“Alman Türkleri yüzde 99 oranında entegre oldu”

Almanya 19 Ocak 2023 21:48
Videoyu Aç “Alman Türkleri yüzde 99 oranında entegre oldu”
A
a

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz: “Göçmen kökenli insanların büyük çoğunluğu, örneğin sizin radyonuzla temsil ettiğiniz grubu, Alman-Türklerini ele alalım, Almanya'ya yerleşik hâle gelmiş ve yüzde 99 oranında entegre olmuş bir durumda.”

Son günlerde kamuoyunda yarattığı uyum tartışmalarıyla gündeme gelen Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Friedrich Merz, kamuoyunda yarattığı uyum tartışmalarıyla ilgili Almanca-Türkçe Radyo Metropol FM'e açıklama yaptı.
 
Almanya’da hükümetin göçmenlerle diyaloğu ve etkileşiminde yaşanan eksikliklere dikkati çeken Merz, “Göçmen kökenli insanların büyük çoğunluğu, örneğin sizin radyonuzla temsil ettiğiniz grubu, Alman Türklerini ele alalım, Almanya'ya yerleşik hâle gelmiş ve yüzde 99 oranında entegre olmuş bir durumda.” diye konuştu 
 
“Almanca öğrenmek birçok sorunu halleder”

Merz, esas olarak aralarında Almanların da bulunduğu, devletin otoritesini tanımak istemeyen ve ona meydan okuyan gençlerle meseleleri olduğunu ifade etti. Merz, öğrencilerin daha anaokullarında zaten kısmen ikinci, üçüncü bir dil öğrendiklerine dikkati çekerek bunu devam ettirmekten yana olduklarını dile getirdi.
 
Merz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu, sadece İngilizce, Fransızca ile sınırlı olmak zorunda değil. Öğrenciler, Almanca öğrenirlerse ileride çıkacak birçok sorunu halletmiş oluruz. Temel Almanca bilgisi, daha ileri düzeyde uyum için bir ön koşuldur. Bu, sadece göçmen aileler değil, aynı zamanda evlerinde zorluklar yaşayan Alman aileler için de geçerli." 
 
“Vatandaşlık kolay elde edilmemeli”
 
Çifte vatandaşlığın hukuksal temelde mümkün olması gerektiğin söyleyen Merz “Dürüst olmak gerekirse bu konuda henüz kesin bir yargıya varmış değilim. Ben temelde temkinliyim çünkü vatandaşlıkta aynı zamanda bir parça kimlik, tanınma ve yaşadığımız devlete sadakate vurgu yapmak istiyorum. Tartışmanın henüz başındayız. Vatandaşlığın kolay elde edilebilir bir şey olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda daha geniş bir toplumsal uzlaşma olmalı.” ifadesini kullandı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat