14 Mayıs 2017 15:31
-A +A
Sevim Tarhan

ANNELER GÜNÜ

Anneler günü'nün  neden ve nasıl ortaya çıktığı ile ilgili çeşitli hikayeler var.

Anneler günü kutlamaları , Yunan mitolojisinde bir çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea'nın onuruna verdikleri yıllık ilkbahar şenlikleri nedeniyle başlamıştır.

Antik Romalılar da Bahar bayramlarını İsa peygamberin doğumundan 250 yıl önce ana tanrıça Kibele adına düzenliyorlarmış.

Daha sora ''anneler günü,, ilk kez 1908 yılında 400 çocuk anneleriyle kutlamış. Bir hikaye'ye göre ABD  oturan genç bir öğretmen olan Anna Marie Jarvis' in Mayıs ayında ölen annesine olan düşkünlüğünü, üzüntüsünü olan ona olan minntarlığını her kutlamak annesini  bu şekilde anmak istemesiyle başlamıştır. Anna bu günün dünyada resmi tatil günü  olarak tanınması ve kutlanması için büyük çaba harcamış ancak öğretmen  Anna bunu başaramamıştır. Ancak Anna çabalarına devam ederek politikacıların ve basının önemli isimlerinden yardım istemiştir.
Bu uğraşlar sonucunda 1914 yılının ikinci pazar günü ANNELER GÜNÜ olarak kabul edilip hayata geçirilmiştir.

ANNELER GÜNÜ hemen hemen dünyanın bütün ülkelerinde ama değişik tarihlerde kutlanıyor.

Türkiye' de ANNELER GÜNÜ KUTLAMASI Türk kadınlar birliği'nin isteği üzerine Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanması kararı alındı ve ilk kez 1955

yılında kutlandı ve NENE HATUN yılın annesi seçildi.

ANNELER GÜNÜ, anneleri onurlandıran bir gündür ve değişik ülkelerde, değişik tarihlerde kutlanır ve insanlar annelerine çeşitli hediyeler almak için sokaklara dökülür. Maalesef günümüze kadar gelen bu kutlama ticarete dönüştürülmüştür.

Ben, ANNA JARVİS'in çok duyarlı bir evlat olduğunu göz önünde bulundurarak annesinin kaybetmenin acısıyla her Mayıs ayının 2.pazarını ANNELER GÜNÜ olarak anılması, kutlanması  için verdiği üstün çabalara saygı duyarak için her yıl ben de anıyorum.

Tabiiki çocukluk ve gençlik yıllarımda bu bilinçte değildik. Ama biz dört kardeşin iyi bir hediye alacak durumu yoktu ve çok üzülürdük. Annemizin elini öpüp ona kendi emeğimizle yaptığımız kart, resim ve bir demet çiçeği verirdik. Bunu biliçli halden anlayan değerli öğretmenlerimiye borçluyduk.

Öğrencilerimden biliyorum.Haftalardır acaba annemize ne hediye alsak diye kara kara düşünüyorlar. Her öğrencim eşit şartlarda değil, ailelerinin çoğu işsizler  ve ekonomik sıkıntı çekiyorlar. Biz resim dersinde anlamlı, güzel kartlar hazırladık. Annelerine içten sarılıp teşekkür ve minnetle  verecekler.

Anneye verilecek en güzel hediye ANNE'yi iyi tanımaktır. Hangi yemeği  , hangi rengi sever. Nelerden hoşlanır? hobileri varmıdır?

Anneler buna çok sevinir. Bir demet çiçek, içten bir öpücük ve teşekkür..

Bu arada Almanya' da sadece annelere alınan çiçekten 130 milyon eur kazanç elde ediliyormuş ve sevgililer gününden daha fazla çiçek satışı yapıldığı saptanmış..

ANNELER, her gün annedir. Bir güne sığdırılamaz ve her gün sevilip sayılmalıdır. Anne'nin fedakarlığı anne karnında başlar...
Her gününüz şiir ve ANNE tadında olsun sevgili okurlarım.

Sevim Tarhan

 

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv