‘ Kültürlü eğitimli gençler başkadır ‘

İş Dünyası/Ekonomi 14 Nisan 2019 10:01
Videoyu Aç ‘ Kültürlü eğitimli gençler başkadır ‘
A
a

Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri ’röportaj serimizin konuğu Hamburglu iş adamımız İzzet olgun Ticaretteki başarısını anlattı. Gençlere tavsiyede bulundu.

İzzet Olgun kimdir?
Sizi tanıyabilir miyiz?
 
 İzzet olgun ,1973 Tokat doğumlu  1997 yılında Almanya’ya gelen ,  terzilik mesleği ile uğraşan sonradan başka iş kollarına adım atan birisidir.
 
Almanya’ya nasıl geldiniz?
 
Öğrenci olarak geldim zamanlar liseyi bitirdiğin zaman burada herhangi bir kayıt yaptırdığın takdirde Goethe Enstitüsü tarafından okuma hakkın vardı. Öğrenci vizesi alarak  Üniversite eğitimi için Almanya’ya geldim.
 
Almanya’ya gelmeden önce Türkiye’de ne iş yapıyorsunuz?
 
 Ben Almanya’ya 17 yaşında geldim. Türkiye’de Öğrenciydim. Okul tahsilimi Türkiye’de yaptım. Terzilik mesleği ile ilgili Türkiye’de alt yapım vardı.
 
Almanya’da hangi iş kollarında çalıştınız?
 
Türkiye’de ki, ailemin durumu beni burada çalışmaya yöneltti. Tekstil üzerine çalışmam oldu.
 
Terzilik mesleğine nasıl başladınız?
 
 Hollanda’da değişik firmalarda ilk önce bir konfeksiyonda çalıştım. Terzilik bir el becerisidir. Benim bu meslek küçüklük aşkımdı diyebilirim. İlk okul da bir el eşi dersi vardı. Hiç unutmam kumaş üzerinde resim yapardık.  Ben öyle bir güzel resim yapmıştım. Sınıfımızdaki kızlardan daha güzel yapmıştım. Yani kendimin el becerisi o gün öğretmenim tarafından bile takdir ediliyordu.
 
Almanya’da terzilik mesleğini sürdürüyor musunuz?
 
Hayır bıraktım. Nedeni ise bu meslekteki arkadaşların rekabet yarışı olmasıdır. Önüne geçen terzilik dükkanı açarak bu mesleği öldürdüler. Fiyat olarak işçilik olarak  yaptıkları rekabet beni başka bir mesleğe yönlendirdi. Şu anda tekstil kuru temizleme üzerine gördüğünüz gibi  çalışmamız devam ediyor.
 
Herkesin küçüklükte bir meslek aşkı vardır. Sizin meslek aşkınız terzilik mesleği miydi?
 
Benim bu mesleği yapacağım hiç aklıma gelmezdi. Herkes gibi bende hep değişik mesleği düşünüyordum. Almanya’ya geldiğim zamanlarda terzilik ve tekstil çok tutuluyordu. Ben de daha önce Türkiye’de alt yapım olan bu mesleği yapmak zorunda kaldım.
 
Terzilik mesleğini bıraktığınızı söylediniz. Kuru temizleme işine nasıl girdiniz?
 
Bizim dükkanın bulunduğu yer itibariyle pek kuru temizleme imkanı yoktu. Bende sipariş işi ile uğraşıyordum. Baktım bu  iş bana  terzilikten daha cazip ve kolay geldi. Eşimde kuru temizleme işinde çalışıyordu. Kendisi de öğrendi.  2001 yılında kuru temizleme işine başladım. Ben çalışırken bir dükkanım olmasını çok istiyordum.  1997 yılında aldığım bu dükkana iş vermiştim.  Bu dükkana geldiğim de ‘ Acaba benimde böyle bir dükkanım olur mu?’ diye düşündüğüm zamanlar oldu. Yıllar sonra eşim burada işe başlamıştı. Bir gün buranın sahibi satıyorum .Dedi
Biraz birikmişliğim vardı. Burası bize nasip oldu. İnsan içinde saf duygularla bir şey isteyince demek ki Allah nasip edebiliyor. Önceleri değişik yerlerde şube açmayı düşünüyordum. Ama zamanla baktım ki, bu işte el emeği olduğu için  iş çoğaldıkça para kazanmaktan daha çok  senin yaptığın işin kalitesi düşüyor. Her mesleğin belli bir yere kadar sınırı var.  O sınırdan fazlası olmuyor. Şube işinden vaz geçip bulunduğumuz konumu daha kaliteli hizmet için bulunduğumuz işe yoğunlaştık.
 
Size göre ticaret nedir?
 
Bana göre ticaret para kazanmaktır. Para kazanıyorsan demek ki, ticaret yapıyorsun demektir.
 
İş hayatınızdaki başarınızın nedeni nedir?
 
Çalışmak, azim ve vizyon sahibi olmak lazım. Birazda şans olacak Allah’ta yardım edecek
 
İş hayatınızda bundan sonraki hedefleriniz nedir?
 
Ben kendi işimde zirveye ulaştığımı düşünüyorum.
 
Müşterileriniz Alman mı?
Yoksa daha çok Türk müşteriniz mı fazla..
 
%80 Alman müşterimiz var. %20 Türk  ve yabancı müşterimiz
 
Ne tür temizleme işi yapıyorsunuz?
 
Bizim genelde daha çok gömlek, takım elbise kadın ve erkek
Son sistem makinelerimiz var Bizim makinemiz saatte 80 gömlek ütülüyor. Bu meslekte teknoloji almış başını gidiyor. Yeni yeni makineler çıkıyor. Yirmi yıl önce bu tür makineler yoktu.
 
İzzet olgun evde ve iş hayatında nasıldır?
 
İş hayatımda heyecanlı çalışıyorum. İşi eve götürmem.
 
Duygusal mısınız?
 
 Ben oğlak burcuyum. Duygusalımdır.
 
İş hayatınız da duygusal bir an yaşadınız mı?
 
Çok yaşadım
 
Mesela?
 
Samimi çok müşterilerimiz var. Onlarla bir aile gibi iç içe olduğumuz müşterilerimiz var. Bir Alman müşterimiz vardı. Yaşlı bir Alman müşterim her zaman gelir gider. Bunların çocukları var Köln kentinde
Eşi bana geldi ‘Ben gitmek istemiyorum. Hanım Köln’e taşınmak istiyor’ dedi
Kocası da ben burada büyüdüm. Burada ölmek istiyorum. İki yaşlı çiftlerdi. Bende karısına taşınmamalarını söyledim. Aradan iki hafta geçti. Karısı yanıma geldi. Bana birden sarıldı.
Karısına sordum. ‘Gitmediniz mi?’ Karısı bana ‘gideceğimiz gün eşim öldü’ dedi
Gideceği akşam eşyaları arabaya yüklüyorlar. Kadının kocası o akşam ölüyor. Ben çok hüzünlendim. Gözüm yaşardı. Hiç o anı unutamam. Ağlamıştım
 
Üç cümle ile İzzet Olgun kendini nasıl tanımlar?
 
Duygusal, cesaret, çalışkan hızlı yaşamayı seven
 
Gençlere tavsiyeleriniz var mıdır?
 
Babamın malı ve mülkü var. Diyerek  yan oturup yatmasınlar. Öncelikle eğitim alsınlar. Eğitim çok önemlidir. Kültürlü eğitimli insan başkadır. Okumuş biri ile okumamış biri çok farklıdır. Bunu ticaret ile uğraştığında daha çok anlıyorsun.
 
Hayatınızda pişmanlık duyduğunuz bir an oldu mu?
 
Ben üniversiteye başladım. Hayat şartlarından dolayı bitiremedim. Çok istedim üniversite tahsilimin olmasını ama olmadı. Her şey yaş geçmeden önce yapılmalıdır. Yaş geçtikten sonra zor oluyor.
 
Gençlere meslek eğitimi yapma imkanı veriyor musunuz?
 
Evet veriyoruz. Şu anda meslek eğitimi gören gencimiz var.
 
İş dünyasına bir mesajınız var mı?
 
Gençlerimize imkan versinler. Teknolojiye ayak uydursunlar.
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
 
Zafer abi ben size teşekkür ediyorum. Bu röportaj serinizde bana da yer verdiğiniz için. Bu röportaj seriniz çok tuttu. Severek okuyorum.
 
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat