19 Şubat 2018 00:46
-A +A
Fevzi Aydoğdu Siyasi Danışman

Devletler ve Vatandaş

Fevzi AYDOĞDU SİYASİ DANIŞMAN/gazetehamburg

Devlet'ler Vatandaşlarının etnik yapıları, dini inançları, kültürel kimlikleri, mesleki sıfatları ile ekonomiye katkı seviyeleri ne olursa olsun, daima Adalet dağıtmalı ve eşit olmalıdır Eğer, böylesi bir devletin bir de sosyal niteliği anlayışı varsa, işte o devlet aynı zamanda sosyal adaleti de sağlamalıdır.
Sosyal adalet denilince iki kavram ortaya çıkmalıdır bence Bilim ve düşünce. Bilim ve düşünme kökeninde, önce yaşamı rahat kılma ve güvenilir bir ortam yaratma, sonrada dünyayı anlama ve değiştirme gibi üç temel ihtiyaç yatmaktadır. Bu ihtiyaçlardan ilki, insanlık tarihinde kuşaktan kuşağa devredilen çeşitli yaşantı ve beceri biçimlerini kapsayan bir uygulama geleneği, ikincisi, insanoğlunun duygu, inanç ve düşüncelerini içinde toplayan bir kültürel geleneği, üçüncüsü ise bir ideolojik vizyonu oluşturur.
Bilim, ideoloji ve din, toplumsal dönüşümleri oluşturan en önemli unsurlardır. Araç ve yöntemler kısa zamanda, ideoloji ve din ise uzun zamanda toplumsal dönüşümleri sağlarlar. Aynı zamanda araç ve yöntemler kısa, ideoloji ise uzun zamanda değişime uğrar. Din ise herhangi bir değişime uğramaz ancak, uygulama alanında gelenekselleşir.
Ne olursa olsun, hiç kimsenin insanlarının başlarını eğdirmeye hakkı ve yetkisi yoktur Sosyal Adalet evrensel bir referanstır veya olmalıdır. İnsanların, yani vatandaşların vergilerinden alınan paralarla Devlet vatandaşlarına refah bir yaşam sağlamak yükümlülüğü vardır . Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi siyasilerine ülkede açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan insanlarımızın bulunduğunu hatırlatma zamanı çoktan gelmiştir. çok geç olmadan ülkede sosyal adalet duygusu yeniden yeşermelidir komşusu açken tok yatan bizden değildir Yoksulluk ne kader nede alın yazısı değildir ! Yoksulluk bir avuç sermeyenin sömürüsü nün ürünüdür ve yoksulluk Dünya'nın her yerinde vardır ve var olacaktır ama cahil ve geri kalmış ülkelerde daha çoktur ...!


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv