‘ Biz sadece döneri tanıtmışız Türk mutfağını restaurant havasında tanıtamadık ‘

İş Dünyası/Ekonomi 14 Temmuz 2019 18:14
Videoyu Aç ‘ Biz sadece döneri tanıtmışız  Türk mutfağını restaurant havasında tanıtamadık ‘
A
a

Hamburg’un Alster gölü üstünde Alster Lagune gemi restaurantının sahibi Elazığlı iş adamı Celal Aksoy iş hayatındaki başarısını anlattı.


Röportaj: Zafer ÖZPOLAT


Sizi tanıyabilir miyiz?

 
Adım Celal Aksoy Elazığ doğumluyum. 1989 yılında Almanya’ya geldim. Döner büfelerinde (İmbiss) çalışan bir vatandaşım.
 
Almanya’ya gelmeden önce Türkiye’de ne iş yapıyordunuz?
 
Elazığ’da seyyar satıcılık yapıyordum. Simit, su satardım. Almanya’ya gelmeden önce Tuğla fabrikasında doldur boşat işinde çalıştım.
 
Almanya’ya geldiğinde hangi iş branşlarında çalıştınız?
 
Almanya’ya geldiğimde hemen Türk İmbisinde çalışmaya başladım.  Bulaşıkçılık, temizlik ve tezgahtarlık ,garsonluk yaptım. Daha sonra taksi ehliyeti alıp taksicilik yaptım. 2003 yılında taksiciliği bırakıp Çin imbisine başladım. Üç tane Çin Restaurantını açtım. Daha sonra unlu mamuller satan dükkanımı açtım.
2017 yılından bu yana da gördüğünüz bu iş yerini çalıştırıyorum.
 
Hamburg’un en güzel turistik bölgesinde Alster gölünde bulunan gemi içerisinde restaurantın var. Burayı nasıl buldunuz bu işe nasıl girdiniz?
 
Ben çok yürüyen bir insanım. Bu Alster gölü civarında spor yapıyordum.  Her geçtiğimde bu geminin kapalı ve boş olduğunu görüyordum. Neden kapalı olduğunu merak ediyordum. Arada bir eğlence yapıyorlardı bu gemi için de ama genelde kapalıydı. Geminin  kapısında telefonu ve posta adresi vardı ben telefonunu aldım. Posta adresine mail gönderdim. Gönderdiğim emaile cevap geldi. Burayı restaurant olarak talep ettiğimi yazdım. Onlarda görüşelim dediler. Benim burayı almam tam iki yıl sürdükten sonra bana verdiler. Sundukları şartları yerine getirdim. Bu gemiyi restaurant olarak hizmete açtım.
 
Restaurantınızın adı neden Lagune?
 
Ben aslında Alster sefası koymak istedim. Hamburg kurumlarında çalışan arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgiler ışığında aynı isimden firma olursa o firma bize dava açar yüklü ceza veririz. Araştırmalarda bulundum. Alster gölünün adının geçeceği isim aramaya koyuldum. Sonunda Lagune ismini buldum. Bu ismi de araştırdım. Güzel tepkiler alınca bu ismi koydum.
 
Retaurantınızda hangi yemekler müşterilerinize sunuyorsunuz?
 
Bizim mutfağımızda kesinlikle domuz eti yoktur. Restaurantımıza gelen her müşterimiz için her şey var diyebilirim. İnternatsiyonel  bir mutfağımız var. Hamburger, Spagetti, vegetarisches , balık ,et çeşitleri ,pizza dışında  çeşit olarak eksik hiçbir şeyimiz yoktur. Her ülke insana hitap edecek menümüz var diyebilirim.
 
İş hayatında bundan sonraki hedefin nedir?
 
Bundan sonraki hedefim bu restaurantım da en iyi hizmeti sunmaya devam etmektir. Gastronominin an altından başlayıp , buralara kadar geldim.
 
Gemi de aynı anda kaç kişi yemek yiyebiliyor?
 
150 kişi yiyebilir.
 
Size göre ticaret nedir?
 
Benim hayatımda ticaret  hep oldu. Ticaret başarmak, dürüstlük demek. Ticarette kaybetmek de başarıdır. Türkiye’de ticarette kaybettim ama kaybettiğim için hiç üzülmedim. Ama çok dersler çıkardım. Ticareti her şeyi ile bilmek lazım. Elazığ’da Yapı kredi bankasının önünde tartıcılık yaptım.
 
İş hayatında duygusal bir an yaşadın mı?
 
İş hayatını duygusallığa bağlarsan iş yapamazsınız. İşini severek yapacaksın. Karşında ki insan o sisteme saygılı olması lazım. İş yerinde istek, azim , dürüstlük olması azım. Ticarette duygusallığın yeri olmaz.
 
İş hayatında başarıya seni götüren bunlar mıdır?
 
Ben bir şeye odaklandığım zaman o işi yaparım. Ben kendimi başarılı görmüyorum. Olması gerekeni ben yaptım. İstek, azim ve dürüstlük ticarette ilkemdir.
 
Genç iş adamı olarak gençlere tavsiyelerin var mı?
 
Çok başarılı gençlerimiz var. Benim de çocuğum var. Ben çocuğum da gördüğüm. Çocuklara sorduğumuz da ne olmak istiyorsun net cevap alamıyorsun. Bir yıl sonra hayatının yönünü çizecek ama kararsız. Gençlerimiz kararlı bir şekilde hayatı ciddiye alıp azimle çalışması lazım.
Meslek yapıp, okusunlar.
 
Türk mutfağını Almanlara tanıtabiliyor muyuz?
 
Ben Türk mutfağı da yaptım, Çin mutfağı da yaptım. Türk mutfağını duygusal olarak insanlara sunduk. Az bir ücretle çok şey Türk mutfağından bekliyorlar. Türk mutfağımızda ki emeğimizi çok düşürdük. Türk mutfağı çok zengin bir mutfaktır. Baktığımız da bir Asya mutfağına partiye gidenler çok oluyor. Türk mutfağına partiye gidenler fazla olmuyor.  Almanlar gruplar halinde Türk mutfağına gittiklerini ben hiç görmedim. Bunun nedeni mutfağımızı fazla tanıtmamızdır. Biz sadece döneri tanıtmışız. Türk mutfağını restaurant havasında tanıtamadık. Bizdeki yemek kültürü sadece döner olarak algılandı.
 
Son mesajınız nedir?
 
Türk vatandaşlarımızı Alster gölü üstünde gemide güzel bir atmosferde yemek yemeye davet ediyoruz. Gelsinler yemek ziyafetini gemide güzel bir atmosferde Alster gölü üstünde yaşasınlar.
 
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
 
Aslında ben zafer abi sana teşekkür ederim. Genç iş adamlarını tanıtma fırsatı veriyorsun. Başarılar diliyorum.
 
 
 
 
 AdresseBallindamm 14b, 20095 Hamburg


ÖffnungszeitenGeöffnet Schließt um 23:00
Speisekarte: alsterlagune.de
Reservierungen: alsterlagune.de
 
 
 
 
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • zaferözpolatmedya.com
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat