“Aşılı olmayanlar için hayat maalesef giderek zorlaşıyor”

Hamburg 17 Kasım 2021 22:21
Videoyu Aç “Aşılı olmayanlar için hayat maalesef giderek zorlaşıyor”
A
a

Milletvekili Barış Öneş, Hamburg’da 20 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek 2G Modelinin genişletilmesi ile ilgili olarak “Aşılı olmayanlar için hayat maalesef giderek zorlaşıyor. 2G Modeli, hafta sonundan itibaren kentte birçok alanda etkisini gösterecek.” uyarısı yaptı.

Hamburg'da 20 Kasım 2021 tarihinden itibaren aşılı ve hastalığı atlatmış olanları kapsayan 2G Modeli genişletiliyor. 16 Kasım 2021 tarihinde Hamburg Belediye Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher yürürlüğe girecek kural ve kısıtlamaları kamuoyuyla paylaştı. Hamburg Eyalet Parlamentosu Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Barış Öneş, söz konusu kural ve kısıtlamalarla ilgili olarak bir açıklama yaptı.
“Aşılı olmayanlar için hayat maalesef giderek zorlaşıyor. 2G Modeli, hafta sonundan itibaren kentte birçok alanda etkisini gösterecek.” ifadesini kullanan Öneş, Aşılı olmayan ve hastalığı atlatmamış olanlar için kısıtlama uygulanacak alanları şöyle sıraladı:
-  Kuaför, ayak bakımı ve tıbbi tedaviler hariç, fiziksel yakınlık gerektiren hizmetler                                                
-  Gastronomi sektörünün yanı sıra tesislerdeki gastro alanlar ve Noel pazarları 
 -  Kulüp, bar ve diskotekler                                                                                                                                              
 -  Yüzme havuzları ve spor salonları gibi kapalı alanlarda spor                                                                               
-  Koro ve orkestralar
Öneş, bu kısıtlamalardan 18 yaş altı ve geçerli sebeplerden dolayı aşı olamayanların muaf tutulacağını belirterek “Maske takma, test ve mesafe kuralları bugüne kadar olduğu gibi devam edecek. Mağazalar, marketler ve toplu taşıma araçları için şimdilik 2G modeli uygulanmayacak. 2G modelinin uygulandığı yerlerde çalışan aşısız personelin günlük test yaptırması zaruri olacak. Hamburg’da hâlen 2 bin tesiste, 2G modeli başarılı bir şekilde uygulanıyor.” vurgusu yaptı.  
Hamburg’da nüfusun yüzde 75,1’inin en az ilk aşısını, yüzde 73,1’inin ise tam aşısını yaptırdığını kaydeden Öneş şu bilgileri aktardı: “Bremen ve Saarland’ın ardından Hamburg, bu oranla üçüncü sırada yer alıyor. Almanya genelinde ilk aşının yaptıranların oranı yüzde 70,1, iki aşısını da yaptırmış olanların oranı yüzde 67,6’larda.”   
Hamburg’da vaka sayıları en yüksek seviyede
Açıklamasında kural ve kısıtlamaların nedenlerine de değinen Öneş, Hamburg’da Covid-19 vaka sayılarının, pandemi başlangıcından bu yana, 180,9 insidans değeriyle en yüksek seviyeye ulaştığını belirtti. Öneş “Bugüne kadar 105 bin 632 kişinin koronavirüse yakalandığı, bin 849 kişinin vaka kaynaklı hayatını kaybettiği kentimizde, 15 Kasım itibarıyla 349 yeni vaka kayıtlara geçti. 2020 yılının başlarından beri tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Hamburg, vaka sayılarının artması nedeniyle yeni önlem ve kısıtlama kararları aldı. Vaka sayısının artışını önlemek, günlük yaşamın daha fazla aksayarak insanların daha fazla mağdur olmalarını önlemek, işyerlerini, okulları ve kreşleri açık tutarak ekonomiyi ve sosyal hayatı da ayakta tutabilmek için alınan salgın önlemlerinin de sürekli güncellenmesi zaruri.” bilgisini paylaştı.
Türkiye “yüksek riskli bölge” statüsünde
Vatandaşların yanında olmaya, onları en sağlıklı, doğru ve hızlı şekilde bilgilendirmeye çalıştıklarını dile getiren Öneş açıklamasında “Hatırlatmak istediğimiz diğer bir konu da Türkiye’nin şu anda “yüksek riskli bölge” statüsünde olduğu. Yani aşısız olanların Almanya’ya dönerken negatif test ibraz etmesi ve 100 gün karantinada kalması gerekiyor. Aşısını tam yaptırmış olanlar için bir kısıtlama yok.” ifadelerine de yer verdi. 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat