'Yurt dışındaki yurttaşlarımızın askerlik bedelinin sembolik bir rakama indirilmesi gerektiğini bizler de savunuyoruz'

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Şengen vizesi en çok reddedilen ülke maalesef Türkiye'dir. Türkiye, Şengen vizesine başvuran ülkeler arasında ret oranı en yüksek ülke noktasına ulaşmıştır." dedi.

Türkiye 29.06.2024 23:17:00 0

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Şengen vizesi en çok reddedilen ülke maalesef Türkiye'dir. Türkiye, Şengen vizesine başvuran ülkeler arasında ret oranı en yüksek ülke noktasına ulaşmıştır." dedi.

Özel, partisinin Bakırköy'deki İstanbul Planlama Ajansı'nda düzenlenen 2024 Yurt Dışı Örgütlenme İkinci Yüzyıl Vizyonu Çalıştayı'nda yaptığı konuşmada, seçimlerde yurt dışında katılımın yüksek olduğu ülkelerde kendilerinin birinci parti olduğunu söyledi.

Katılımın düşük kaldığı yerlerde ise 2. ve 3. parti olduklarını ifade eden Özel, yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının veya Türkiye'yle bağı bulunan herkesin derdiyle dertlenmenin, iyi ve kötü gününde onunla birlikte olmanın, sorununa temas etmenin çok önemli olduğunu belirtti.

Özel, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı partilerin yükselişine ilişkin Avrupa'daki siyasi akrabalarıyla görüşmeler yaptıklarını, bu durumun geçmişte kendilerine çok büyük acılar yaşatan saldırılar ve birtakım katliamlar noktasında kendisini endişelendirdiğini, bu tehlikeyi görmezden gelemeyeceklerini dile getirdi.

CHP'nin tam üyelik konusundaki kararlılığının iktidar partisine Avrupa Birliği (AB) hedefini tekrar hatırlattığını savunan Özel, "Erdoğan'ın, uzun süredir ağzına almadığı hatta her aldığında bir polemik alanı olarak iç politika malzemesi yaptığı AB ilişkilerini yeniden hatırlamış olmasını önemsiyoruz ancak çok ciddiye almıyoruz çünkü güpegündüz havai fişekler atarak kutlanan bir başlangıç, bir kilometre taşı, o günden sonra bugün savrulduğumuz nokta iktidarın bu konuda samimi olmadığını gösteriyor." diye konuştu.

Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'in mülteciler üzerinden anlaşma yaptığını iddia ederek, "Bu anlaşma, Merkel ve Erdoğan için başarıdır ama Türkiye ile AB idealleri açısından utanç verici bir kilometre taşıdır." ifadesini kullandı.

- "Biz, gri listeye 2021 yılında girdik"

İktidarın gri listeden çıkmakla övündüğünü söyleyen Özel, şöyle devam etti:

"Neredeyse birileri çıkacak ve diyecek ki: 'Eskiler bilmez, gençler bilmez, eskiden biz gri listedeydik.' Buradan hatırlatalım, biz gri listeye 2021 yılında girdik. Biz, gri listeye bugün son günlerde hızla yapılan bazı kanuni düzenlemeler yapılmadığı için girdik. Biz gri listedeydik, dün çıktık. Bu, övünülecek değil çok utanılacak bir durumun, çok utanılacak bir 3 yılın, AK Parti'nin bu ülkeye son 3 yılda yaşattığı gerçeğidir. Çıktığımız gri listede Burkina Faso, Yemen, Suriye, Mali var yani bulunduğumuz yer zaten pek çok ülkenin bulunduğu bir yerde, biz oradan bir üst lige falan çıkmadık. Biz, utanç verici bir yere düşmüştük. 3 yıldır bizi orada tutan ve Türkiye'yi bu utançla yüzleştiren bu iktidardan başkası değildi."

Özel, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) kapsamında Almanya'ya vizeyle giden tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekerek, bunun da sorumlusunun iktidar olduğunu savundu.

Öğrenciler, bilim insanları, iş insanları ve hastaların vize konusunda büyük mağduriyetler yaşadığını anlatan Özel, "Şengen vizesi en çok reddedilen ülke maalesef Türkiye'dir. Türkiye, Şengen vizesine başvuran ülkeler arasında ret oranı en yüksek ülke noktasına ulaşmıştır. 2019 yılında yüzde 9'luk ret oranını eleştirdiğimiz bir noktadan bugün 5 yıl sonra yüzde 22'lik ret oranına yükseldik. Her 5 Türk vatandaşından bir tanesi Avrupa'ya gitmek için başvurduğunda 'Hayır, seni sokmayacağız.' gibi sadece kendisi için değil hepimiz için onur kırıcı bir cevaba muhatap olmaktadır. Bu yüzden Türkiye'nin rotasını yine doğru bir yere çevirmek lazım." değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Özel, yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye'ye geldiklerinde sadece acil sağlık hizmetlerinden yararlandıklarını, bu sorunu çözeceklerini kaydetti.

- "Yurt dışında yaşayan vatandaşların askerlik bedeli sembolik olacak"

Yurt dışında yaşayıp prim ödeyerek Türkiye'de emekli olan kişilerin de maaşlarını düzelteceklerini ifade eden Özel, şunları belirtti:

"Yurt dışında yaşayan yurttaşlarımız, ülkemizde askerlik yapmak istese de bedelli askerlik ücretleri çok yüksek bulunuyor. Bu da gençlerimizin ülkemizle bağını zedeliyor. Yurt dışındaki yurttaşlarımızın askerlik bedelinin sembolik bir rakama indirilmesinin gerektiğini bizler de savunuyoruz. Yurt dışından Türkiye'ye getirilen telefon ve araçlardaki süre kısıtlaması büyük bir sorun oluşturuyor. Araçların Türkiye'deki kalış süresi bir gün dahi aşılsa ağır para cezaları ödeniyor. Bu süreyi asgari 5 aya çıkarmak, getirilen telefonların cezasızlık sürelerini uzatmak gerekiyor. Mavi kartlı yurttaşlarımıza yönelik söz verilen eşit hak ve imkanlar konusunda gerekli adımlar atılmamış, hala önemli eşitsizlikler söz konusu. Bu konu ihtiyaçlara göre yeniden ele alınmalı. Uçak bileti fiyatlarındaki pahalılık, kara yoluyla yolculuğa yurttaşlarımızı yönlendirdi. Bu da sınır kapılarında uzun ve çileli bir bekleyişe dönüşüyor. Bu konudaki sorunların hızla çözülmesi gerekiyor."

Özel, iktidar olmaları durumunda yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitim, cenaze, konsolosluk ile ehliyet konularında yaşadıkları sıkıntıları da çözeceklerini anlattı.

- Yurt dışı çalışmalarında "hoşgörü dili" tavsiyesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da seçim çalışmalarında partiye yakışmayan tek bir uygulamaya, söze ve bakışa izin vermemelerinin gerektiğini söyledi.

İmamoğlu, CHP'nin 1974 yılından sonra ilk kez birinci parti olduğunu gururla söylediklerini ancak bunun düşünülmesi gereken bir konu olduğunu, bu nedenle yurt dışı çalışmalarında "hoşgörü dilini" benimsemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından ara verilen çalıştaya yarın ve 1 Temmuz'da devam edilmesi planlanıyor.


Mosaik Festsaal Lauenburg Düğünlerin Vazgeçilmez İsmi Oldu

Hannover'de Sarı Kurdele Projesi ile Meyve Toplama Sezonu Açıldı

'Hamburg İslam Merkezi' (IZH) Derneği Yasaklandı

KALSİAD Başkanı Yasin Burak Arslan : Uygulamalı Eğitim Sanayi İçin Kritik

Almanya'da iklim aktivistlerinin eylemi nedeniyle Köln-Bonn havalimanında uçuşlar askıya alındı

Fenerbahçe, İsviçre'den avantajla dönüyor

Alanyaspor, Almanya'dan Bera Çeken'i transfer ettiğini açıkladı

SPD Harburg'da Gerginlik Tırmanıyor

Kadınların Aşkta Tercihi: Zeki Erkekler

Münih’te Irkçı Terör Saldırısında Hayatını Kaybedenler İçin Anma Töreni Düzenlendi

Hamburg'dan Sporculara Büyük Destek: "HAMBURG STEHT HINTER EUCH"

Hamburg'da Sığınmacılara İş Fırsatı: Yeni Kampanya Başladı

Hamburg'da Kamu Görevlilerine Müjde: Maaş Artışları ve Yeni Teşvikler Yolda!

Geleceği Güvence Altına Almak: Gençlik Meslek Ajansı 2.0 - Hamburg’un Başarı Modeli Geliştiriliyor

Bremen’de Stadtradeln Heyecanı Başlıyor: Pedallar Sürdürülebilir Gelecek İçin Dönüyor

Federal Anayasa Mahkemesi İçin Güçlü Koruma: Yeni Anayasa Değişikliği Önerisi

20-jähriger bedroht Schaffnerin am Bremer Hauptbahnhof

Schiffbauerweg'deki Gecikmeler: Gröpelingen İlkokulu Geçici Mobil Yapıda Eğitime Başlıyor

FC St. Pauli, Marlon Ritter Transferi ile Orta Sahasını Güçlendirdi

Almanya, İsrail'in UAD'nin danışma görüşünü ciddiye almasını istiyor

Almanya Başbakanı Scholz, Biden'ın çekilme kararının takdiri hak ettiğini belirtti

Hamburg'da Aşırı Sağcı Asow Taburu'nun Etkinliği Yasaklanmalı

Brände und Blitzeinschlag am Wochenende

Ebru Sergisi Sanatseverleri Büyüledi

Diş Eti Kanamaları: Buzdağının Görünen Yüzü

Münih Başkonsolosu Süalp Erdoğan'dan Derneklere Ziyaret ve Teşekkür

Berlin polisi Filistin destekçilerine sert müdahalede bulundu

BDK: Bavyera Eyaleti Kriminal Polis Birliği, VeRA Projesinin Suçla Mücadelede Önemli Bir Adım Olduğunu Belirtti

Hamburg'da Türkiye'deki Hayvan Hakları Yasasına Tepki

Hamburg Müslüman Topluluğu Önemli Bir İsmi Kaybetti

Yükleniyor

Mosaik Festsaal Lauenburg Düğünlerin Vazgeçilmez İsmi Oldu

Hannover'de Sarı Kurdele Projesi ile Meyve Toplama Sezonu Açıldı

'Hamburg İslam Merkezi' (IZH) Derneği Yasaklandı

KALSİAD Başkanı Yasin Burak Arslan : Uygulamalı Eğitim Sanayi İçin Kritik

Almanya'da iklim aktivistlerinin eylemi nedeniyle Köln-Bonn havalimanında uçuşlar askıya alındı

Fenerbahçe, İsviçre'den avantajla dönüyor

  • Perşembe 38.4 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Cuma 38.2 ° / 25.8 ° Güneşli
  • Cumartesi 37.3 ° / 26.2 ° Güneşli