“ATATÜRK’ÜN EMANETİNİ ÇOCUKLARIMIZA ANLATMALIYIZ”

Almanya 24 Nisan 2022 17:12
Videoyu Aç “ATATÜRK’ÜN EMANETİNİ ÇOCUKLARIMIZA ANLATMALIYIZ”
A
a

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz “Atatürk’ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız.” dedi.

Haber: İlhan Baba-Nürnberg
 
Nürnberg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ve Fürth DİTİB Derneği tarafından düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz bir konuşma yaparak şu ifadeleri kullandı: “Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgal eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurt dışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birlik ve beraberliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. 23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bugün de bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini daha iyi koruyarak ve geliştirerek yarınlara taşımalıyız. Bu nedenle Atatürk’ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Sevginin, kardeşliğin tohumlarının atıldığı bu güzel günden beklentimiz, dünya geleceğinde hoşgörünün hâkim olması, barışın sağlanması ve mutluluğun tesis edilmesidir.”

Yoğun katılım
 Fürth DİTİB Mevlana Camii bahçesindeki kutlamaya, Almanya SPD Milletvekili Carsten Träger, Bavyera SPD Milletvekili Genel Sekreter Arif Taşdelen, Bavyera CSU Milletvekili Petra Gutenberg, Nürnberg Belediye Meclis Üyesi Ümit Sormaz Fürth Önceki Belediye Meclis Üyesi Aydın Kaval, Fürth DİTİB Mevlana Camii Başkanı Refet Avcı, Aydın Kaval, Fürth Belediye Başkanı Temsilcisi Sayın Markus Braun, Alman Federal Milletvekili Üyesi Carsten Trager, Eyalet Milletvekili Petra Gutenberger, DİTİB Fürth Başkanı Sayın Refet Avcı ile çok sayıda Türk ve Alman sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.  

 Programda değişik ülkelerden çocuklarında katıldığı kutlamada şiirler okundu, çocukların folklor ve oyun gösterileri ilgiyle izlendi.

 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat