‘ Sigortayı hangi alan için ,hangi kapsamda ve ne için yaptırdığını çok iyi bilmek gerekir’

İş Dünyası/Ekonomi 10 Kasım 2019 11:36
Videoyu Aç ‘ Sigortayı hangi alan için ,hangi kapsamda  ve ne için yaptırdığını çok iyi bilmek gerekir’
A
a

'Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri' röportaj serimizin konuğu Sigorta Uymanı Süleyman fırıncı


Röportaj:Zafer ÖZPOLAT


Süleyman Fırıncı kimdir?, Sizi tanıyabilir miyiz?

 
1976 yılında Almanya’ya geldim. Burada bilgisayar uzmanlığı bölümünü okudum. Bir çok şirkete çalışmak için müracaatta bulunduğum halde bir çok iş yeri bana kendi mesleğimle ilgili iş vermediler. Hamburg Çalışma Dairesine başvuruda bulundum.  Bu çalışma dairesi beni Paderborn  şehrine bir firmaya gönderdi. Ben onlara ‘ Neden Hamburg değil, bu şehre gönderiyorsunuz? ‘ dedim.  Ben Hamburg Çalışma Dairesine ‘bir daha buraya gelmeyeceğim. Size başvuran işsizlere ben iş vereceğim’ dedim. Bu sözden sonra iş hayatıma başladım. Kendi işlerimi kurdum.
 
İş hayatınıza ne zaman hangi iş kolu ile başladınız?
 
1984 yılında transport işi le başladım. Buradan Almanya’ya eşya nakliyat işi yapmaya başladım. Sonra o işi bıraktım taksi şirketi kurdum.1991  yılında da büyük ve küçük ölçekte ihracat işi de yaptım. Uydu anteni, cep telefonları üzerine işlerde yaptım. 1991 yılında Hamburg’da ilk cep telefonunu vatandaşlarımıza  tanıtarak satan bu işle uğraşan kişiydim.  1997 yılında da yine uydu anteni yayınlanmaya başlamıştı. O zamanda ben bu uydu antenlerinin satışını yapıyordum. ‘ Dünyayı evinize getiriyoruz ’sloganıyla  Hamburg’da Türk vatandaşlarımıza satışını yapmıştım.
 
Sigortacılık işine ne zaman başladınız?
 
1980 yılında başladım ve 1990 yılına kadar devam etti. Değişik işler yaptığım zamanlarda bile sigorta işini bırakmadım. İlk sigorta yine Alianz ile başlamıştım.
 
Vatandaşlarımız sigorta yapmada nelere dikkat etmelidir?
 
Bizim vatandaşlarımızın genelde dikkat etmesi gereken husus hangi sigortayı hangi alan için ,hangi kapsamda  ve ne için yaptırdığını çok iyi bilmeleri gerekir. Eğer bu hususa dikkat etmezlerse karşılaştıkları bir durumda problem yaşarlar. Sigortada kapsam çok önemlidir.
Ev sigortalarında yangın, su basması, soygun ,boruların patlaması  dikkat edilmesi gereken hususlardır. Ben neye karşı evimi sigortalamışım. Bunun çok iyi bilinmesi lazımdır. Sigortayı yaptıran kişide müşterisine çok iyi açıklaması lazım. Hangileri için ev sigortalı, hangileri için sigortasız bunun iyi bilinmesi ve anlatılması lazımdır. Bizim gibi sigorta uzmanlarının müşterilerini sigorta yaparken çok iyi aydınlatması gerekir.
 
Genelde vatandaşlarımız sigortacı gördü mü korkuyor. Bunun nedeni sizce nedir?
 
Sigortacı müşterisinin her zaman yanında olan kişidir. Hasar durumunda, kaza durumunda  müşterinin yanında olmak zorundadır. Bazı insanımız tasarruf yapmak için  bazı kapsamları istemiyor. Bu defa insanımızın başına problem geldiğinde bu defa suçlu sigortacı oluyor. Kendinde suçu görmüyor. Sigorta uzmanlarında kabahat yok mu? Diyeceksiniz.   Müşteriyi gerekli şekilde aydınlatmıyorsa kabahatlidir. Şunu söyleyeyim. Bugün Avrupa’da sigortasız yaşayamazsınız. İnsanın başına her zaman her şey gelebilir. Bir söz vardır. ‘ Sen tedbirini al, takdirini Allah’a bırak ‘ güzel bir sözdür. Tedbirini alacaksın. Sigorta insanın kötü günleri için vardır.
 
Alianz sigorta şirketi olarak ne gibi hizmetler veriyorsunuz?
 
Bir söz vardır. ‘Boğulacaksanız, büyük denizde boğulun’ problem ve yasal durumlarda Alianz müşterisinin devamlı yanındadır. Mağduriyet sigortası başta olmak üzere sigorta gerektiren her türlü sigortayı yapıyoruz. Zamanla insan oğlu yaşlanıyor. Gençliğini yaşlı iken garanti altına almak istiyorsanız  mağduriyet sigortası çok önemlidir. Bunu vatandaşlarımıza özellikle öneriyorum. A’dan Z’ye tüm sigorta işlemlerini yapıyoruz.
 
Bir sigorta danışmanı olarak vatandaşlarımıza neler söylemek istersiniz?
 
Sigorta yaptırmak istiyorum diyebilen vatandaşımız en iyi sigorta şirketlerine ve danışmanlarına başvuruda bulunması gerekir. Hasar durumlarında problem yaşamamaları için söylediğim gibi yaptırdığı sigortanın kapsamını iyi bilmeleri gerekir. Üç kuruş tasarruf için beş kuruş zarar etmesinler. Mağdur olduğum zaman sigortadan paramı alabileyim. Bu çok önemlidir. Sigortanın kapsamı çok önemlidir. Sigorta yaparken problem yaşadığında  keş kelere sığınmamalıdır. Bizim insanlarımıza özellikle ev sigortasını tavsiye ediyorum. Evin ile ilgili sorunlar yaşarsın, gidersen bir mağazada bilmeden mağazaya hasar verirsin, yine hukuk sigortası çok önemlidir. Bir Avukat tutman lazım olur. Avukat masrafı ile karşılaşırsınız  yada bir mahkeme kaybedersiniz. Mahkeme masrafları karşınıza çıkar. Ödeyemez durumda kalırsınız. Hukuk sigortanız olmalıdır.
 
Alianz sigorta şirketinin diğer sigorta şirketlerinden farklı yanları var mı?
 
Alianz, büyük bir sigorta şirketidir. Problem durumlarında fazla sorunlarla karşılaşmazsınız. Ben bir çok sigorta şirketlerinde çalıştım. Bazı sigortalar problem yaşadığınızda para ödememek için kırk dereden su getirirler. Bu parayı nasıl ödemem anlayışıyla hareket ederler. Sen probleminde haklı dahi olsan seni yıldırma pozisyonuna geçerler. Size bir şey söyleyeyim benim haklı olduğum yaşadığım bir problemde bir sigorta şirketi tam dört yıl mahkeme sonucunda bana faizi le beraber ödeme yaptı. Fakat Alianz ‘da bunları yaşayamazsınız.
Alianz’da kredi işlemleri de yapıyoruz.
 
İş hayatınızda neden başarılısınız?
 
Azim ve çaba diyebilirim.

 
İş hayatınızda duygusal an yaşadınız mı?
 
Ben zaten çok duygusal bir insanım. İnsanlara değer veren bir yapım var. Ticarette duygusallık olmaması lazım. Ama ben maalesef duygusallığım hep ön planda oldu.
 
Gençlere tavsiyeleriniz var mı?
 
Yapacakları işlerde azimli ve kararlı olsunlar. Ben bu işi yapacağım ve başaracağım inancına sahip olsunlar ve okusunlar, meslek sahibi olsunlar.
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
 
Uzun zamandır sizi tanıyorum. Çok iyi bir gazetecisin. Bu röportaj serinde bana da yer verdiğin için ben teşekkür ederim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat