‘ Helalinden kazanmak istiyorsan yaptığın işinde dürüst olacaksın.’

İş Dünyası/Ekonomi 13 Temmuz 2019 22:32
Videoyu Aç ‘ Helalinden kazanmak istiyorsan yaptığın işinde dürüst olacaksın.’
A
a

"Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri' Röportaj serimizin bu haftaki konuğu Benli Su tesisatçısı iş adamı Sinan Benli iş hayatındaki başarısını anlattı


Röportaj Zafer ÖZPOLAT


Sinan Benli kardeşim seni tanıyabilir miyiz?

 
29 yaşındayım. Almanya doğumluyum. Eğitimimi Almanya’da yaptım.
 Su tesisatı ve kalorifer üzerine meslek eğitimi ve ustalığımı  aldım. Firma olarak tüm malzemelerimizi  Almanya’nın adından söz ettiren firmalarından alıyoruz. Büyük şirketlerle çalışıyoruz. Türkiye’de üretilmiş ürünler tercihimizdir.
 
Neden bu mesleği seçtiniz?
 
İşçi olduğunuz zaman patronunuzun verdiği işi yaparsınız ,patronunuzdan emir alırsınız. Ben yapımda var emir almayı sevmiyorum. İşçi olmayacağım kendi işimin patronu olmayı kafama koymuştum. El işlerine ve tekniğe karşı kabiliyetim vardı. Bu mesleği de tesadüfen seçtim , hem de patron olacaksam işimin en iyisini bilmem lazım diye önceliğim bu mesleği yapmaktı. Bu meslek üzerine eğitimimi ve ustalığımı aldım. Çok çalışarak bu eğitimimi aldım. Şunu da söylemek isterim Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız ev alıyorlar, aldıkları evlerini pahalı bir şekilde Alman firmalarına tadilat işini yaptırıyorlar. Ben  vatandaşlarımıza pahalı değil, bütçelerine uygun daha kaliteli bir şekilde tadilatı A’dan Z’ye yapıyorum.
 
Bu iş kolunda hedefiniz nedir?
 
Benim amacım Türk gençlerine örnek olmaktır . Onlarında sevdikleri ve uğraş verdikleri meslekte nasıl başarılı olacağını ve  İşlerinin patronu olmalarını göstermişsem ne mutlu bana diyebilirim. Benim firmamın kapısı bu mesleği yapacak gençlere açıktır. Bu meslek te hedefim güçlü Alman firmaları arasında bir Türk firması olarak yerimizi alıp, daha çok söz sahibi olmak.
 
 
İş yerinizde ne hizmetler veriyorsunuz?
 
Su tesisatı yapım ve malzemeleri, kalorifer tesisatı ve banyo fayans işi ve malzemesi ,Elektrik evin tüm teknik işlerini yapıyoruz.
Türkiye’de üretilmiş Alman malzemesini satıyoruz. Taharet tuvaletleri de satışını ve yapımını yapıyoruz.
 
Size göre Ticaret nedir?
 
Ahlak ve dürüstlük olmadan ticaret yapamazsınız. Elinizi yüzünüze bulaştırırsınız. Ben Ticarete 2011 yılında başladım. Ben üç yıl önce umreye gittim. Orada benim anlamadığım bir ticaret ile karşılaştım. Mekke de alış veriş merkezini gezerken bir tesbih almak istedim. Başka bir yerde de Elazığlı birisi orada ticaretle uğraşıyor ,onun dükkanına girdim ve beğendiğim tesbihin fiyatını konuşurken Elazığlı arkadaşımız güzel bir fiyat verdi. Başka bir Arap dükkanına girdim. Elazığlı arkadaşımızın bana verdiği fiyatın üç katını Arap dükkan sahibi bana verdi. Ben de karşıda ki Elazığlı arkadaşımızın verdiği fiyatı neden üç kat senin verdiğin fiyat gerçekten Allah için dürüst bir fiyat mı diye Arap’a sorduğumda ‘Sakın Allah’ı karıştırma’ kıbleyi gösterip ‘Allah orada ‘ dedi.
Ticarette Allah yok bana dedi. Çok şaşırmıştım. Allah’ın olmadığı Ticaret nasıl olur?
Arap iş adamına senin Ticaret anlayışınla benim ticaret anlayışım farklı dedim ve o, dükkandan ayrıldım.
 
Yüzüğünüzde Atatürk imzası var?
 
Evet, Atatürk’ü çok severim. Bazen bu yüzük yüzünden bile bana tepki gösterenler oluyor. Atatürk’ü severim.
 
İş hayatında ki başarının sırrı nedir?
 
Yalan söylemeyi sevmem. İşimi severek yaparım. Helalinden kazanmak istiyorsan yaptığın işinde dürüst olacaksın. Hiç kimseyi yarı yolda bırakmam ve bırakmadım. Verdiğim sözü yaparım. Onun içinde işimde başarılı olduğuma inanıyorum.
 
Genç bir iş adamı olarak gençlerimize tavsiyeleriniz var mı?
 
Önce meslek yapsınlar. Bazı gençlerimiz zan ediyorlar iş adamı olduğunda para gökten yağıyor. Aslında hiçte öyle değil. Bir yaşında oğlum var. Eşim hamile bugün yarın bir evladım daha olacak. Ben hamile eşimi evde yalnız başına bıraktım. İşim için koşuşturuyorum. Gençlerimize kolay para kazanma teklifleri duyuyorum. Şu malı sat provizyon alırsın çok para kazanırsın. Bunlar hikaye ,okusunlar mesleklerini yapsınlar. Sevdikleri meslekte eğitim yapıp, seçtikleri meslekte ilerlesinler.
 
Aynı iş kolunuzda çok sayıda firma var , ben bir müşteri olarak neden sizi tercih edeyim. Firma olarak diğer firmalardan farkınız nedir ki, müşteri olarak sizi seçeyim.
 
Firma olarak müşterimize hak edeni veriyoruz. Alman firmalarının verdiği fiyatlar standart fiyatlardır. Bizde aldığınız malın fiyatı her keseye uygundur.
 
İnşaat sektöründe Türk firması olmanın zorluklarını yaşıyor musunuz?
 
Biz Türk firması olduğumuz için Alman firmalarının üstünde bir fiyat verdiğimizde siz Türk firmasısınız daha düşük fiyat vermiyorsunuz beklentisi içinde olanlar oluyor. Alman firması atıyorum beş bin Euro fiyat vermiş sen 4500 Euro fiyat versen de daha düşük fiyat senden istiyorlar. Nedenini anlatmak zorunda kalıyoruz. Biz malzememizi Alman firmalarından alıyoruz. Alman firmalarının yaptığının daha fazlasını biz yapıyoruz. Neden Alman firmalarından düşük fiyat verelim.
 
Hayatında yapmak istediniz de yapamadığınız, yapmamak istediniz de yaptığınız oldu mu?
 
Hiç pişmanlık duyduğum olmadı.
 
İş hayatında duygusal bir an yaşadın mı?
 
Güvendiğin insanlar güvenini boşuna çıkarırsa, seni yarı yolda bırakırsa o anda duygusallık yaşarsınız. Benimde bu durumlarda duygusal anlarım oldu.
 
İş çevresine vatandaşlarımıza mesajınız var mı?
 
Mümkünse birlikte çalışalım. Allah’ın adını kullanarak yanlış ticaret yapmamalıyız. Evimize helal ekmek götürmek istiyorsak kazancımızın helal olup olmadığına bakmamız lazım. Ev yapıyorsak kişileri ve işçilerimizi mağdur bırakmamalıyız. Evini 11 ayda bitirecek sözü verdinse  belirttiğin sürede bitirmen lazım.
 
Üç kelime ile kendinizi anlatır mısınız desem nasıl anlatırsınız?
 
Türküm, doğruyum, çalışkanım
 
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
 
Zafer Abi sana teşekkür ederim. Gençlerimize örnek gösterilmesi için genç iş adamlarını ve başarılarını gençlerimize tanıtıyorsun. Güzel bir gazetecilik yapıyorsun. Yolun açık olsun.
 
 
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat