UETD Hamburg’u kuran iş adamından UETD Hamburg’a sert eleştiriler

Almanya’nın Hamburg kentinde Çocuk yuvası ve Yaşlılar evi yapma projesini hayata geçiren Alman Firması GİMA’nın ortaklarından iş adamı Müslüm Cavaş, kurduğu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hamburg’a eleştirilerde bulundu.

Hamburg 5 Aralık 2017 23:04
UETD Hamburg’u kuran iş adamından UETD Hamburg’a sert eleştiriler
-A +A

gazetehamburg.com

Almanya’nın Hamburg kentinde Çocuk yuvası ve Yaşlılar evi yapma projesini hayata geçiren Alman Firması GİMA’nın ortaklarından iş adamı Müslüm Cavaş, kurduğu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hamburg’a eleştirilerde bulundu.
 
UETD Hamburg Lobicilik yapamıyor.
 
‘UETD Hamburg’u ben kurdum diyen iş adamı Müslüm Cavaş ‘Bu derneği kuran kişi benim. Ben UETD genel kurulunda kurduğum derneğe aday olurken, dernek olarak lobicilik yapacağız. Burada yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını çözecek, onlara yardımcı olacak bir kuruluş olacağız. Çocuk yuvası ve yaşlılar bakım yurdu dernek olarak kurarak bunu hayata geçirmeliyiz.
Halk ile ç içe olmak ve halka hizmet vermek olarak çalışma alanımızı belirlemiştim. Lobicilik yapmak amacımızdı.
Çocuklarımıza kadınlarımıza hizmet edecek onların sorunlarını dile getirip yardımcı olacak kuruluşlara ihtiyaç olduğunu bunu da UETD
Olarak bizim yapabileceğimizi o günlerde dile getirmiştim. Ben, o zamanlar seçim zamanı UETD Avrupa sorumlusuna bu işi benden daha iyi yapabilecek kişi göremiyorum bu derneğe yazık edersiniz demiştim. Nitekim gelinen noktaya baktığımızda UETD Hamburg’a yazık oldu. Başa gelen kişiler bu derneği nereye getirdiler görüyoruz. Toplumun hangi yarasına parmak bastılar. Hangi sorunlara derman oldular. Türk toplumunu yakından ilgilendiren hangi toplantılar düzenlediler. Şu anda yaptıkları sadece Türkiye’den gelen Ak parti’ li milletvekillerine yetkililerine salon tutuyor bir nevi organizatörlük yapıyor. Burada yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren buradaki sorunlarına çare bulan bilgilendirici toplantılar düzenliyorlar mı?
Türk gençlerinin eğitim sorunlarını ele aldıkları bir toplantı var mı? yok. Ben göremiyorum.
 
UETD’i kim tanıyor
UETD Hamburg’a başkan olanların hizmet anlayışı ile yola çıkmadıklarını belirten Müslüm Cavaş ‘UETD’i basamak olarak kullanıp Türkiye’de milletvekili ya da oradaki siyasilerin yanına giderek fotoğraf yarışına giren insanlardan hizmet beklemek hayal olur.
Bugün Hamburg’da yaşayan vatandaşlarımıza sorun bu derneği bazıları hiç tanımaz. Adamın biri çıkıyor Hamburg’daki UETD’i tanımayarak Köln UETD adına buradaki UETD’in haberi yok toplantılar düzenliyor. Ben Köln UETED yöneticisiyim Hamburg’da toplantı yaparım diyor. Buranın başkanın haberi olmuyor. Karşı çıkana da bak ben Türkiye’de siyasetçileri tanırım. Siyasetin içinde hatta arkadaşlarım var. Diyerek birkaç birlikte çekilmiş resimler paylaşıyor sopa gösteriyor. Hatta sizi fetöcü gösterir Türkiye’de tutuklatırım diye tehdit edebiliyor, sen bu adamdan hizmet bekleyebilir misin? Kardeşim senin buradaki derneğin başkanı ile sorunun varsa genel kurul olur. Genel kurul ‘da aday olursun ya da aday gösterirsin neden iki başlı olarak hareket ediyorsun. Böyle iki başlılığı gören vatandaş senin derneğini nasıl tanıyacak.
 
Benim başkanlık da gözüm yok
 
UETD başkanlığında gözünün olmadığını, sadece kurduğu dernek de yaşanılanların kendisini üzdüğünü söyleyen Müslüm Cavaş ‘AK Parti milletvekili külünk bana teklif etmişti. Benim başkanlık da gözüm yoktur. Çünkü zamanım yok. Sadece kurduğum bu dernek de yaşanılanlar beni üzüyor. Bu derneği öz çalışmalarından uzaklaştırdılar. Benim hiçbir insanla şahıs sorunum yok.
Kendine yakın bir gazeteciyi çağırırlar kendine yakın isimlerle milletvekillerini görüştürürler toplantı yaparlar adın da demokrasi sözcüğü olan bir derneğe yakışır mı?
UETD’in temelinde lobicilik yapmak. Lobi kelimesi yunanlardan geliyor. Yunanlıların meclisinde lobi denilen yerde halk ile milletvekilleri arasında köprü kuruluyordu o zamanlar lobi sözcüğü oradan geliyor.
Şimdi bakıyoruz UETD lobicilik yapıyor mu?
 Halk ile siyasiler arasındaki köprüyü kuruyorlar mı hangi projeyi sunmuşlar vekillere
Bir kişi çıkıyor konsoloslukta STK’ larla toplantı yapılıyor.
UETD adına düzenliyorsun UETD Hamburg başkanı yok. Bu nasıl lobici dernektir. Allah aşkına
Ben konsolos olsaydım orada vatandaşıma kim hizmet yapıyorsa onu Milletvekili ile bir araya getirirdim. Ancak toplantıyı düzenleyenin fikri başkammış bunu anladım.
10 yıl önce 167 üyesi vardı şimdi bu derneğin üyesi beş yüzün üstünde olması lazım.
O zamanlar Köln’e telefona açıp Müslüm Cavaşın getirdiği üyeyi silin ya böyle bir mantık olur mu onları kazanacağına onları kaybediyorsun. Fesatlık la bu işi dernekçiliği götüremezsin
Zamanında seçim olmadan kendi başlarına başkan seçmişlerdi.
Benim UETD’i başına geçme niyetim yok sadece kurduğum bir derneğin halini görünce üzülüyorum’
 
Faşizme karşıyım
 
Faşizme karşı olduğunu insanlar arasında ayrım yapılmasına karşı olduğunu söyleyen Müslüm Cavaş ‘Ben Allah’ın yarattığı insanı severim. Kürt, Türk, alevi, Sünni ayrımı yapmam. Faşizme karşıyım. Irkçılığa karşıyım. Bunun bilinmenizi isterim.’
 
Hedefim Türk çocuk yuvası ve Türk yaşlıları bakım evi
 
Yaptığı çalışmalarla ilgili olarak da bilgi veren Müslüm Cavaş ‘Merkezi Köln’de bulunan Gima adlı bir Alman firmasının ortağıyım.
Çocuk yuvaları ve yaşlılara bakım merkezleri yapıyoruz. Komple projeyi yapıp, arsa alımı yapıyoruz binayı inşaat firmalarına yaptırıyoruz İnşaat firmaları yaptıktan sonra işletmecilere devrediyoruz.
Firma olarak Komple proje yapımını yapıyoruz Firmanın Kuzey Almanya proje uzmanıyım. Bu alanda çalışma yapan 6 firmadan biriyiz amacım profesyonel çalışma yapan kapsamlı hizmet verecek bir yaşlılar evini Hamburg’da tecrübe ve birikimlerimle bunu hayata geçirmek istiyorum. Hem para kazanıyoruz hem de insanlara hizmet yapıyoruz insanlığın ihtiyacı olan bir alanda uğraşmak insanlara huzur veriyor’dedi
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%8)

  • Muharrem ince : 12 Oy (%92)

Duyurular
Arşiv