İş disiplini, azim ve yılmadan çalışmak
Kafama koyduğumu yapmaya çalışırım. Ben işçi ailesi çocuğuyum. Zor şartlarda büyüdüm. Onun içinde işimin kıymetini bilmeye çalışırım.
 
Size göre bir iş adamı nasıl olmalı
 
Dürüst olmalı, işini bilmeli başarı başaracağım diyenindir. Onun için azimle çalışmalıdır. Hiç bilmediğim bir sektöre adım attım. Çok zorluklarla karşılaştım. Ama pes etmedim Sonunda başardım.
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
 
Bana bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim.
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat