“Âdeta sonsuz bir ırkçı şiddet sarmalı var”

Hamburg 25 Temmuz 2022 19:13
Videoyu Aç “Âdeta sonsuz bir ırkçı şiddet sarmalı var”
A
a

Ramazan Avcı İnisiyatifi Kurucusu ve Sözcüsü Avukat Ünal Zeran, “Mehmet Kaymakcı ne ilk ne de son ırkçı cinayetti. Âdeta sonsuz bir ırkçı şiddet sarmalı var.” dedi.


Hamburg’un Langenhorn semtinde 37 yıl önce, 24 Temmuz 1985’de Neonaziler tarafından öldürülen Mehmet Kaymakcı, öldürüldüğü Kiwittsmoor Parkı’nda, geçen yıl parka dikilen üç dilli anıt heykel önünde düzenlenen etkinlikle anıldı.

 
Ramazan Avcı İnisiyatifi, Hamburg-Nord İlçe Belediye Meclisi ve İlçe Belediye Başkanlığının ortak çalışmasıyla yapılan anma töreninde konuşan Ramazan Avcı İnisiyatifi Kurucusu ve Sözcüsü Avukat Ünal Zeran, “Mehmet Kaymakcı ne ilk ne de son ırkçı cinayetti. Âdeta sonsuz bir ırkçı şiddet sarmalı var. Lübeck, Halle, Celle, Hanau, München, Leipzig, Dresden, Berlin, Nürnberg, Erlangen, Stade, Dessau, Dortmund saymakla bitmeyen bir şiddet sarmalı. Toplum ve devlet katilleri apolitik gösterip, cinayetleri münferit olaylar gibi yansıtarak sorumluluğundan sıyrılamaz.” ifadelerini kullandı.
 
Zeran, konuşmasında travma yaşadıkları için işini, gücünü kaybeden veya yapamayan kurban yakınlarına devlet “kayıp maaşı” bağlanması talebinde bulunduklarını belirterek “Ağır travma içinde olan, tüm yaşamları tarif edilmeyecek derecede altüst edilen ırkçı şiddet kurban yakınları, en temel talepleri için devlet dairelerinde süründürülüyor. Bu son bulmalı. Onlara bürokratik engelsiz, yaşamlarını idame edebilecekleri ölçüde düzenli maaş bağlanmalı ve ayrıca Federal Adalet Dairesi Irkçı Şiddet Kurbanları Fonu’ndan yararlanmalarının önü açılmalı.” şeklinde konuştu.


 
“Kurban yakınları hâlâ adalet bekliyor”
 
Üç yıl önce Mehmet Kaymakcı cinayetini ilçe gündemine taşıyarak anı kültürü gelişmesinde önemli rol oynayan Hamburg-Nord İlçe Belediye Meclisi Üyesi Rachid Messaoudi de konuşmasında ırkçılığın artarak sürmesinde devletin sorumluluğuna işaret etti. Messaoudi buna örnek olarak NSU cinayet dizisini göstererek “NSU üç kişiden ibaret değildi. İkisinin intiharı ve birinin hapis cezasıyla olay kapatıldı. Birçok konu aydınlatılmadı veya aydınlatılmak istenmedi. Kurban yakınları hâlâ adalet bekliyor.” şeklinde konuştu.

 
“Yalnızca güç birliğiyle ırkçılıkla mücadele edebiliriz”
 
Hamburg-Nord İlçesi Belediye Başkan Vekili Dr. Udo Franz da yaptığı konuşmada “Irkçılık toplumsal barışı ve ortak yaşamı tehdit edici boyutuna dikkat çekiyorum. Irkçılığa geçit vermemekte her bireye görev düşüyor. Yalnızca güç birliğiyle ırkçılıkla başarılı bir mücadele sağlanabilir.” vurgusu yaptı.
Ardından Ramazan Avcı İnisiyatifi üyesi Reyhan Zeran, altı yıl önce Münih 9 kişinin öldürüldüğü Olimpiyat AKM’deki ırkçı saldırıda 14 yaşındaki oğulları Can’ı kaybeden Hasan-Sibel Leyla çiftinin duygu yüklü dayanışma mesajını okudu.
 
Konuşmaların ardından Mehmet Kaymakcı ansına bir dakikalık saygı duruşu yapılıp, anıt heykele çiçekler bırakılmasının ardından anma töreni noktalandı.

 
HSV stadında dev pankart açıldı
 
2. Bundesliga takımlarından HSV anma etkinliğiyle aynı saatlerde, sahası Volkspark Stadyumunda oynanan Rostock maçında, üzerinde Almanca ve Türkçe “24.07.1985 - Mehmet Kaymakcı’yı anıyoruz” yazılı dev bir pankart açarak anmaya ortak oldu. Mehmet Kaymakcı’yı öldürenlerden biri, HSV holigan grubu içinde olduğundan, HSV’nin holigan geçmişiyle yüzleşmesi için çalışmalar yapan “Anı Ağı” (Netzwerk Erinnerung) adlı taraftar grubunun hazırladığı pankartla Kaymakcı’nın katledilişinin 37. yılında anılmasını, stadyumda 54 bin 500 ve ekran başındaki milyonlara seyirci gördü.
 
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat