“Avrupalı gazeteciler ATGB altında birleşmeli”

Medya 28 Aralık 2022 17:11
Videoyu Aç “Avrupalı gazeteciler ATGB altında birleşmeli”
A
a

ATGB Yönetim Kurulu Başkanı Recai Aksu: “Avrupa’da gazetecilerin örgütlenmesi ve ATGB gibi güçlü bir çatı altında birleşmesi önemlidir.”

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) yeni hedeflerini ve yol haritasını açıkladı.
Berlin'de, Türk- Alman İşverenler Birliği’nde (TDU) düzenlenen "Avrupa'da Medya Örgütlenmesi ve Türkiye'deki Son Siyasi Gelişmeler" başlıklı panel düzenlendi.


Panele çeşitli dernek ve kurumların temsilcilerinin yanı sıra, ATGB Üyesi gazeteci ve yayıncı, Berlinli iş insanı ve kanaat önderi katıldı.
ATGB Yönetim Kurulu Başkanı Recai Aksu, panelde yaptığı konuşmada “Avrupa’da gazetecilerin örgütlenmesi ve ATGB gibi güçlü bir çatı altında birleşmesi önemlidir.” dedi. Türkiye’deki kaygı verici gelişmelere dikkat çeken Aksu tarikat ve cemaatlerin etkisi, basın özgürlüğü ihlallerinden söz etti. Anti-demokratik uygulamalara rağmen Türkiye’nin geleceği için umutlu olduğunu ifade eden Aksu, ATGB'nin yeni dönemde birleştirici, bütünleştirici bir dil kullanacağı, ötekileştirmeyi reddeden bir medya dili anlayışını hâkim kılıcı bir üslubu tercih edeceğini aktardı. Aksu, tüm Berlinli üyelerin de yönetime dışarıdan katkısını beklediğini vurguladı.
Panelde, ATGB İkinci Başkanı Erdinç Utku, ATGB Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Karslı, ATGB Yönetim Kurulu Üyesi M. Sefa Doğanay ve ATGB Saymanı Ufuk Evlâ Bostan ATGB’nin yeni hedefleri ve motivasyonlar üzerine kısa birer konuşma yaptı. ATGB Genel Sekreteri Erdoğan Karayel ise Türkiye'deki siyasi gelişmeleri anlatan karikatürleri paylaştı.
Panelde, ATGB Yönetim Kurulu olarak hangi sorun ve sıkıntılara yoğunlaşılacağı, önceliklerinin ne olacağı konusunda bilgi verildi.

Türkiye’de gazetecilerin sorunları ele alındı


Panelde, Avrupa’daki Türkçe medyanın tıkandığı alanlar, meslek içi eğitim sorunları, özlük haklarının istenen düzeyde olmayışı, sendikalaşma bilincinin eksikliği konuları ele alındı, yerel, eyalet ve federal düzeydeki handikaplar konuşuldu. Ayrıca Avrupalı Türk gazetecileri olarak Avrupa sorunlarına eğilmenin önemi, gerekliliği ve göçmen kurumlar olarak tüm yerel ve federal kurum ve kuruluşlarla şeffaf bir iletişim düzeyinin yakalanması gerektiği anlatılırken Türk medyasında kullanılan dil ve üslup sorunlarına da değinildi.
Panelde, genç neslin en kısa zamanda tecrübeli gazeteciler tarafından gönüllü olarak yetiştirilip sektöre kazandırılması gerektiği vurgulandı.

“Gazetecilik suç değildir”
ATGB 2. Başkanı Erdinç Utku tarafından önerilen ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle 8 Ocak Pazar günü Brüksel’de Schuman Meydanı’nda “Türkiye’deki basın özgürlüğü ihlalleri ve yeni sansür yasasını” protesto edilmesi kabul edildi. “Gazetecilik suç değildir” başlığı altındaki eylemle Türkiye’deki gazetecilerin yalnız olmadığının vurgulanacağı aktarıldı.
Panel, katılımcıların katkılarıyla soru ve cevap şeklinde ilerledi.  
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat