23 Kasım 2015 20:13
-A +A
Dilek Baykal

Güzel ülkemim güzel insanları gece uyuyun!

Gece uykusu!
Allaşkına gece uyuyun gündüz yaşayın
Nereden çıktı bu şimdi seslerini duyar gibiyim.
Lodosun iki gündür baş döndüren sesiyle gözlerim ve beynim  uykuya tutunmaya çalışırken 02.30 sularında 6 el atılan silah sesiyle
Fırladım yatağımdan.
Bir an neler oluyor diye kestirmeye çalışırken uzun zamandır aklımı kurcalayan soruya yanıt buldum….
Etrafımda yaşayan insanların büyük bir kısmının geceleri uyumadığını fark ettim.
Gece uykusunun İnsan hayatında ne kadar önemli olduğunu ve bir ülkenin insanlarının gece yarılarına kadar oturup ertesi günü öğlene kadar uyuyup 12.00 den sonra hayata başlamalarının nelere sebep olduğunu anlamaya çalışırken birden bir sağlık dergisinde okuduğum satırlar geldi aklıma.
‘’Uykusuzluğun vücudunuzu daha çok tüketmesine izin vermeyin diye başlıyordu makale!
Gece uyunan derin ve kesintisiz bir uykunun İnsan hayatındaki önemi bir bir geçiyordu gözlerimin önünden.
En yenileyici uykunun saat 22.00 ile 02.00 arasında olduğunu .
Saat 22.00, vücudunuzun yenilenmesi açısından en ideal zamandır, diye uyaran Uzmanlarımıza kulak vermemiz gerektiğini bir kez daha anladım bu gece’’
Gece sakin bir ortamda uyunmayan uykunun insan psikolojisinde ne kadar etki yarattığının bunu bir türlü anlamak istemeyen inatlaşan, bu konuda bilinçlendirilmeyi asla kabul etmeyen gürültüyü hayatlarının parçası haline getiren bir toplumda yaşamak oldukça zor!
Sürekli şiddet, kavgacı, tahammülsüz bir toplum!
Bununda sebebi düzensiz  uyku= asabiyet.
Sonrası mı gelsin antidepresanlar leblebi şekeri gibi avuç, avuç doktor kontrolüne bile gerek duymadan bu ilaçları kullanan çevremde o kadar çok kişi var ki ! 
Tek çıkar yolun antidepresanlar, uyku ilacı veya alkol kullanmak olduğunu düşünen düzenli bir gece uykusunu aklına bile getirmeyen bir kişi ne kadar sağlıklı olabilir ki?
Evet, gece uykusu!
Gündüz uykusu hiç bir zaman gece uykusunun yerini alamaz diye çırpınan uzmanları kulak ardı eden, öfke patlamalarının yegâne sebebi gece uykusu düzensiz bir kişinin topluma zararını ve bundan dolayı yaşanan vahim olayları göz ardı edenlere en güzel cevap Kuran’da verilmiştir!
“Dinlenip sükunet bulmanız için geceyi karanlık, çalışıp iş yapmanız için de gündüzü aydınlık kılan O'dur.
Elbette bunda işitip dinlemesini bilen kimseler için nice deliller ve ibretler vardır." (Yunus, 10/67)  diye açıkça belirtilmişken bu inat niye?
Uyku, gıda gibi bir ihtiyaçtır.
Furkan sûresi 47. âyette Allah (cc)  "Sizin için geceyi bir örtü, uykuyu istirahat, gündüzü de dağılıp çalışma zamanı olarak yaratan O'dur." diye buyuruyor.
Düzensiz bir uykunun doğurabileceği sonuçları sıralamak sayfaları alır.
Asabiyet, tahammülsüzlük, öfke patlamaları ve bunlara bağlı olarak diyabetes mellitus, hipertansiyon, depresyon, akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, obozite şeklinde sıralanabileceğini belirten Doktorlara kulak vermek gerektiğini belirtmeden geçmek hata olur kanısındayım.
Sabır lı olmak en büyük sıkıntı insanlarımızda!
Nasıl olsunlar ki?
Gece uyumayan bir insanın gerginliğini bu satırları yazarken daha iyi anladım!
Sağlıklı yaşamanın en büyük etkenlerinden biri olan gece uykusuna dikkat etmenin insan yaşamını ne kadar kolaylaştıracağını da fark ettim bu gece.
Gereksiz saat ve zamanlarda uyumak yerine gece uyumayı deneyin
Eminim ki zararlı çıkmayacaksınız sevgili okurlarım
Hepinize uyunması gereken zamanda uyumanız dileklerimle…
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Neriman Nihşah

22:45 22 Mayıs 2017

Yazının içeriğine katılıyorum ama bir noktayı da gözden kaçırmamak lazım. O da şu: Ne yazık ki gece vardiyeli çalıştıkları için mecburiyetten gece uykusuna hasret olan insanlar var. Bu da tabii bu insanların ve ailelerinin yaşamını olumsuz etkiliyor.
1000
Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv