" Düşük magnezyum alan bireylerde diyabet gelişme riski daha fazladır "

SAĞLIK 9 Haziran 2019 01:17
Videoyu Aç  " Düşük magnezyum alan bireylerde diyabet gelişme riski daha fazladır "
A
a

"Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri " Röportaj serimizin bu haftaki konuğu genç Eczacı İlker İşkin ile sağlık konusunda yaptığı çalışmaları anlattı


Röportaj Zafer ÖZPOLATSizi tanıyabilir miyiz?

 
Hamburg doğumluyum. Hamburg üniversitesi Eczacılık bölümünü 2006 yılında bitirdim. 2009 yılında da  3 yıl eczacı olarak çalıştığım Eczaneyi aldım. Eczane de çalışırken Eczaneye gelen vatandaşlarımız ,müşterilerimiz bana manevi destek oldular. Beni çok sevdiler. Bir nevi Eczaneyi almama teşvik ettiler. Müşterilerle çok iyi diyalog kurmuştum. Kendime sordum yapabilirim dedim. Nihayet çalıştığım Eczanenin sahibi oldum. Ben bu mesleğe 15 yaşında başladım. Neden diyorsanız Ben üniversiteye hazırlık yaparken bile  ilaç satan depoda çalıştım. Yani hep ilaçların içindeydim. Eczacılık okumak gerçekten çok zor bölümdür. Ben bunu başardım.
 
Herkesin küçüklük meslek aşkı vardır. Sizin küçüklük meslek aşkınız hangi meslekti?
 
Eczacı olmaktı. Onu da başardım
 
İlaç almak isteyen birinin eczacıya bakışı nasıl?
 
Eczacıya çok güveniyorlar. Bu kişiden kişiye değişir. Ama benim gözlemlediğim bizlere güvenmeleri. Tabii ki, Eczacının da bu güveni karşılık olarak vermesi lazım. Mesela Doktora gitmiş bir müşteri bana geliyor .’İlker doktor bu ilacı verdi. Acaba nasıl, tavsiye eder misin’ diye soran bile oluyor. Yeni piyasaya çıkan ilaçları biliyorsun, onun içindekilerini ,etkisini biliyorsun. Onu müşterine anlatıyorsun. Yan etkisi varsa onu söylüyorsun.
 
Peki bunları Doktorunda söylemesi lazım değil mi?
 
Doktor tabii ki, söylemesi lazım. Ama bazı doktorlar ilaç yazıyor. Hastasına yeterli anlatmıyor. Yada anlatıyor hasta yine de sormak zorunda kalıyor. Bizde yardımcı oluyoruz. Bazen diyorum. Sürekli kullandıkları ilaçlar oluyor. Ben şunu size tavsiye ediyorum. Doktorunuza söyleyin. %80 Doktorlar benim tavsiye ettiğim ilaca onay veriyor. Diyebilirim.
 
Şeker hastaları için Eczanenizde bir ölçüm cihazı bulunduruyorsunuz. Bu cihazla ilgili bilgi alabilir miyim.
 
Almanya’da bu cihazı ilk kullanan Eczaneyiz. Bu cihaz müthiş bir teknoloji harikasıdır diyebilirim. Fransa’da üç yıldır Eczanelerde kullanılıyor.  Fransa’da bu cihazla yapılan testlerle müthiş sonuçlar alınıyor.  Şeker hastaları için o kadar önemli bir cihaz ki, Fransa’da sigortalar bu  testi karşılıyor. Sigortalar her üç ayda bir yapılan bu test için 36 Euro ödüyor. Yani ölçümün ücretini sigortalar karşılıyor.  Fransa’da alınan güzel sonuçlar nedeniyle artık tüm Avrupa’da bu cihaz çok talep görüyor. Almanya’da da bu cihazın yaygınlaşacağına inanıyorum. Hatta önümüzdeki yıllarda Almanya’da da sağlık sigortaları bu testin ücretini  karşılayacağı tahmin ediliyor.
 
Bu Cihazla şeker hastaları nasıl bir sonuç alıyor
 
Şeker hastaları sadece şekerim yüksek mi?, düşük mü? Öğrenmek için değil, aynı zamanda hastalığın komplikasyonlarını öğrenmek için bu testi yaptırabiliyor. Şeker hastalığı sinsi bir hastalıktır.  His ettirmeden vücudu yıpratabiliyor. Sinirler ve böbrekler zedelenebiliyor. Bu cihazla direkt komplikasyonun hangi düzeyde olduğunu görebiliyoruz. Hastalık bunca yıldır nasıl ilerlemiş ayaklarda ellerde sinir zedelenmesi olmuş mu?  Karıncalanma ve his problemi var mı? Görebiliyoruz. Doktora gittiğinde soğuk bir şey tutturulup his edip etmediği soruluyor.  Bu test evet yada hayır olarak sonuçlanıyor. Biz ise bu cihaz sayesinde direkt hasarın yüzdesini verebiliyoruz. Hastalar bizden aldıkları test sonuçlarını doktorlarına gösterebiliyor’
 
Yaş sınır var mıdır?
 
Yaş sınırı yok
 
Size gelen hastaya bu cihaz nasıl kullandırılıyor?
 
Test esnasında hasta el ve ayaklarıyla elektrotlar üzerine basıyor. İki dakika bekliyor. Hiçbir acı, ağrı ve yan etkisi yoktur. Aç yada tok fark etmiyor.  İki dakika sonra sonucun çıktısını alıyoruz. Ön diyabeti de bu cihazla öğrenebiliyoruz. Ailede şeker hastası olanlar bu testi muhakkak yaptırsınlar.
 
Bu testin maliyeti hastaya ne kadar?
 
Bize güvenen ve şeker hastası reçetesi ile gelen müşterilerimizden ücret almıyoruz. Normal test fiyatı 15 Euro’dur.
 
Birde sizin ürününüz olan Magnezyum ve vitamin haplarını şeker hastalarına tavsiye ediyorsunuz neden?
 
Düşük magnezyum alan bireylerde diyabet gelişme riski daha fazladır. Magnezyum insülin için anahtar fonksiyon görevini üstleniyor. İnsülin şekeri kaslara götürebilmek için magnezyumu kullanıyor. Vücutta yeterli magnezyum yoksa kaslara şeker gitmiyor. Şeker kanda kalıyor. Böylelikle şeker hastalığı başlıyor. Magnezyum eksikliği olanların muhakkak magnezyum hap olarak almaları gereklidir.
Eczanemizde kendi ürünümüz magnezyum ve A’dan Z’ye vitamin hapını ürettik. Müşterilerimize özellikle şeker hastalarına tavsiye ediyorum.
Birde şunu söyleyeyim şekersiz içecekleri içenler muhakkak yemekle beraber alsınlar. Ama zararı çoktur. Bu içeceklerin.
 
Genç bir Eczacı olarak gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir?
 
Başarabilecekleri mesleği seçip okusunlar. Meslek yapsınlar. Sevdikleri işi yapsınlar. Aileler gençlerin tek başına verdiği karara saygı duysunlar.
 
Türkçe konuşmanız Türk müşterileriniz için avantaj değil mi?
 
Almanca bilmeyenler için avantaj ,ben eczanede müşterilerime aynı zamanda sağlık danışmanlığı gibi hizmette veriyorum.
 
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
 
Bende bana bu imkanı verdiğiniz için teşekkür ediyorum
 
 
 
 APOTHEKE AM LOHMÜHLENPARK

STEİNDAMM105
20099 HAMBURG
TEL 040/ 28004849

 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat