19 Ekim 2017 23:02
-A +A
Zekiye Doğan

KİTAPSEVERLİĞİNİ TAÇLANDIRAN BAŞKAN

Sevgili okurlarım merhaba, Maltepe belediyesinin özel davetlisi olarak gitmiş olduğum İstanbul’da unutamayacağım anılarla Antalya’ya döndüm. Türk Asıllı Belçikalı belediye başkanı Emir Kır, başkan yardımcısı Ali Çağlar, PanoramaGent gazetesinin sahibi Cihan Çöl eşi Chantal, Belçika müzik grubu ve kitaplarımla ben katılmıştım. Beşçeşme Meydanında yapılan etkinliğe ilgi büyüktü. Protokol’ün konuşmalarından sonra Müzik grubu Türkçe Flemençe ve Fransızca şarkılar söyledi. Davetliler ve Maltepeliler birlikte şarkılara eşlik ettiler. Gecenin sonunda mikrofon bana uzatıldı. Kısa bir konuşmadan sonra davetlilere uygun bulduğum (İnsanız) adlı şiirimi okumaya başladım!..

“İNSANIZ
Din Dil Irk Mezhep hepimiz dünyalıyız
Kendi norm ve değerlerimizle
Sonuçta hepimiz insanız
Maddiyatın öne geçtiği bu zamanda
Maneviyatı çok aramaktayız
Bir içten gülüşe bir sıcak bakışa
Kim bilir, kim bilir ne kadarda hasretiz
Yüreğimizle barışık değilsek
Başkalarına ne kadar gerçekçi olabiliriz
Bazen yüreğimizin derinliklerine
İnip bakmamız gerekiyor
Yüreğimizle ve çevremizle
Ne kadar dost olabiliyoruz
Yada dost diye arkadaş insan diye
Yüreğimize aldığımız insanlarla
Ne kadar dost kalabiliyoruz
Dost olabilmek güzel
Dost kalabilmek mükemmel
Dost kalabilmeniz dileğiyle!..” Şiirin ardından daveti adına başkana etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ettim.İlgimi çeken etkinliğe gelen vatandaşlarla tek tek irtibata geçen onların soru ve sorunlarını dinleyen Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç’tı. Güzel geçen ilgi alaka gören etkinlikten sonra protokolle yemeğe geçtik. Muhteşem Maltepe mekanında mükemmel hazırlanmış yemekler eşliğinde Belçika Türkiye arası sohbet koyu, konuklarsa ilgi ve alakadan memnundu. Yemekten sonra beni yanına çağıran Ali Kılıç başkan: “Zekiye hanım, sizin haberiniz yok muydu? Belediyemiz adına Canan hanım, kalan kitaplarınızı satın aldı.” Deyip güzel geçen etkinliğin sonunu kitapseverliğiyle taçlandırmış oluyordu.
Şaşırmıştım imza günü için ufak bir pürüz çıkmıştı. Başkanın bu jesti pürüzü telafi etmek mi? Yoksa şiirim kendisini etkidi mi? Bilmiyordum, çünkü bunu öğrenme şansına nail olamadım!..
Başkan Ali Kılıç 1980 yılında eğitimini tamamlamak için yurtdışına çıkmış ve Almanya’da yaşamış. Yurtdışı belediyeleriyle kaynaşmak onlarla bilgi alışverişinde bulunmak sanırım oradan kaynaklanıyordu. Bu tür etkinlikleri altı yılı aşkın bir süredir yapıyor. Yaptığı işlerle davetlileri kendine hayran bırakan başkanın Maltepeli kadınlara yönelik yatırımları bilinmesi gereken çok önemli diğer konudur. Gurbetçi ve gazeteci geçmişiyle Ali Kılıç başkanı taktir ediyordum ve bir Gurbetçi olarak yazmazsam kendisine çok haksızlık etmiş olurdum. Buradan kendisine bir kere daha gönülden teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyor, başarılarının devamını diliyorum. Diğer İllerimizde ve ilçelerimizde bu tür etkinliklerin yapılması vatandaşlara renkli düşünceleri beraberinde getirecektir. Bilgi alış verişiyle kitap severlerimiz çoğalacaktır!..
Sevgi ve saygılarımla Zekiye Doğan
16 Ekim 2017 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv