“Aynı kişilerle tekrarlanan maçlar diğer boksörlere haksızlıktır”

Spor 5 Aralık 2022 21:38
Videoyu Aç “Aynı kişilerle tekrarlanan maçlar diğer boksörlere haksızlıktır”
A
a

EC Boxing Baş Antrenörü Bülent Başer: “Sürekli aynı kişilerle tekrarlanan maçlar, dünya sıralamasında bekleyen diğer boksörlere haksızlıktır, artık buna bir son verilmelidir.”

EC Boxing Baş Antrenörü Bülent Başer, dün gece oynanan Dünya Şampiyonu Tyson Fury ve Drek Chisora maçı hakkında eleştirilerde bulundu. Başer “Bu iki boksör, üçüncü kez karşılaşma yaptı ve üçünü de Fury kazandı. Albert Einstein’in bir sözü vardır: ‘Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçları beklemek aptallıktır.’ Bu tür, sürekli aynı kişilerle tekrarlanan maçlar, dünya sıralamasında bekleyen diğer boksörlere haksızlıktır, artık buna bir son verilmelidir.” şeklinde konuştu.
Daha önce Klitschko Kardeşler’in güçsüz ve yenebileceği rakipleri alarak ringde evire çevire dövüp dünya şampiyonu olduğunu anımsatan Başer “Şimdi yeni nesil boksörler de bir yendikleri boksör ile iki üç kere daha maça çıkıyor ve vurup vurup deviriyor, şampiyonluklarını ilan ediyor. Ben iki kez bile tekrarlanan maçlara karşıyım çünkü bu sırada bekleyen diğer boksörlere haksızlıktır. Eğer bir maç ikinci kez tekrarlanacaksa en azından şu kriterleri yerine getirmelidir: Boksörler, sekizinci-dokuzuncu raunda kadar başa baş dövüşürler ve şayet birinin şans yumruğu ile diğeri nakavt olursa bu durumda belki “Şansa kazandı, maçı tekrarlayalım.” diyebiliriz. Yok, iki boksör habire dövüşüyor, üç kere karşı karşıya geliyor ve sonuç yine aynı ise bu, boks değil, saçmalıktır ve şu an dünya ringlerinde büyük saçmalıklarla uğraşıyoruz, buna bir son verilmelidir artık.” vurgusu yaptı.

“Boks ciddi bir spordur”

Bir dünya şampiyonunun yılda en fazla üç dört maç yapabildiğine ve dünya sıralamasında bu şampiyonlar ile ringe çıkmak için yüzlerce boksör beklediğine dikkat çeken Başer “Sırf televizyonlar iyi para veriyor ve çok seyirci çekiyor diye körler sağırlar, birbirini ağırlar misali habire aynı kişiler maç yapıp duruyor. Boks federasyonları da “Şampiyon boksörlerin bu maçlarına izin vermezsek gidip başka federasyonda dövüşür ve biz de bir şampiyondan oluruz.” diye hiçbir şekilde ses çıkaramayarak her maçı kabul ediyor, sonuçta onlar da bu karşılaşmalardan iyi para kazanıyor, işlerine geliyor. Boks ciddi bir spordur, dünya sıralamasında bir, iki ve diğer numaralar dururken daha aşağıdan boksörlerle dövüşmek boks severleri bu spordan soğutuyor. Son zamanlarda ülkemizde ne idiği belirsiz kemerler ile dünya şampiyonu olarak kendilerini şampiyon ilan edenler türemeye başladı. Bunlar, gidip güçsüz basit bir rakip buluyor ve rakibinin ağzını burnunu dağıtarak kendilerini şampiyon ilan ediyor. Bu tür hileler, ileride boks sporuna çok büyük zarar verecektir. Gerçek şampiyonların kıymetleri bilinmeyecektir.” şeklinde konuştu.


“Saçmalık”


EC Boxing Basın danışmanı Vedat Alyaz ise bu karşılaşmadan önce Tyson Fury’in, Türk kulübü EC Boxing forması altında ringe çıkan Eski Dünya Şampiyonu Mahmoud Charr ile görüşerek kendisiyle ringe çıkacağını belirtmesine rağmen son anda yine Chisora ile ringe çıkmayı tercih etti. Bu, bir saçmalıktır. Yıllardır biz bu maçı bekliyoruz ve bizim gibi çok sayıda boksör dünya şampiyonluk maçını hak ettiği hâlde onların beklemesine rağmen şampiyonlar gidip aynı kişilerle defalarca ringe çıkıyor.” diye konuştu.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat