1 Mayıs 2017 20:14
-A +A
Ersin ÇELEBİ

Küresel Isınma ve Bireysel Sorumluluklarımız

Özellikle son yüzyılda yaşlı dünyamızın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan bir tanesi küresel ısınmadır. Küresel ısınma ana sebebi ise atmosfere sanınan gazların yaratmış olduğu sera gazı etkisinin sonucunda havada, karada ve denizde sıcaklıklarının artmasıdır. Ve yaklaşık yarım yüzyil da bu ısınma daha belirgin hala gelmiştir.Tüm yerküremizi ve canlıların sağlığını tehdit eden bu felakete karşı ne kadar duyarlıyız ya da bireysel olarak neler yapabiliriz.
Evet, ülkeler çapında konuyu ele alacak olursak 2015 sonunda düzenlenen 21.Taraflar toplantısı'nda 180 ülke Kyoto Protokolü sonrası ardından Paris antlaşması imzaladılar. Malesef ülkemizinde küresel ısınmanın artmasına olumsuz etkisi sıralamasında ön sıralarda yer aldığı unutulmamalıdır. Diger büyük güçlerinde gelişigüzel hareketleri dünyamızı daha da zor günlerin beklediğini işaret etmektedir.
Artık iş başa düşmüştür elimizi taşın altına koyma vakti çoktan gelmiştir ve geçiyor. Küresel ısınmanın artması kutuplardaki buz tabakaların erimesine oralardaki canlı türünün yok olmasına ayrıca deniz suyu seviyenin yükselmesine ve öncelikli olarak rakımı düşük olan ülkelerin topraklarının sular altında kalmasına sebep olacaktır.
Tehlikenin bu kadar ciddi ve yakın olduğu çok açık bir şekilde görülürken bireysel sorumluluklarımızın bilincinde olmamız gerekiyor. Günlük hayatta yapacağımız pratik uygulamalarla bu yaklaşan tehlikeye dur diyebilir en azından etkisini aza indirgeyebiliriz. Peki neler yapmalıyız.
Özellikle kömür kullanmamalıyız, evimizi izole etmeliyiz, standart ampul yerine led ampul kullanmalı, özel araba kullanmak yerini bisiklet veya toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız. Güneş enerjisi kullanımına önem vermeliyiz. Suyu kullanırken tasarruf yapmalı ve aşırı sıcak su kullanmaktan sakınmalıyız. Ve en önemlisi ise yılda en az bir ağaç dikmeliyiz. Bir ağacın ömrü boyunca bir ton karbondioksit'i emdiğini birkere daha hatırlamamız gerekiyor.Bunları yapmak çok kolay ve hepimizin yapacabileceği uygulamalardır. Hepimiz yaşanabilir bir dünya için bireysel sorumluluklarımızın bilincinde olmalıyız. Kimimiz için zor kimimiz için kolay gibi gözüken bu pratik uygulamalar sonuçları düşünüldüğü zaman çok basit şeylerdir.                            Aslında bunları yapmaya mecburuz çünkü yaşayabileceğimiz başka bir dünyamız yok..
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

umut goren

10:01 11 Mayıs 2017

ERSİN BEY MAALESEF INSANOGLU BEDEL VERMEDEN HICBIRSEYIN KIYMETINI ANLAYAMIYOR GELECEK NESILLERE BIR FELAKET MIRAS BIRAKIYORUZ FARKINDA BILE DEGILIZ YA DA FARKINDA OLMAK ISTEMIYORUZ.
1000
Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv