“Almanya’ya Türkiye’den girişlerde test zorunluğu getirildi”

Hamburg 1 Ağustos 2021 21:16
Videoyu Aç “Almanya’ya Türkiye’den girişlerde test zorunluğu getirildi”
A
a

Milletvekili Öneş, ‘yüksek riskli bölgeler’ sınıflamasında yer almaya başlayan Türkiye’den, 1 Ağustos 2021 itibarıyla Almanya’ya girişlerde, Covid-19 testi zorunluğunun yürürlüğe konulacağını söyledi.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Hamburg Milletvekili Barış Öneş, Almanya’da 1 Ağustos 2021 itibarıyla yürürlüğe giren yeni uygulamalar hakkında açıklama yaptı. Öneş’in açıklamasında öne çıkan faktör ise ‘riskli bölgeler’ yerine ‘yüksek riskli bölgeler’ sınıflamasında yer almaya başlayan Türkiye’den, 1 Ağustos 2021 itibarıyla Almanya’ya girişlerde, Covid-19 testi zorunluğunun yürürlüğe konulması oldu. Uygulamanın kara, hava ya da deniz yoluyla ülkeye giriş yapacak olan herkes için geçerli olacağına dikkat çeken Öneş “Federal Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara göre ülkeler artık eskiden olduğu gibi üç değil, iki risk grubuna ayrılıyor: ‘Yüksek riskli bölgeler’ sınıflamasında yer alan ülkeler ve ‘virüs varyantlı bölgeler’.” vurgusu yaptı.
 
Öneş, Türkiye’nin de dâhil olduğu yüksek riskli bölgeler listesindeki ülkelerden gelenlerin Almanya’ya girerken ibraz etmeleri gereken belgeleri şöyle sıraladı:  
 
“Avrupa Birliği (AB) tarafından kabul gören Covid-19 aşısının tamamlandığına dair belge veya Covid-19 hastalığının geçirildiğine dair belge (en az 28 gün, en çok 6 aylık Covid-19 pozitif test sonucu) veya numunesi Almanya’ya varıştan önceli 72 saat içinde alınmış negatif PCR testi ya da numunesi Almanya’ya varıştan önceki 48 saat içinde alınmış negatif antijen test sonucu.”
 
Virüs varyantlı bölgelerden gelenlere daha katı kurallar
 
Brezilya ve Uruguay’ın listede olduğu virüs varyantlı bölgeler listesindeki ülkelerden gelenleri ise daha katı kurallar bekliyor. Bu ülkelerden gelenler, aşılarını tam yaptırmış olsa veya hastalığı atlatmış olsa dahi negatif test ibraz etmek durumunda. Hızlı antijen testin 24 saatten, PCR testinin ise 72 saatten eski olmaması gerekiyor. Bu bölgelerden gelenler için ayrıca 14 gün karantinada kalmaları isteniyor. 12 yaş altı çocuklar bu uygulamalardan muaf.
 
Öneş, “Hangi bölgeden gelinirse gelinsin, tüm testlerin ücretini kişilerin kendileri ödemeleri gerekiyor. Ayrıca Almanya’ya girmeden en erken 72 saat önce www.einreiseanmeldung.de adresinden ülkeye giriş kaydının yapılması gerekiyor. Negatif test yaptırmış olanların ülkeye girişlerinden hemen sonra test sonuçlarını dataportantragsverfahren@dataport.de adresine e-posta ile göndermeleri gerekiyor. Tüm bu uygulamalar, şimdilik yıl sonuna kadar geçerli olacak fakat vaka sayılarının artması durumunda bu uygulamalar sertleştirilebilecek.“ ifadelerini kullandı.
 
Kimlik kartları sadece parmak izi ile alınacak
 
Öneş, yürürlüğe yeni girecek uygulamalar arasında yer alan kimlik kartlarının artık sadece parmak izi ile alınması uygulaması hakkında da şu bilgileri verdi: “Federal Meclisin geçen yıl Kasım ayında aldığı karar doğrultusunda, kimlik kartlarının artık sadece parmak izi ile alınması uygulaması, 2 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe giriyor. Artık kimlik başvurusu yapanların hepsi parmak izlerini de vermek zorunda. Bildiğiniz gibi bu konu, “kişilik haklarına saldırı” olduğu iddiasıyla uzun zamandan beri tartışılmaktaydı.” 
 
Grev uyarısı
 
Öneş, Alman Demiryolları’nın (DB) önümüzdeki günlerde uyarı grevine gitmeye hazırlandığına da işaret ederek “Ağustos ayında, Deutsche Bahn (DB) ile seyahat etmek isteyenlerin bazı aksamaları da hesaba katmaları gerekiyor. DB ile Alman Makinistler Sendikası (GDL) arasında anlaşma sağlanamaması durumunda GDL, 9 Ağustos’tan itibaren grev ilan etti. GDL, diğer bazı taleplerin yanı sıra bu yıl yüzde 1,4 ve gelecek yıl 1,8 daha fazla ücret talep ediyor. Bu nedenle trenle seyahat planı yaparken mağduriyet yaşamamanız için gündemi takip etmenizi tavsiye ediyoruz.“ uyarısı yaptı.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat